Dřevosochaři vytvořili v Adršpachu na soutěži Dřevorubec roku předlohu

Dřevosochaři vytvořili v Adršpachu na soutěži Dřevorubec roku předlohu správného dřevorubce ze dřeva. | foto: Michal Fanta

V Adršpachu bojovalo šestnáct mužů o titul dřevorubce roku

  • 2
Od skalního města v Dolním Adršpachu na Náchodsku se v sobotu do dálky rozléhaly údery seker a kvílení motorových pil. Na louce za parkovištěm tam v mrazivém počasí šestnáct drvoštěpů opět bojovalo o titul Dřevorubec roku.

"Je to soutěž pro chlapy, kteří jsou denně v lese. Ti si také pokaždé s sebou přivezou svoji ohmatanou pilu. Disciplíny co nejvěrněji přibližujeme skutečným podmínkám. Proto třeba musejí soutěžící během závodu vyměňovat řetěz pily na zemi, a ne na ponku," popisoval pořadatel soutěže Pavel Cohla z Adršpachu.

Soutěž o dřevorubce roku se v těsném sousedství pískovcových věží známého skalního města konala o víkendu už počtvrté.

"Už třináct let pořádám přátelská dřevorubecká setkání. Jednou jsme si je zpestřili závodem v malém lomečku a známí mi říkali, že by taková akce měla být veřejná. Tak jsem je poslechl a začal pořádat Dřevorubce roku," zavzpomínal na počátky soutěže majitel firmy zaměřené na těžbu dřeva a pěstební činnost v lese.

Sobotní soutěže se zúčastnilo celkem šestnáct závodníků z Čech i z Moravy. "Přihlášeni byli i čtyři soutěžící z Polska. Bohužel se cestou někde zdrželi a přijeli až po ukončení první disciplíny. Takže jsme je při nejlepší vůli už nemohli do závodů zahrnout," posteskl si Cohla.

Sobotní dřevorubecké klání začalo testem šikovnosti, během kterého museli soutěžící co nejrychleji vyměnit řetěz své pily. Poté následovalo opakované nakládání čtyřicetikilového polena na vlek, přesekávání části kmene sekerou a odvětvování klád.

Výměna řetězu na pile mi nešla

Pět finalistů si to nakonec rozdalo o vítězství v královské disciplíně - kácení stromu na přesnost. Do zabetonovaných skruží pořadatelé vztyčili desetimetrové klády a úkolem závodníka bylo při kácení trefit kolík zapíchnutý osm metrů od skruže.

Nejlépe si se všemi soutěžními úkoly poradil Michal Novák z nedaleké Police nad Metují, který si z Adršpachu odvezl nejen titul Dřevorubec roku 2012, ale i hlavní cenu v podobě nové motorové pily.

"Ze začátku to se mnou moc dobře nevypadalo, ale postupně šel můj výkon nahoru. Nejhorší asi byla výměna řetězu na pile. Naopak nejlépe jsem se cítil při přesekávání polena sekerou, které jsem vyhrál," uvedl vítěz.

Podobných závodů se zúčastnil poprvé. "Že vyhraju, to jsem tedy rozhodně nečekal. Dřevorubectvím se už dávno neživím. Zabývám se prodejem palivového dřeva. Ale mám střední lesnickou školu v Trutnově, a tam jsme se práci s pilou hodně věnovali. A takové věci se nezapomínají," dodal Novák.

Druhé místo v dřevorubeckém klání obsadil rodák z Velkého Poříčí u Náchoda Jiří Doležal, který do Adršpachu přijel až ze švédského Linköpingu.

Dřevosochaři vytvořili dřevorubce a zvoničku

"Do Švédska jsem se poprvé vypravil před šesti lety, abych tam pomohl s odklízením obří lesní kalamity. Dál jsem tam občas jezdil za prací a nakonec jsme tam s jedním kamarádem založili arboristickou firmu. Celkem se nám daří, tak jsem na severu spokojený," prozradil stříbrný dřevorubec roku.

I on se podobné soutěže zúčastnil poprvé. "Řekl mi o ní jeden známý a přihlásil jsem se víceméně z legrace. Některé disciplíny se mi moc nepovedly, tak jsem docela překvapený, že jsem se umístil tak vysoko," doplnil.

Desítky diváků mohly během soutěží obdivovat práci dřevosochařů Jana Kužela z Dobré Vody u Hořic a Pavla Tryzny z Vrchlabí, kteří přímo na místě vytvořili plastiku dřevorubce a zvoničku na památku všech, kdo se z práce v lese nevrátili.

Oběma výtvorům, které zůstanou na svých místech natrvalo, požehnal broumovský římskokatolický farář Martin Lanži. "Za sedm let, co jsem farářem, jsem už žehnal lecčemu. Ale dřevařské zvoničce a soše dřevorubce ještě ne," prozradil kněz.