Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Hradeckém kraji chybí dvacet tisíc pravidelných dárců krve

  8:19aktualizováno  8:19
Transfuzní stanice by ve svých registrech potřebovaly ještě zhruba takový počet nových dárců, jaký odpovídá obyvatelstvu Náchoda, třetího největšího města Hradeckého kraje. Registr se má rozšířit zejména z preventivních důvodů, současný počet dárců zatím pacienty přímo neohrožuje.
Kraj by potřeboval dvojnásobně navýšit počet pravidelných dárců krve. (Ilustrační snímek)

Kraj by potřeboval dvojnásobně navýšit počet pravidelných dárců krve. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Dvaatřicetiletá Daniela Špinková chodí na popud svého otce několikrát do roka darovat krev. Už od osmnácti let. "Řekla jsem si, že člověk by měl dělat dobré skutky," usmívá se mladá žena. Lidí, jako je ona, by ale Fakultní nemocnice v Hradci Králové potřebovala víc. Mnohem víc.

Kde darovat krev v kraji

Fakultní nemocnice Hradec Králové

denně 7:00 - 11:00

Oblastní nemocnice Náchod

pondělí, pátek 6:30 - 10:00

Oblastní nemocnice Jičín

pondělí, středa, pátek 6:00 - 10:00

Oblastní nemocnice Trutnov

pondělí až čtvrtek 6:30 - 10:00

Celý proces odběru včetně čekání zabere asi dvě hodiny času.

"Jeden až dva tisíce nových dárců, kteří budou chodit pravidelně, by se nám hodily," říká primář transfuzní stanice v hradecké fakultní nemocnici Vít Řeháček. Nemocnice by si tak vytvořila rezervu pro neočekávané události.

Podle statistik královéhradecké krajské pobočky Českého červeného kříže je kraji pro dosažení ideálního stavu nutné počet pravidelných dárců krve navýšit enormně. Konkrétní číslo ohromí: darovat krev by mělo pravidelně dalších dvacet tisíc lidí. To je dvojnásobek současného stavu. Tolik lidí, včetně dětí a důchodců, žije například v Náchodě, který je třetím největším městem kraje.

"Pořád chybí větší okruh těch pravidelných, na které se lze obrátit v případě výpadku. Velké výkyvy v počtech dárců dělají například letní dovolené nebo zimní chřipkové epidemie. Dárci v kraji tvoří zhruba 2 procenta populace, evropsky doporučený standard je 4 až 5 procent," říká mluvčí královéhradeckého Červeného kříže Lukáš Pochylý.

Doplňuje, že kampaně, kterými se Červený kříž i transfúzní stanice snaží neustále "masírovat" veřejnost, pomalu začínají mít efekt.

"Za poslední rok dva se počet prvodárců o trochu zvýšil. Ještě ale není důvod příliš jásat," tvrdí Pochylý. V současnosti totiž na jednoho dárce v kraji připadají více než dva odběry ročně, ideální by podle něj byl zhruba jeden až jeden a půl odběru za rok.

Situaci, kdy se hodí širší základna dárců, zažili naposledy ve čtvrtek například v Oblastní nemocnici v Trutnově. "Akutně jsme narychlo zvali lidi se skupinou A, protože se nám najednou sešlo víc pacientů s touto krevní skupinou," říká primářka tamní transfuzní stanice Alena Kvardová.

O nové dárce mají velký zájem, nedostatkem krve však netrpí. "S našimi dárci máme spolupráci opravdu výbornou. Když potřebujeme, vždy přijdou," váží si jejich přístupu.

Nedostatečná základna pravidelných dobrovolníků ochotných dorazit na zavolání se může projevit při nečekané události. "Kdyby byl v regionu třeba obrovský požár nebo velká nehoda a velká část pravidelných dárců by byla zrovna na dovolené nebo ji zkosila chřipková epidemie, nastal by problém," upozorňuje Pochylý.

Ani pravidelný dárce nemůže jít darovat za každé situace. Stačí, aby pobyl čtrnáct dní na dovolené v Egyptě nebo Thajsku, prodělal operaci nebo se nechal tetovat, a dárcovství musí na čas oželet.

Počty dárců krve se snaží zvyšovat i různé organizace. Pravidelně chodí darovat například strážníci a loni šli hromadně dávat krev pracovníci magistrátu i s primátorem Zdeňkem Finkem. "Na říjen mám už domluvený svůj další termín. Pravidelné dárcovství ale nechávám na každém zaměstnanci magistrátu," říká Fink.

Hradecká transfuzní stanice plánuje znovu začít s kampaní hned po prázdninách. "Chceme dělat nábor na středních a vysokých školách, kde se nám v posledních letech dařilo nové dárce získávat," říká Řeháček. V evidenci má na 10 tisíc dobrovolníků.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Dvojice mužů se zaměřovala na trezory v podnicích a obchodech

Muži vstupovali do domů pomocí páčidel, zajímali se hlavně o trezory.

Dva muži z Hradecka a Náchodska čelí obvinění ze série vloupání do průmyslových objektů a prodejen. Šli hlavně po...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

Najdete na iDNES.cz