Ve Vlčí rokli v Adršpašsko-teplických skalách vznikají nové chodníky. (25....

Ve Vlčí rokli v Adršpašsko-teplických skalách vznikají nové chodníky. (25. dubna 2013) | foto: Michal Fanta

Turisté znovu mohou do soutěsek opravené Vlčí rokle u Adršpachu

  • 1
Turisté znovu mohou procházet z Teplických do Adršpašských skal na Broumovsku. Opravenou cestu s rašeliništěm a soutěskami ve Vlčí rokli slavnostně otevřel ministr životního prostředí Richard Brabec.

Shnilé chodníky už jsou minulostí. Firmy pracovaly na nových chodnících a žebřících od března a Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko zpřístupnila stezku už před dvěma týdny.

Dopoledne si celou Vlčí rokli prošel i ministr životního prostředí Richard Brabec s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny Františkem Pelcem. Oba také přitloukli poslední "pamětní" prkno na začátku opravovaného úseku Vlčí rokle.

„Po chodnících se bude krásně chodit. Tedy až na ten můj hřebík. Až o něj někdo zakopne, posílejte ho za mnou,“ smál se ministr, kterému hřebík uhýbal.

Ve Vlčí rokli prošly opravou turistické chodníky v délce 467 metrů, 13 žebříků, 75 schodů, pět protierozních přehrážek a devět lávek přes občasné, ale při jarních táních vydatné potoky.

Konstrukce jsou z modřínového nebo dubového dřeva. Zbytky starých chodníků zůstaly opodál stezky, aby zetlely.

Nová stezka vyšla zhruba na 1,8 milionu korun

Opravy se posunuly o rok kvůli čekání na státní dotaci od ministerstva životního prostředí. Nová stezka vyšla zhruba na 1,8 milionu korun a peníze na ni přišly z projektu Posílení návštěvnické infrastruktury v chráněných územích ve správě Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Starostové Adršpachu i Teplic nad Metují oceňovali, že se konečně otvírá, protože zejména Adršpach mívá turistů až příliš. Vlčí rokle pomůže dovést návštěvníky i do méně známých míst.

„Za všechny turisty děkujeme. Hlavně provozovatelé skal si po dva roky vyslechli své, když byla Vlčí rokle zavřená. Je hojně navštěvovaná, takže to bylo nepříjemné,“ řekl starosta Teplic nad Metují Milan Brandejs.

Práce ve Vlčí rokli byly obtížné hlavně kvůli těžce přístupnému terénu. Dostat sem materiál bylo hodně náročné. Kamion přivezl dřevo do Teplic, přeložilo se na lesní vyvážečku a ta ho dopravila na hranu rokle.

Vlčí rokle je divočejší část Adršpachu

Pak se lesnickou lanovkou dostávalo dolů. „Obě firmy měly rafinovaná vozítka, takže něco šlo rozvozit, ale pak už nastoupila lidská síla a materiál museli nosit po svých. Firmy odvedly velký kus práce," řekla vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Hana Heinzelová.

Vlčí rokle patří k méně navštěvovaným místům v Adršpašsko-teplických skalách. Uvítají ji hlavně návštěvníci, kteří mají rádi divokou přírodu a nechtějí se mačkat s davy turistů na nejznámějších okruzích skal. Ve všední den byly k vidění ve Vlčí rokli spíše jen desítky zdatnějších turistů.

Nové chodníky si chválili. „Je to dobré, cesta je pěkně opravená, ale nemám s čím srovnávat, protože jsem tu poprvé, i když bydlíme nedaleko. Vyrazili jsme do skal hlavně kvůli soutěži s Toulavým batohem a chceme získat hned dvě známky v Adršpachu i Teplicích,“ svěřil se návštěvník Jaroslav Valchař.