Vstup do Adršpašských skal.

Vstup do Adršpašských skal. | foto: Petr Bílek, MF DNES

V bráně Adršpašských skal zdražili parkování, aby WC bylo zdarma

  • 11
Některé návštěvníky atraktivních Adršpašských skal na Broumovsku zaráží poměrně vysoké parkovné u vstupu do přírodního areálu. Za osobní auto se platí stokoruna na den, na oplátku jsou oproti minulým letům zdarma toalety. Další služby pro turisty jsou na úrovni, ověřil test MF DNES.

Místo, odkud se vstupuje do Adršpašských skal, je čisté a působí úhledně. Turisté přesně vědí, kudy vjet na parkoviště, jen je může překvapit lístek za sto korun pro osobní auto, 40 za motocykl a deset korun za kolo.

Test MF DNES

MF DNES se rozhodla otestovat, jaké služby poskytují nejatraktivnější cíle v regionu. Do Adršpašských skal zamíří ročně skoro čtvrt milionu lidí.

Když se pokouším domluvit, že zaparkuji jen na dvě hodiny, obsluha mě přesvědčuje, že je tu tolik zajímavostí, že to budu mít určitě na celý den. Organizace parkoviště je však perfektní, další pracovník vybírá pro auto volné místo, není nutno je hledat.

Rodina si může blízko auta i odpočinout. Na posekané louce jsou hned u parkoviště dva altány a dokonce ohniště s lavičkami.

"Další parkovací prostor nechystáme. Když přijede víc návštěvníků, dáváme auta na volnou plochu vedle železniční stanice, což je párkrát za sezonu," říká starostka Adršpachu Dana Cahová.

Hned u parkoviště je přehledný orientační plán areálu ve čtyřech jazycích, kudy se jde k pokladnám, kde jsou toalety a občerstvení. Prostor, kde je pět bister s rychlým občerstvením, cukrárna a směnárna, je pod jednou střechou. Jsou tam jednoduché dřevěné lavice se stoly a dostanou se tam i vozíčkáři. Místo je čisté, v okolí je dostatek odpadkových košů.

Jídlo do stovky

Žádné jídlo v bistrech není dražší než sto korun. Opečená klobása je za 35 až 40, pizza Margherita za 80, guláš s knedlíky za 80, kuřecí řízek s hranolky a tatarskou omáčkou za 85 korun. Další občerstvení je nedaleko v hotelu Skalní Město, kde je i venkovní posezení a samoobslužná restaurace.

"Je dobré, že si tady můžeme dát oběd. Hrozně se nám tu líbí, jezdím sem s vnoučaty. Jsme tu už poněkolikáté. Jsme ze Svobody na Úpou a přijedeme sem pohodlně vlakem. Letos jsme zjistili, že toalety jsou zdarma a je tam stejně čisto jako vloni, když se za ně platilo," říká Hana Krámová.

Lidé si stěžovali, že za toalety platili vícekrát

A má pravdu. Toalety, které jsou hned po ruce, jsou opravdu čisté, v umývárně jsou k dispozici papírové ručníky, jen za osprchování se platí dvacet korun.

"Pro bezplatné toalety jsme se rozhodli proto, že jsme to v některých dnech nestíhali a také lidé se zlobili, že musí několikrát platit, protože jsou to jediné veřejné záchody v okolí. Ve skalách toalety být nemohou, protože je to národní přírodní rezervace. Je lepší, když lidé půjdou na záchod několikrát, než aby chodili někde v lese. Ale kvůli vyšším nákladům jsme museli zvýšit cenu parkovného," vysvětluje starostka.

Za pěkného počasí se na vstupu do Adršpašských skal dělají fronty.

Až k bráně do Adršpašských skal doveze turisty lokálka.

Občerstvení na vstupu do Adršpašských skal je na úrovni, ceny přijatelné.

Turistům přesto vadí, že ve skalním okruhu žádné toalety nejsou. "Je to tu skvělé, ale myslím si, že by se nějaké přenosné toalety přímo ve skalách hodily, aby se nemuselo chodit do lesa. Jinak je okruh pěkně značený, zvládnou ho i děti," říká návštěvnice Petra Střihavková.

Cyklisté by chtěli víc stojanů

Vedoucí informačního centra Beata Radoňová přiznává, že cyklisté by přivítali víc stojanů na kola přímo u vstupu do skal. "Stojany jsou sice na parkovišti, kde se platí, také u občerstvení, ale cyklisté chtějí mít kola vždycky co nejblíž," říká.

Polským turistům právě plynulou polštinou vysvětluje, co zajímavého na okruhu uvidí. Poláci tvoří podstatnou část návštěvníků Adršpašských skal.

"Když přijedou čeští turisté, říkají, že je tady hodně Poláků, ale já jim říkám, že je to obráceně. Je tu málo českých turistů. Ale poslední dva roky se to zlepšilo. Češi najednou Adršpach znovu objevili," říká správce skalního města Juraj Polák.

Do skal se dá vstoupit na dvou místech. Vstupné je přiměřené, dospělí zaplatí 60 korun, studenti, děti a důchodci 30, rodinné vstupné je 150 korun. Pokud se chcete projet na pramici po umělém jezírku uprostřed skal a seznámit se s bájnými bytostmi, musíte zaplatit dalších 50 korun. Ale výklad stojí zato.