Letos mladí včelaři léčí a zakrmují včely cukerným roztokem. Příští rok se mohou těšit na med.

Letos mladí včelaři léčí a zakrmují včely cukerným roztokem. Příští rok se mohou těšit na med. | foto: Dětský domov Sedloňov

V dětském domově v Orlických horách vyrůstají mladí včelaři

  • 2
Chlapci z Dětského domova v Sedloňově v Orlických horách chtějí pomáhat přírodě a dali se na včelaření. Vzorem jim je jejich vychovatel, sám zapálený včelař. Přihlásili se do projektu Bav se a pomáhej a na svůj koníček získali grant.

Zatím si děti na zahradu domova umístily dva úly. Jejich cílem je nejen péče o včely, získávání medu a dalších produktů, ale i udržení rovnováhy v přírodě. Včelstev totiž celosvětově neustále ubývá.

Čtyři chlapce ve věku od 16 do 19 let ke včelaření přivedl jejich vychovatel Jiří Lokvenc, který je sám zapáleným včelařem.

"Našemu panu řediteli se moje včelařské aktivity líbily a řekl mi, ať se zeptám dětí, jestli by o včelaření měly zájem. Přihlásili se tři chlapci, kteří se jeli ke mně podívat na včelstva. Potom jsme se rozhodli, že se pokusíme získat grant," líčí Lokvenc.

Se včelařením nakonec začali čtyři chlapci, zájem by měl i pátý, který je ale bohužel alergik. "Pomáhá nám proto alespoň s technickým zázemím, vyrábí třeba rámečky. Ke včelám nejde," říká vychovatel.

Chlapci se o včely starají pod jeho dohledem a k úlům chodí společně. Přihlásili se do projektu Bav se a pomáhej s Oriflame. Se svým nápadem uspěli a do začátku získali finanční podporu od Nadace Terezy Maxové.

Bav se a pomáhej

Projekt Bav se a pomáhej Nadace Terezy Maxové podporuje záslužné iniciativy dětí z dětských domovů v České republice. "Projekt umožňuje mladým lidem z dětských domovů uskutečnit zajímavé nápady prospěšné jejich blízkému okolí. Podporuje jejich dobrovolnickou činnost a propojuje je s místní komunitou. Dává jim příležitost ukázat, že i oni dokáží pomoci, ne jen pomoc přijímat," říká ředitelka obecně prospěšné společnosti Spolu dětem Naďa Dittmannová.

Projekt běží až do listopadu, chlapci ale plánují ve včelaření dál pokračovat. "Začali jsme tím, že se chlapci přihlásili do Českého svazu včelařů v České Skalici, pořídili jsme potřebnou literaturu a začali získávat informace. Kluci si sami vyrobili základy pod úly, následoval nákup pomůcek a úlů. Po výrobě rámečků jsme zakoupili včelstva. V současné době včely léčíme a zakrmujeme cukerným roztokem. V zimním obdobím budeme vyrábět rámečky na příští rok," plánuje Lokvenc.

Med bude až příští rok

Na med si musejí počkat až do příštího roku. Kromě něj chtějí Sedloňovští v budoucnosti vyrábět svíčky ze včelího vosku, propolisové masti a péct perníčky z vlastního medu.

Chlapci začali včely léčit koncem června a o prázdninách je chodili kontrolovat. Nejvíc práce je čeká na jaře. Dokonce si sami vymysleli i uspořádání týdenního včelařského tábora.

"Byli jsme se podívat u včelařky Gabrielové, která nám udělala nádhernou přednášku, pustila nám zajímavý dokument o včelách, ukázala nám své úly, vysvětlila spoustu zajímavých věcí a dala okoštovat svůj lahodný med," říká Lokvenc.

Aktivitu Sedloňovských podporuje i včelařský svaz. "Včelařů je totiž málo a většinou jsou to už starší lidé. Na svazu jsou proto rádi, že se o tento koníček zajímají mladí," vysvětluje Lokvenc.