Rehabilitační oddělení nemocnice v Náchodě (23.6.2010).

Rehabilitační oddělení nemocnice v Náchodě (23.6.2010). | foto: Ondřej Littera, MF DNES

Zdravotnický holding kraje je bez šéfa, sloučit špitály se mu nezdařilo

  • 0
V čele Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje ve středu nečekaně skončil jeho šéf Jiří Skřivánek. Po dobu působení se mu nedařilo najít podporu kraje ani dozorčí rady pro některé své návrhy.

Necelý rok v čele Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, tedy organizace zaštiťující krajské nemocnice, strávil lékař a manažer Jiří Skřivánek. Ve středu na funkci předsedy představenstva náhle rezignoval. Krajskou akciovku proto dočasně povede místopředsedkyně představenstva Zuzana Bartošová.

Zdravotnický holding

  • Kraj zvažoval, že by do budoucna zdravotnický holding financoval pomocí poplatku za management. Oblastní nemocnice Náchod, Trutnov a Jičín by každý rok své mateřské společnosti posílaly 420 tisíc korun, Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem 240 tisíc korun.
  • Rozpočet holdingu, který je 100procentním akcionářem nemocnic, nyní není přímo vázán na financování z krajského rozpočtu a prostředky získává svou vlastní činností.

„Můj důvod je osobní, protože jsem se chtěl vrátit k rodině, která žije mimo Hradec Králové,“ odůvodnil svůj odchod z čela holdingu Skřivánek, který na této pozici působil od loňského května.

Skutečností však je, že poslední dobou neměl v holdingu příliš snadnou pozici, neboť v některých záležitostech byly jeho snahy v rozporu s názory dozorčí rady.

Šlo například o způsob financování holdingu pomocí takzvaného management fee (poplatek za řízení), který by měly krajem spravované nemocnice platit svému mateřskému holdingu.

Skřivánek nebyl na jedné vlně s ostatními

Všechny čtyři nemocnice měly holdingu ročně posílat 1,5 milionu korun. Dozorčí rada však s tímto způsobem nesouhlasila.

„Dozorčí rada vyjádřila určitou nespokojenost s prací představenstva. Týká se to obecně fungování zdravotnického holdingu, tvoření rozpočtu, souvisela s tím i výše platů manažerů v holdingu. Těch parametrů je víc,“ uvedl předseda dozorčí rady a bývalý senátor Pavel Trpák (ČSSD) po únorovém přerušeném zasedání dozorčí rady, která pokračovala v úterý.

Skřivánek nebyl na jedné vlně s ostatními ani v případu plánovaného sloučení všech krajských nemocnic pod jedno IČO. Kraj ho připravoval již od roku 2008 a Skřivánek fúzi nemocnic dal pokládal za jednu z priorit. Ta však nedopadla.

„K tomuto tématu byla vedena široká diskuse a uskutečnil se i odborný seminář pro krajské zastupitele. V tuto chvíli není pro vytvoření jediné krajské nemocnice důvod. Díky novému vedení jsou nemocnice ekonomicky stabilní a v příštím roce očekáváme nový zákon o neziskových nemocnicích. Podklady připravené zdravotnickým holdingem navíc nebyly dostatečné,“ vysvětlila změnu postoje kraje radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

„Kvůli rozdílným názorům neodcházím“

Opozice si stěžuje, že v dozorčí radě hrála jen stafáž návrhům socialistů a komunistů.

„Nemocnice se teď dostanou do bodu nula. Loni se v nich udělala restrukturalizace, nebylo snadné vyházet zaplevelené dozorčí rady a představenstva a posadit ředitele z teplých židlí do funkcí předsedy představenstva s manažerskou smlouvou. Toto je jejich obrana, teď se rozehrály tyto hry a je za tím snaha dostat do čela holdingu místo manažerů politické diletanty,“ tvrdí opoziční krajský zastupitel Miloslav Plass (ODS), který rezignoval na členství v dozorčí radě v úterý.

Nesoulad potvrdil i Skřivánek. „Byly tu dva rozdílné názory na víc věcí, ale to není důvod, proč odcházím,“ dodal. Náhradu za něj kraj nemá. „Personální otázku vedení chceme řešit do konce dubna,“ uvedla Třešňáková. Bude záležet na dozorčí radě a valné hromadě.