Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V hradecké koželužně byty nejspíš nebudou, čeká ji demolice

  8:56aktualizováno  8:56
V architektonicky cenném průmyslovém areálu v Hradci Králové měly vzniknout netradiční byty, ale společnost, která s projektem přišla, se dostala do finančních potíží. Místo nových obyvatel sem na jaře přijedou buldozery, které srovnají tři čtvrtiny cihlových staveb se zemí.

Projekt přestavby koželužny | foto: MF DNES

Podle demoličního plánu má padnout k zemi i nejcennější budova, tovární hala s hodinovou věžičkou. Chátrající objekt může zachránit už jen zázrak, přesněji rychlá dohoda mezi vlastníkem, kterým je Hradec Králové, a organizátorem plánované přestavby společností Obytný komplex Kollárova. Ta je nástupnickou organizací firmy Eube, jež je v insolvenci.

Společnost Eube před několika lety představila plány na přestavbu komplexu, který v roce 1881 obchodník Antonín Komárek postavil jako cukrovar a o tři roky později Josef Nejedlý přebudoval na továrnu na kůže.

Vedoucí odboru strategie a rozvojových projektů na hradeckém magistrátu Jiří Svátek uvedl, že město s firmou Eube uzavřelo smlouvu o budoucí smlouvě kupní, která se zatím nenaplnila. Firma se dostala do finančních problémů a její závazky převzala společnost Obytný komplex Kollárova. V čele obou společností stojí Allan Jírek.

"Nastupující firma by měla s projektem pokračovat a podle posledních informací o to mají zájem. Zástupcům města se ale zatím nepodařilo spojit s jednatelem společnosti Allanem Jírkem. Ten doufá, že do jara společnost sežene dost peněz na realizaci projektu," uvedl Svátek.

Lidé se bojí, aby padající části budov někoho nezranily

V opačném případě nebude mít město na vybranou a bude muset přistoupit k demolici. "V současné době se stavebním úřadem řešíme neutěšený stav tamních budov, které se už delší čas nevyužívají a velmi rychle chátrají," řekl Svátek a dodal, že i na podnět obyvatel Kuklen, kteří se bojí, aby případný pád budov někoho nezranil, úřad zahájil řízení o odstranění staveb.

"Možnost, že koželužna demolici unikne, zatím existuje, byť jen malá. Případná dohoda s Kollárovou by musela být velmi rychlá, v průběhu jarních měsíců by mělo být jasno. Doufám, že společnost opět začne na projektu pracovat. Vzhledem ke stavu budov však souběžně musíme jednat i o demolici," řekl Svátek.

Další možností je, že se město s firmou Kollárova dohodne na odstoupení od smlouvy. Pak by mohla začít jednání s případným novým investorem. "Město už obdrželo několik žádostí od případných zájemců," uvedl Svátek a dodal, že město uvažuje o tom, že by v případě demolice věž s hodinami přeneslo na jinou svoji budovu v Kuklenách.

Kromě silného investora by koželužnu mohl zachránit zápis do rejstříku památek. Podle vedoucího odboru památkové péče na hradeckém magistrátu Jana Falty je totiž areál dokladem historického vývoje Kuklen a má i architektonickou hodnotu. "Vlastník kulturní památky by mohl žádat o dotace na záchranu objektu," řekl nedávno Falta.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz