Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidem v Jičíně u obchvatu se uleví, vyroste protihluková stěna

  17:30aktualizováno  17:30
Silničáři postaví v jižní části Jičína téměř kilometr dlouhou protihlukovou stěnu podél frekventovaného obchvatu. Obyvatelé Poděbradovy ulice dostanou to, co roky požadovali. Měření totiž potvrdilo překročení hlukových limitů.
Délka chystané protihlukové stěny bude 800 metrů. Bude navazovat na stěnu vybudovanou před sedmi lety (ilustrační foto).

Délka chystané protihlukové stěny bude 800 metrů. Bude navazovat na stěnu vybudovanou před sedmi lety (ilustrační foto). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Hlukem trpí desítky lidí, kteří žijí v Poděbradově ulici. Její obyvatelé upozorňují na nesnesitelné životní podmínky kvůli hluku z nedalekého obchvatu města již přes deset let, a dokonce sepsali petici.

Obrat o sto osmdesát stupňů nastal před několika týdny. Nové, podrobnější měření hluku potvrdilo překročení povolených limitů hluku. Správci silnice první třídy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tak nezbývá než jednat.

„Dřívější měření prokázala vysokou hladinu hluku, ale ne takovou, která by správci komunikace ukládala výstavbu protihlukových opatření. Situace však nadále volala po zásadním řešení. Několikrát jsem se sešel s vedením ŘSD a vyjednal nové a důkladnější měření. Jelikož se prokázalo těsné překročení limitů, dojde k výstavbě protihlukové stěny,“ sdělil krajský radní a jičínský zastupitel Josef Dvořák.

Poděbradova ulice je v těsné blízkosti obchvatu města Jičína, po kterém se valí tranzitní doprava od Hradce Králové směrem na Prahu a na Liberec. Navíc samotná ulice je jednou z hlavních silnic, kterými směřuje také doprava z města.

Lidé si mnoho let stěžovali bez úspěchu

Místní obyvatelé si na nadměrný hluk stěžovali řadu let, ale po stavbě protihlukové bariéry volali marně. Město se snažilo situaci v minulosti řešit, několikrát došlo na měření hluku, ale dosud vždy s výsledkem těsně pod limitem, který by vyžadoval výstavbu protihlukové stěny.

„Problém s hlukem je tady pořád, ve dne v noci, určitě přes deset let. Kamionů je více, než bývalo. Nedá se tady sedět, spát, nic, ani když jsou zavřená okna,“ uvedl jeden z obyvatelů postižené ulice Jiří Bartoš.

Aby mohla stavba protihlukové stěny začít, musí město zajistit potřebné pozemky. Je také nutné vypracovat studii a projektovou dokumentaci.

„Doufám, že vedení města vyjde při zajišťování potřebných pozemků investorovi vstříc a zasadí se o co nejrychlejší realizaci stavby, která zlepší životní podmínky mnoha našim občanům,“ věří Dvořák.

Náklady na výstavbu osm set metrů dlouhé bariéry, která má podle předběžných odhadů stát tři miliony korun, uhradí ŘSD.

„Jsme velmi rádi, že se konečně podařilo pohnout se situací v Poděbradově ulici. Navíc v plánu Královéhradeckého kraje je v příštích letech také úplná rekonstrukce této ulice, která nejenom zlepší její stav, ale povede také ke zklidnění provozu, takže by se hluk projíždějících automobilů měl velmi snížit,“ řekl jičínský starosta Jan Malý.

Jedna stěna už v Jičíně slouží

Podél obchvatu u odbočky na Poděbrady už jedna protihluková stěna z dřevěných panelů stojí, je vysoká tři metry, měří asi čtvrt kilometru a měla vyřešit problém s hlukem, který obtěžoval hlavně obyvatele Pražské ulice.

Silničáři stěnu postavili před sedmi lety za zhruba pět milionů korun. Také tuto stavbu urychlila protestní petice, pod kterou se v roce 2005 podepsalo více než pět set lidí.

Nová protihluková stěna, která oddělí domy v Poděbradově ulici od obchvatu, má na stávající bariéru navazovat. Obchvat Jičína patří k nejvytíženějším dopravním místům v kraji. Valí se po něm tranzitní doprava ze severních Čech na Moravu. V budoucnu by auta měla z těsné blízkosti města vyvést rychlostní silnice R35.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz