Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez přilby a hurá z kopce. V Krkonoších přibývá zraněných cyklistů

  8:57aktualizováno  8:57
Horští záchranáři mají letos v létě nejvíc práce za poslední roky. Na horách výrazně přibývá zraněných cyklistů a jen v Krkonoších a v Orlických horách už musela horská služba vyjíždět k více než šedesáti nehodám kolařů. Tato skutečnost přivedla horskou službu na nápad sestavit speciální desatero.
Cyklisté podle horské služby často přeceňují své síly. Taková jízda pak často končí pádem a vážným úrazem. (Ilustrační snímek)

Cyklisté podle horské služby často přeceňují své síly. Taková jízda pak často končí pádem a vážným úrazem. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Bilance úrazů na kolech na českých horách čítá už víc než 320 úrazů. "A to jsme teprve v půlce léta. Když se podívám na statistiky, vidím 63 zlomenin dolních i horních končetin či 52 poranění kloubů," vypočítává náčelník krkonošské horské služby Adolf Klepš.

Desatero - bezpečný pohyb terénního cyklisty

1. Naplánuj si trasu Trasu zvol podle svých schopností, nebo podle nejslabšího ve skupině.

2. Informuj se Počasí na horách se rychle mění, zjisti, jak bude, a podle toho zvol trasu a vybavení.

3. Informuj Před odjezdem předej informace o zamýšlené trase a předpokládanou dobu návratu.

4. Jezdi pouze po povolených cestách Jestliže je cesta legálně označena jako zakázaná, nepoužívej ji. Nepohybuj se mimo značené cyklostezky.

5. Znej značení cest Sleduj značení a popřípadě kontroluj v mapě, předejdeš zbloudění.

6. Ovládej své kolo Jezdi tak, abys dokázal zastavit na viditelnou vzdálenost. Všude můžeš někoho nebo něco potkat. Nepřeceňuj svou technickou a fyzickou zdatnost.

7. Dávej přednost ostatním Upozorni ostatní, že kolem nich projíždíš. Při míjení dostatečně zpomal a je-li to z hlediska bezpečnosti nezbytné, zastav.

8. Jednej s rozmyslem Používej přilbu. Předvídej nebezpečné situace. Znej kontakty na Horskou službu, nebo na Zdravotní záchrannou službu. Měj vždy nabitý a zapnutý mobilní telefon.

9. Poskytni pomoc Měj s sebou lékárničku a v případě potřeby poskytni první pomoc.

10. Buď ohleduplný k přírodě, lidem a majetku.

Horská služba teď dokonce vytvořila speciální desatero, tedy deset pravidel, která by měli cyklisté na horách bezpodmínečně dodržovat.

"Převážná část úrazů cyklistů na horách je těžká. Lidé jsou v euforii, přecení své síly a schopnosti. Nejvíc problémů máme s cykloturisty, kteří nejsou tak fyzicky zdatní. Čím méně šikovní cyklisté, tím horší jsou potom pády. Od začátku léta musel dvakrát vzlétnout vrtulník a vždy to bylo kvůli cyklistovi," upozorňuje náčelník horské služby sídlící v Deštném nad Orlicí Josef Šifra.

"Nejhorší jsou frajeři"

Záchranáři doufají, že hrozivě stoupající trend zraněných na kole nová pravidla změní.

"V desítkách případů měla letos nehoda cyklisty v horách za následek bezvědomí a v jedné horské oblasti dokonce smrt. Dodržování bezpečnostních zásad vyžadujeme u lyžařů, a proto v letních měsících chceme, aby se nad sebou zamysleli i ti, kteří se pohybují v náročném terénu na horském kole," apeluje další z autorů desatera, náčelník Horské služby v Jizerských horách René Mašín.

Co umí přemotivovaní cyklisté bez respektu k terénu, ví i Zdeněk Pražan, dlouholetý lektor outdoorových aktivit a vedoucí provozu Yellow Point ve Špindlerově Mlýně.

"Nejhorší jsou frajeři, co nechtějí instruktora ani přilbu. Přecení své síly a potom neumějí zvládnout ostrou jízdu z kopce. Když chtějí závodit, měli by spíš vyhledat speciálně upravené sjezdové tratě, kam chodí jezdci i s chrániči a závodními přilbami. Často se také stává, že si rodina s dětmi naplánuje výlet, ale neodhadnou terén. Myslí si, že bude vše pěkně průjezdné, ale není to pravda a následují pády," popisuje Pražan častý problém.

Podle náčelníka Šifry je i přes velká horka a přívalové deště na horách stále víc cyklistů. A i z jejich množství pramení nehody. "Převládají zranění hlavy, nejčastěji to jsou otřesy mozku, často si zraní také ramena a ruce," říká Šifra.

Úrazy hlavy? Často po pádu přes řidítka

Špatně dopadají také jezdci, kteří se na výlet dostatečně nepřipraví. "Když už máte s sebou instruktora, většinou si vás pohlídá a přinutí vás vzít si i tu přilbu. Když si u nás někdo půjčí kolo, je to horší. Často si ani nevezmou přilbu. My jim radíme, kam se mohou vydat, co nepodcenit, na co mají a co už je obtížné sjet, ale oni si pak stejně často volí vlastní cestu," míní Zdeněk Pražan, který má na starost i půjčovnu kol.

Horští záchranáři, kteří jinak pracují hlavně v zimě, logicky porovnávají lyžaře s cyklisty. Zatímco dříve si stěžovali hlavně na nezodpovědné lyžaře a snowboardisty, nyní se situace pomalu obrací.

"Nejvíc nosí přilbu snowboardisté, také proto, že to teď patří k módě. Pokud jde o kolo, hlavu si naopak chrání málo žen. Mají pocit, že jim nesluší," uvažuje náčelník Šifra. Na rozdíl od lyžaře padajícího z menší výšky do sněhu bývají pády z kola mnohem drastičtější.

Další skupinou, která často pomíjí pravidla, jsou podle záchranářů starší lidé. "Na přilbu si těžko zvykají, navíc není povinná. Výsledek je často podobný, pád přes řidítka a úraz hlavy," popisuje mluvčí krajské záchranné služby Tomáš Ježek.

Vůbec největší šanci na zranění mají cyklisté při prudkém sjezdu za deště. "V Orlických horách máme pevné silnice, ale když zaprší, v zatáčkách je klouzavý povrch, na kterém se cyklisté lehce smeknou," dodává Josef Šifra.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Orlické hory zažily rekordní léto, turisté přibývají hlavně u lanovek

Malý kiosek těsně pod vrcholem Velké Deštné. Na samotném vrcholu nejvyšší hory...

Skvělé léto mají za sebou podnikatelé v turistickém ruchu v Orlických horách. Lidí přibylo o desítky procent. Letní...

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

Najdete na iDNES.cz