Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hradci lidé nejčastěji ztrácejí klíče, našla se ale i urna v řece

  9:18aktualizováno  9:18
Klíče, peněženky, jízdní kola i oblečení bezdomovce. Vše, co lidé přinesou do oddělení ztrát a nálezů na magistrátu v Hradci Králové, se musí půl roku skladovat. Nevyzvednuté věci potom putují do bazarů.

Ztráty a nálezy na radnici v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Ztráty a nálezy

Oddělení se nachází v budově magistrátu v Hradci Králové.

Kancelář je veřejnosti k dispozici v pondělí a středu mezi 8 a 17 hodinou. Po předchozí telefonické domluvě na telefonním čísle 495 707 266 je možná návštěva i v ostatních pracovních dnech mezi 8 a 14 hodinou.

Pracovnice ztrát a nálezů se snaží najít všechny možné způsoby, jak majitele ztracené věci vystopovat. Nejjednodušší je to u peněženek, ve kterých jsou doklady. Nedávno se jim ale podařilo najít třeba i majitele ztraceného fotoaparátu.

"Kolegyně zjistila, že zná jednu z osob, které jsou na fotkách, takže ji oslovila a fotoaparát se dostal k nálezci," uvádí vedoucí odboru vnitřních služeb Denisa Netolická.

Většinu nálezů sem přinášejí řidiči dopravního podniku nebo městští strážníci. Do ztrát a nálezů se tak dostala i igelitka plná starých hadrů, kterou v autobusu zapomněl bezdomovec.

Mýlil by se ten, kdo by čekal, že místnost ztrát a nálezů bude přetékat stovkami roztodivných kuriozit. Lidé totiž nejčastěji postrádají peněženky a klíče. I jízdních kol tady ale evidují kolem šedesátky. Legendární urna, kterou před lety vylovil z vody jeden z rybářů, byla jen jedním z mála výjimečných nálezů.

Některé věci už nikdo nehledá

"Věci často ztrácí třeba děti, které někde zapomenou svůj školní batůžek se všemi věcmi včetně klíčů nebo naopak starší lidé, takže evidujeme i hole," říká Netolická. Poctivci nosí do ztrát a nálezů nejen drobnosti, ale i veliké obnosy peněz. "Párkrát se stalo, že lidé přinesli hotovost padesát, osmdesát tisíc korun."

Všechny nalezené věci, které tu zapíší, musí skladovat půl roku, ať je to naditá peněženka nebo i oblečení bezdomovce. Po uplynutí lhůty putují některé věci do odpadkového kontejneru, jiné však pomohou radničnímu rozpočtu.

Peníze z nevyzvednutých peněženek se dostanou přímo do městské kasy, nalezená kola nebo kočárky zase do bazarů. "V tomto případě funguje soutěž typu kdo dá víc, vyhraje," pokračuje Netolická.

Ztráty a nálezy jsou podle Netolické hodně vyhledávaná služba. Lidé, kteří něco ztratí, se během úředních hodin chodí hojně ptát. "Procento lidí, kteří u nás naleznou své věci, je poměrně malé, protože část nálezů, které evidujeme, je už nepoužitelná a nikdo je třeba nehledá," dodala Netolická.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

„Máničky“ chtěly zapálit tank, okupanti je ostříhali, líčí historička

Protestní nápisy v Hradci Králové v srpnu 1968.

Obyvatelé Hradce Králové reagovali na okupaci v srpnu 1968 lidovým humorem, peticí, letáky a výzvami. Jinak se...

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Najdete na iDNES.cz