Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Jičíně se otevírá kluziště přikryté obrácenou lodí, podívejte se

  9:40aktualizováno  9:40
Milovníci bruslení a hokeje v Jičíně si mohou o víkendu poprvé užívat na kdysi otevřeném kluzišti, které v posledním roce dostalo střechu. Připomíná obrácenou loď na břehu rybníka a vešla se pod ní mimo jiné i nová tribuna pro 700 lidí.

Jičínský zimní stadion těsně před otevřením pod novou střechou | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"První příležitost k vyzkoušení ledu na novém stadionu bude v sobotu před 15. hodinou, kdy začne dětský pohádkový karneval na bruslích. Veřejnost si bude moci zabruslit i v sobotu večer a v neděli dopoledne i večer. Vstup na led bude po celý víkend zdarma," informovala mluvčí jičínské radnice Magdalena Doležalová.

V budoucnu hala nebude sloužit jen bruslařům, město počítá s tím, že ji bude využívat i pro pořádání kulturních a společenských akcí. To je další výhoda zastřešení kluziště, jehož provoz dříve výrazně ovlivňovalo počasí.

Unikátní dřevěná konstrukce střechy je směrem k řece Cidlině kvůli omezení hluku z provozu stažena až k terénu. Směrem k centru města zůstává v rozích otevřená.

Fotogalerie

"Stadion lze v budoucnu osadit vzduchotechnikou, pro kterou je všechno připraveno, a dva volné rohy opláštit. Tím by se stadion proměnil v plnohodnotnou halu," vysvětlil vedoucí investičního odboru na jičínské radnici Jan Zachoval.

Původní zůstala strojovna s kompresory na výrobu ledu

Stavaři nevybudovali pouze střechu. Nové jsou i betonová tribuna pro 500 sedících a 200 stojících diváků, ledová plocha s 24 kilometry chladicích rozvodů a mantinely. Zastaralou provozní budovu nahradil moderní objekt s osmi šatnami pro sportovce a dalšími dvěma převlékárnami pro trenéry a rozhodčí. Nová je i restaurace s prosklenými výhledy na ledovou plochu i na opačnou stranu k rybníku Kníže.

Bezbariérové napojení celého areálu na okolní komunikace zajišťuje přístupová rampa z hráze rybníka. Motoristé se k zimnímu stadionu dostanou po nové silnici, která končí na parkovišti pro 53 vozů.

"Původní je pouze strojovna s třicet let starými kompresory, s nimiž by ani v dalších letech neměl být problém. Horší je to s kondenzátory na střeše, jejichž životnost je na hranici a jsou i hlučné. Ty bude třeba do dvou až tří let vyměnit," odhadl Zachoval.

Stadion i s novou rolbou stál Jičín 108 milionů korun, které si musel z větší části vypůjčit. "Po vrácení DPH, o které určitě požádáme, nás nový zimní stadion vyjde na 90 milionů korun," uvedl starosta.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

V New Yorku mají sochu ohrožených nosorožců pocházejících z dvorské zoo

Socha nosorožců v New Yorku zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

V New Yorku ve čtvrtek odhalili největší sochu nosorožců na světě. Zobrazuje Sudána, Nájin a Fatu, tři poslední bílé...

Najdete na iDNES.cz