Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od zřícení lanovky ve Špindlu uběhl rok. Policie stále hledá viníka

  17:17aktualizováno  17:17
Od tragického pádu nákladní lanovky u Špindlerova Mlýna uběhl přesně rok. Policejní vyšetřování ale stále není u konce a pořád není jasné, zda za smrt otce a zranění dalších čtyř členů rodiny někoho obviní. Kriminalisté vyslechli stovky svědků. Zatím to ale k jasnému viníkovi tragédie nevedlo.

Ve Špindlerově Mlýně se zřítila s pěti lidmi nákladní lanovka, která patří k chatě Bumbálka. Jeden člověk zemřel, čtyři jsou zranění. (29. listopadu 2013) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Byl páteční večer a hustě sněžilo. Už byla tma, když pětičlenná rodina z Pardubicka loni 29. listopadu dorazila do horské osady Přední Labská asi pět kilometrů od Špindlerova Mlýna. Tři dospělé a dvě malé děti čekalo půlhodinové stoupání po strmé stezce k chatě Bumbálka.

Kauza Lanovka

  • Podle prvotních informací inspektorů to vypadalo, že na 300 metrů dlouhá lanovka k chatě Bumbálce byla postavena načerno. Neevidoval ji ani stavební úřad ve Špindlerově Mlýně, který coby drážní úřad vydává příslušná povolení. Ukázalo se však, že na lanovou dráhu vydal stavební povolení už v roce 1979 odbor výstavby v Trutnově. Zkolaudována byla o rok později jako „lehká lesní dráha pro dopravu dřeva a sena“. 
  • Drážní úřad eviduje v katastru Špindlerova Mlýna pět lanových drah, všechny jsou osobní. Nákladních k přepravě materiálu do strmých kopců u soukromých chalup už v Krkonoších funguje pouze několik, například v Dolní Malé Úpě či v Temném Dole.

Rodina se ale rozhodla jinak. Se zavazadly nastoupila na plošinu stařičké nákladní lanovky, vyrobené ze svařených trubek a dřeva. Když se dala do pohybu, tažné lano váhu nezvládlo, prasklo a plošina se i s lidmi zřítila z dvacetimetrového srázu k lávce přes Labe.

Hasiči museli do ledové řeky, aby se ke zraněným vůbec dostali. Osmatřicetiletý otec zemřel. Matka a další žena upadly do bezvědomí, obě si při pádu poranily hlavu. S dětmi ve věku 5 a 11 let skončily v nemocnici.

Ani rok po tragédii nechce policie prozradit téměř nic ze zdlouhavého vyšetřování, které zahájila pro podezření na usmrcení z nedbalosti a ublížení na zdraví rovněž z nedbalosti. Zatím nikoho neobvinila.

Lanovka už zase funguje

Stále tak není známo, zda majitel chaty Bumbálka věděl, že pětičlenná rodina na lanovku nastoupila. Hosté chaty mu po příjezdu volali pevnou linkou z dolní stanice u parkoviště, zatímco on lanovku obsluhoval nahoře na stráni.

„Já vám k tomu nebudu nic říkat,“ reagoval v pátek majitel chaty Miroslav Jirman podobně jako před rokem. Kromě trestního stíhání mu hrozila až desetimilionová pokuta, protože na provozování lanovky neměl podle prvotních informací příslušná povolení.

Drážní inspekce ale nakonec rozhodla, že nákladní lanovka nespadá do zákona o drahách a hrozba vysoké pokuty pominula. Majitel tak neměl problémy se zákonem ani kvůli tomu, že lanovku opravil a znovu zprovoznil už začátkem ledna, tedy ještě před rozhodnutím inspektorů.

„Víme, že je to legislativně všechno v pořádku, proto jsme to zařízení opravili a náklad se přepravuje dál. Nikdo nám to oficiálně nezakázal, záměr výtah zprovoznit jsme oznámili i policii,“ uvedl tehdy pro ČTK Jirman.

Indicie naznačují, že lanovkou se přepravovali i lidé

Kriminalisté v uplynulém roce vyslechli stovky svědků, kteří na chatu Bumbálku v posledních letech jezdili. „Jejich výpovědi nyní zpracovává kolega ze Služby kriminální policie a vyšetřování, který má spis na starosti,“ uvedl mluvčí trutnovské policie Udo Ertner. Kdy se případ uzavře, si zatím netroufá odhadnout.

Fotogalerie

Policie především ověřuje, zda nákladní lanovka nepřepravovala kromě zásob a zavazadel také hosty už v minulosti. Některé indicie k tomu od začátku směřovaly.

„Na tuto chatu jsme jezdili před lety a už tehdy nám nabízeli, že nás tím svezou. Já to neriskla, ale pár takových lidí se našlo. Byla to bohužel běžná praxe,“ napsala tehdy do diskuse na serveru iDNES.cz Tereza Janatková.

Podle ní byla jen otázka času, kdy se podobná nehoda stane. Tehdy žádné kamery ve spodní stanici nebyly, majitel komunikoval s hosty pouze telefonem. Po tragédii tam přibyly kromě kamer také cedule se zákazem přepravy osob.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Mercedes Třída E 3.0 CDi
Mercedes Třída E 3.0 CDi

r.v. 2010, naj. 134 244 km, diesel
340 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz