Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doly na Trutnovsku ohrožují lidi. Po těžbě uranu zbyly jen ruiny

  7:51aktualizováno  7:51
V Bernarticích na Trutnovsku se před druhou světovou válkou těžil vzácný uran. Areál později sloužil zemědělcům. Nyní jsou bývalé doly s desítkami rozvalin a propadlin velkou hrozbou pro místní i turisty. Varovné značky, pásky nebo oplocení tady lidé nenajdou.

Z objektu uranových dolů v Bernarticích na Trutnovsku zbyly ruiny. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Místo si přitom oblíbili houbaři a fanoušci vojenských sportů. Holandská firma, která pozemky s rozpadlými nemovitostmi vlastní, se o areál nezajímá. Obec neví, co s obří ekologickou zátěží dělat.

Fotogalerie

Po skončení těžby areál na okraji obce v osadě Bečkov více než půl století využívali zemědělci. Od poloviny 90. let objekty chátrají. Kdysi prosperující podnik dnes připomíná apokalypsu.

"Je to životu nebezpečné. Něco by se s tím už konečně mělo dělat," stěžuje si místní chatař, který si přál zůstat v anonymitě. Podle něj tu panuje poměrně čilý ruch.

"Lidé sem vozí odpadky, chodí sem zloději kovů a stavebního materiálu. Viděl jsem tu také mladíky, kteří si hráli na vojáky," dodává. Z někdejší ubytovny pro horníky, vepřína, kotelny i trafostanice zbyly jen ruiny.

Nebezpečí číhá také pod zemí v podobě nezajištěných jímek, odkrytých kanálů a zatopených sklepů. V jednom objektu je cítit unikající chemikálie. Žumpy jsou plné pneumatik, kolem rozpadlých budov se povaluje stará elektronika, části automobilů i karcinogenní azbest.

Bernartice a uran

Uran se na okraji Bernartic těžil ve 30. letech 20. století.

Po druhé světové válce objekty převzal státní statek, vepřín zde fungoval ještě po sametové revoluci.

V 90. letech koupil pozemky s nemovitostmi holandský podnikatel a podle pamětníků chtěl v průmyslovém areálu pořádat techno party. Posledních zhruba dvacet let budovy chátrají. Vznikly zde nelegální skládky.

Na "prohlídku" patrně největšího brownfieldu na Trutnovsku ale může vyrazit kdokoli. U vjezdu do areálu není ani cedule.

"Na každou stavbu, kde je lešení, se dávají pásky. Tohle je mnohem horší, ale není tady vůbec nic," říká Petr Koltun, který se v Bernarticích narodil a do okolí chodí houbařit. "Kdo to tady nezná, může někam zahučet a nikdo se o něm už nikdy nedoví," dodává.

Starosta Bernartic Václav Schreier ale odmítá, že by se jednalo o hojně navštěvovanou lokalitu. "Kromě zlodějů dřeva tam nikdo nechodí a ani tam nemá co dělat," upozorňuje.

Majitel s obcí nekomunikuje

Podle svých slov si ani neumí představit, jak by tak rozlehlý areál měla obec zajistit. Vzhledem k opuštěnosti a odlehlosti místa to prý ostatně není nutné. V těsném sousedství brownfieldu jsou tři chaty, trvale zde nikdo nežije. Obec vlastní pouze okolní pozemky a nemá tak žádné páky, jak celou situaci řešit.

"Je to problém. Areál je v katastrofálním stavu, ale jediný, kdo s tím může něco udělat, je majitel," říká Schreier. Radnice se v minulosti snažila přes stavební úřad v Žacléři vlastníka bývalých dolů přimět k demolici objektů, ten však na výzvy ani dopisy úředníků nereaguje.

"Majitel s námi vůbec nekomunikuje," potvrzuje Karel Rychetský, vedoucí odboru výstavby, územního plánování a životního prostředí v Žacléři. Stavební úřad v dohledné době plánuje areál zkontrolovat.

"Pokud zjistíme, že zde hrozí přímé ohrožení, budeme muset nařídit provedení zabezpečovacích prací," dodává Rychetský. Oplocení nebo jiné zajištění areálu ale musí někdo zaplatit. Úřad to může nařídit obci, která poté má právo částku vymáhat soudní cestou po majiteli.

Bývalá důlní díla pravidelně kontrolují báňští záchranáři. Z jejich pohledu je v Bečkově vše v pořádku. "Důlní díla jsou zajištěna a nehrozí od nich přímé nebezpečí," říká vedoucí Báňské záchranné služby Odolov Josef Toth.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Mladík stáhl intimní fotky školačky. Pak ji vydíral, aby poslala další

(ilustrační snímek)

Královéhradecká policie obvinila mladíka z Jihlavy, který vylákal od čtrnáctileté dívky z východních Čech přihlašovací...

Najdete na iDNES.cz