Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města přibírají strážníky, jen problémová Úpice nespěchá

  12:38aktualizováno  12:38
Některé radnice v Královéhradeckém kraji kvůli problémům s výtržníky či drobnými krádežemi přijmou nové strážníky. Státní policie, u níž se dřív škrtalo, posiluje výkon služby aspoň v problémových regionech na Broumovsku, v Úpici nebo v Novém Bydžově.

V Úpici na Trutnovsku za dva roky přibylo o 24 procent trestných činů, místní občané si stěžují hlavně na přistěhovalé romské rodiny. | foto: Martin Veselý, MAFRA

I když jsou strážníci drahá záležitost, některé radnice v kraji jejich sbory rozšíří. Tvrdí, že to posílí bezpečnost, umožní dohlížet na kamery a lépe organizovat služby strážníků.

Počty strážníků městské policie

* Hradec Králové (93 tisíc obyvatel):
121 strážníků, civilní zaměstnanci a 2 asistenti prevence

* Trutnov (30,8 tisíc obyvatel):
38 strážníků a administrativní pracovnice

* Náchod (20,5 tisíc obyvatel):
17 strážníků, bude jich 19

* Jičín (16,3 tisíc obyvatel):
13 strážníků a 5 zaměstnanců kamerového systému a psího útulku

* Rychnov nad Kněžnou (11,2 tisíc obyvatel):
16 strážníků

Města k tomu donutila i úsporná opatření uvnitř státní policie, která před třemi lety zrušila některé služebny, ale teď je vrací jen někde. Opakem je Úpice, která se navzdory velkým místním problémům zatím pro strážníky nerozhodla.

V Náchodě přibudou na podzim dva, takže se jejich počet zvedne na 19.

„Je to věc, o které se bavíme už tři a půl roku. Na tisíc obyvatel by měl být jeden strážník a my jsme dlouhodobě byli pod tímto číslem. Radní schválili nové strážníky, ale je to nákladné, každý vyjde město na půl milionu korun ročně,“ řekl starosta Náchoda Jan Birke.

Kostelec má nepřetržitou službu

Dva nové strážníky přijmou do podzimu také v Červeném Kostelci, strážníků tam bude 13. Kromě toho Policie České republiky od července po třech letech vrátila do města obvodní oddělení, které má nepřetržitou službu a víc zaměstnanců než dosavadní policejní stanice.

„Když nám vzali obvodní oddělení, spokojeni jsme nebyli, přineslo nám to velké problémy. Myslím, že tím ani policie nezískala žádné úspory,“ poznamenal kostelecký starosta Petr Mědílek.

Podle něj město nečelí výrazným problémům s bezpečností právě proto, že si drží vlastní strážníky. Ve vyšším počtu budou schopni udržet nepřetržitou službu městské policie a přitom budou naplno poskytovat služby, jako je pult centrální ochrany, tlačítka pro seniory a kamerový systém s devíti kamerami, který město dokončilo za 900 tisíc korun začátkem léta.

Změny ve státní policii

Státní policie v prázdninovém období posílila kontroly také na Broumovsku nebo v Náchodě, kde se zaměřuje na osoby i auta.

„Pokud zaznamenáme v kterémkoliv regionu našeho kraje objektivní nebo subjektivní zhoršení bezpečnostní situace, okamžitě reagujeme posílením výkonu služby. To je příklad třeba lokalit Broumovska, ale i Úpice nebo Nového Bydžova,“ uvedla mluvčí krajského ředitelství policie Ivana Ježková.

Podle ní rozhoduje aktuální bezpečnostní situace a početní stavy policistů. Platí to i pro přeměnu policejní stanice v Červeném Kostelci na obvodní oddělení. V kraji už zbývají jen tři policejní stanice, v Teplicích nad Metují, Nechanicích a Opočně, ale krajské vedení policie neuvažuje, že by je změnilo.

Policie podle Ježkové reaguje na bezpečnostní situaci i tím, jak si služebny rozdělují území. Například od začátku léta dvaadvacet obcí z Novobydžovska spadá pod hradecké či chlumecké obvodní oddělení, která to mají do příslušných vesnic blíž.

„Pro nás je důležité, aby se bezpečnostní situace nezhoršila. Náklady na strážníky jsme si spočítali, určité příjmy máme z pultu centrální ochrany. Díky městské policii si také sami hlídáme vlastní budovy a nikoho na to nenajímáme,“ uvedl starosta Mědílek.

Úpičtí si stěžují na nárůst kriminality

Zvláštností je šestitisícová Úpice, která zatím neschválila zřízení městské policie. Za dva roky tam o 24 procent přibylo trestných činů, místní občané si stěžují hlavně na přistěhovalé romské rodiny, na přepadávání, krádeže i výtržnosti (více najdete zde).

„Zřízení městské policie musí rozhodnout nové zastupitelstvo. Dával jsem několikrát takový návrh, ale neprošel,“ řekl starosta Úpice Jaroslav Hůlek.

Úpičtí zastupitelé po měsících oddalování rozhodli na konci června alespoň o tom, že i když město nedostalo dotaci, z vlastních peněz pořídí pět kamer. Ředitel krajské policie Martin Červíček si do zastupitelů rýpl, že za dva roky pro bezpečnost nic nedělali, ale nakonec jim slíbil, že obvodní oddělení o dva policisty na 21 posílí.

Broumov počet strážníků téměř zdvojnásobil

 V Broumově zastupitelé schválili v roce 2011, že počty strážníků zvednou z 6 na 12. Rozhodnutí ovlivnily škrty u státní policie i příliv problémových romských rodin.

Nyní se dostala broumovská městská policie na 11 členů. „U státní policie se ustálila situace, s největší pravděpodobností zůstaneme na současném počtu,“ řekl místostarosta Broumova Kamil Slezák. Města jako Nový Bydžov a Jaroměř, kde žije početná romská komunita a bývaly tam problémy, podle radních další strážníky nepotřebují.

V Bydžově, kde se v minulých letech zvýšila kriminalita a vyvolalo to protiromské nálady i potyčky radikálů, nyní slouží šest strážníků a dva asistenti prevence kriminality, letos navíc zvedli počet kamer v ulicích na jednačtyřicet.

V Jaroměři dříve měli jednadvacet strážníků, ale po rozkolu uvnitř městské policie někteří odešli nebo dostali výpověď, nyní tam slouží dvacet strážníků.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Další z rubriky

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

První hostel na světě stál v Krkonoších, dnes z něj zbyly základy

Jak vypadal vrchlabský herberk ukazuje výřez z dobové pohlednice.

V Hořejším Vrchlabí dodnes stojí kamenné základy první bezplatné ubytovny pro studenty na světě. Takzvaný herberk zde...

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz