Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města přibírají strážníky, jen problémová Úpice nespěchá

  12:38aktualizováno  12:38
Některé radnice v Královéhradeckém kraji kvůli problémům s výtržníky či drobnými krádežemi přijmou nové strážníky. Státní policie, u níž se dřív škrtalo, posiluje výkon služby aspoň v problémových regionech na Broumovsku, v Úpici nebo v Novém Bydžově.

V Úpici na Trutnovsku za dva roky přibylo o 24 procent trestných činů, místní občané si stěžují hlavně na přistěhovalé romské rodiny. | foto: Martin Veselý, MAFRA

I když jsou strážníci drahá záležitost, některé radnice v kraji jejich sbory rozšíří. Tvrdí, že to posílí bezpečnost, umožní dohlížet na kamery a lépe organizovat služby strážníků.

Počty strážníků městské policie

* Hradec Králové (93 tisíc obyvatel):
121 strážníků, civilní zaměstnanci a 2 asistenti prevence

* Trutnov (30,8 tisíc obyvatel):
38 strážníků a administrativní pracovnice

* Náchod (20,5 tisíc obyvatel):
17 strážníků, bude jich 19

* Jičín (16,3 tisíc obyvatel):
13 strážníků a 5 zaměstnanců kamerového systému a psího útulku

* Rychnov nad Kněžnou (11,2 tisíc obyvatel):
16 strážníků

Města k tomu donutila i úsporná opatření uvnitř státní policie, která před třemi lety zrušila některé služebny, ale teď je vrací jen někde. Opakem je Úpice, která se navzdory velkým místním problémům zatím pro strážníky nerozhodla.

V Náchodě přibudou na podzim dva, takže se jejich počet zvedne na 19.

„Je to věc, o které se bavíme už tři a půl roku. Na tisíc obyvatel by měl být jeden strážník a my jsme dlouhodobě byli pod tímto číslem. Radní schválili nové strážníky, ale je to nákladné, každý vyjde město na půl milionu korun ročně,“ řekl starosta Náchoda Jan Birke.

Kostelec má nepřetržitou službu

Dva nové strážníky přijmou do podzimu také v Červeném Kostelci, strážníků tam bude 13. Kromě toho Policie České republiky od července po třech letech vrátila do města obvodní oddělení, které má nepřetržitou službu a víc zaměstnanců než dosavadní policejní stanice.

„Když nám vzali obvodní oddělení, spokojeni jsme nebyli, přineslo nám to velké problémy. Myslím, že tím ani policie nezískala žádné úspory,“ poznamenal kostelecký starosta Petr Mědílek.

Podle něj město nečelí výrazným problémům s bezpečností právě proto, že si drží vlastní strážníky. Ve vyšším počtu budou schopni udržet nepřetržitou službu městské policie a přitom budou naplno poskytovat služby, jako je pult centrální ochrany, tlačítka pro seniory a kamerový systém s devíti kamerami, který město dokončilo za 900 tisíc korun začátkem léta.

Změny ve státní policii

Státní policie v prázdninovém období posílila kontroly také na Broumovsku nebo v Náchodě, kde se zaměřuje na osoby i auta.

„Pokud zaznamenáme v kterémkoliv regionu našeho kraje objektivní nebo subjektivní zhoršení bezpečnostní situace, okamžitě reagujeme posílením výkonu služby. To je příklad třeba lokalit Broumovska, ale i Úpice nebo Nového Bydžova,“ uvedla mluvčí krajského ředitelství policie Ivana Ježková.

Podle ní rozhoduje aktuální bezpečnostní situace a početní stavy policistů. Platí to i pro přeměnu policejní stanice v Červeném Kostelci na obvodní oddělení. V kraji už zbývají jen tři policejní stanice, v Teplicích nad Metují, Nechanicích a Opočně, ale krajské vedení policie neuvažuje, že by je změnilo.

Policie podle Ježkové reaguje na bezpečnostní situaci i tím, jak si služebny rozdělují území. Například od začátku léta dvaadvacet obcí z Novobydžovska spadá pod hradecké či chlumecké obvodní oddělení, která to mají do příslušných vesnic blíž.

„Pro nás je důležité, aby se bezpečnostní situace nezhoršila. Náklady na strážníky jsme si spočítali, určité příjmy máme z pultu centrální ochrany. Díky městské policii si také sami hlídáme vlastní budovy a nikoho na to nenajímáme,“ uvedl starosta Mědílek.

Úpičtí si stěžují na nárůst kriminality

Zvláštností je šestitisícová Úpice, která zatím neschválila zřízení městské policie. Za dva roky tam o 24 procent přibylo trestných činů, místní občané si stěžují hlavně na přistěhovalé romské rodiny, na přepadávání, krádeže i výtržnosti (více najdete zde).

„Zřízení městské policie musí rozhodnout nové zastupitelstvo. Dával jsem několikrát takový návrh, ale neprošel,“ řekl starosta Úpice Jaroslav Hůlek.

Úpičtí zastupitelé po měsících oddalování rozhodli na konci června alespoň o tom, že i když město nedostalo dotaci, z vlastních peněz pořídí pět kamer. Ředitel krajské policie Martin Červíček si do zastupitelů rýpl, že za dva roky pro bezpečnost nic nedělali, ale nakonec jim slíbil, že obvodní oddělení o dva policisty na 21 posílí.

Broumov počet strážníků téměř zdvojnásobil

 V Broumově zastupitelé schválili v roce 2011, že počty strážníků zvednou z 6 na 12. Rozhodnutí ovlivnily škrty u státní policie i příliv problémových romských rodin.

Nyní se dostala broumovská městská policie na 11 členů. „U státní policie se ustálila situace, s největší pravděpodobností zůstaneme na současném počtu,“ řekl místostarosta Broumova Kamil Slezák. Města jako Nový Bydžov a Jaroměř, kde žije početná romská komunita a bývaly tam problémy, podle radních další strážníky nepotřebují.

V Bydžově, kde se v minulých letech zvýšila kriminalita a vyvolalo to protiromské nálady i potyčky radikálů, nyní slouží šest strážníků a dva asistenti prevence kriminality, letos navíc zvedli počet kamer v ulicích na jednačtyřicet.

V Jaroměři dříve měli jednadvacet strážníků, ale po rozkolu uvnitř městské policie někteří odešli nebo dostali výpověď, nyní tam slouží dvacet strážníků.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz