Nebál bych se sem vzít dítě, říká šéf metalového festivalu v Josefově

  18:30aktualizováno  18:30
Patnáct tisíc fanoušků tvrdé metalové hudby už je na cestě do vojenské pevnosti v Josefově v Jaroměři na Náchodsku. Od středy do soboty se tady koná osmnáctý ročník festivalu Brutal Assault. Podle organizátorů je publikum navzdory své drsné image nesmírně přátelské a ukázněné.

Loni organizátoři poprvé otevřeli i třetí pódium ve formě klubové stage a s odezvou byli spokojení. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Když producent festivalu Tomáš Karlík dostane otázku, které kapely budou největším tahákem letošního festivalového programu, jen se lehce usměje.

"Lze mezi ně zařadit In Flames, Anthrax, Meshuggah nebo Behemoth, ale celkově je opět line-up postaven tak, že si zde každý zaručeně najde svého 'headlinera' sám," říká Karlík.

Fotogalerie

Vystihl tím hlavní devizu hudební přehlídky, která se v Josefově koná od roku 2007, kdy se sem přesunula ze Svojšic u Přelouče. Mezi 95 kapelami je řada hudebních lahůdek, kvůli nimž sem míří fanoušci z celého světa.

"Poznávacím znamením našeho festivalu je snaha o co nejširší zastoupení všech stylů extrémní tvrdé hudby. Troufám si říci, že právě tento aspekt dělá festival tím, čím je," popisuje Karlík.

"Náš festival je žánrově daný, úlety nečekejte"

"Při jejich výběru se řídíme i názorem fanoušků. Každý rok pořádáme anketu, které se účastní velké procento návštěvníků," podotýká Karlík, podle něhož žádné dramaturgické "úlety" nehrozí.

"Ne že bychom neměli smysl pro humor, ale náš festival je žánrově jasně daný a ani jeho návštěvníci nic podobného neočekávají a asi ani očekávat nechtějí," tvrdí.

Z programu festivalu

Fanoušci se mohou těšit na zástupce death metalu (Entombed), thrashe (Anthrax, Testament, Overkill), black metalu (Behemoth, Ihsahn, Marduk), progresivního metalu (Opeth), industriálního metalu (Fear Factory), metalcore (Trivium), doom metalu (Saturnus), hardcore (Hatebreed, Biohazard, Pro-Pain) nebo skupin, které jednotlivé žánry umně propojují (Carcass, Meshuggah, Amorphis, Gojira, Voivod).

Loni organizátoři poprvé otevřeli i třetí pódium ve formě klubové stage a s odezvou byli spokojení.

"Bezezbytku splnilo svůj účel a nabídlo hned několik nezapomenutelných koncertů. Ideálně se na něm jeví kapely, které pro své koncerty potřebují spíše sevřenější a 'klubovější' atmosféru, kterou právě krytá hala poskytuje," líčí pořadatel.

Návštěvníky akce letos čekají mírné změny. Pro řidiče je pozitivní zprávou, že se téměř zdvojnásobí kapacita festivalového hlídaného parkoviště u řeky při příjezdu do Josefova.

Publikum je údajně jedno z nejukázněnějších

"Uvnitř areálu fanoušci opět naleznou řadu drobných i větších vylepšení, například více laviček na přírodní tribuně, řadu nových designových prvků nebo více míst k sezení ve velkokapacitním stanu," vyjmenovává Karlík.

Brutal Assault v kostce

  • 7. - 10. srpna
  • vojenská pevnost Josefov, Jaroměř
  • vstupenka na místě za 1 900 korun
  • jednodenní lístek za 1 200 korun
  • pokud na BA pojedete vlakem, v informačním stánku u vstupu si nechte jízdenku orazit a zpáteční cestu máte zdarma.

"Pro Brutal Assault byl příchod do Josefova tím nejlepším krokem, který mohl udělat. Nejenže nabízí unikátní prostory josefovské pevnosti, o kterých se mluví i mimo Česko, ale také místní obyvatelé či podnikatelé si vzali festival za svůj. Vyzdvihnout je v tomto směru potřeba také spolupráci s radnicí a se sdružením ochránců pevnosti v Josefově," dodává.

Na festivalu navíc panuje podle pořadatelů neuvěřitelně přátelská atmosféra, neřeší tu výtržnosti ani jiné problémy.

"Přijde mi už téměř jako rodinný festival a nebál bych se sem vzít čtyřleté dítě. Lidé neznalé této muziky může vyděsit, že metalisté jsou černí a pomalovaní, všichni pořadatelé i policisté se ale shodují na tom, že je to publikum jedno z nejukázněnějších," doplňuje.

Autoři: ,

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Tisíce vězňů jsou na drogách, pašují se v časopisu, salámu i při polibku

Zakázané tablety byly ukryté v podrážkách pantoflí v balíku pro vězně ve...

Dozorci z Valdic na Jičínsku, jednoho z nejstřeženějších vězení v Česku, kde sedí i doživotně odsouzení vrazi, musejí...

Ať turisté koloběžku zkusí v údolí, žádá náčelník. Úrazů v horách přibylo

Horská koloběžka

Téměř padesát koloběžkářů se letos v letní sezoně zranilo v Krkonoších tak, že jim musela pomáhat Horská služba. Loni...

Další z rubriky

Syn chtěl otci do Valdic propašovat pervitin, balík zaslal jinému vězni

Ilustrační snímek

Osmadvacetiletý syn se pokusil padesátiletému otci propašovat v poštovní zásilce do valdické věznice pervitin. Aby to...

Informační masáž starostovi Častolovic pomohla, spory v obci pokračují

Častolovice (6.11.2018).

Vedení Častolovic na Rychnovsku v čele s hnutím ANO vyšel předvolební mix informační masáže a oddalování soudu. Nad...

Petice zabrala, v ulicích u nemocnice v Náchodě zaparkují jen místní

Parkování v Nemocniční ulici v Náchodě.

Parkování v okolí přestavované nemocnice v Náchodě se znovu změní. V několika ulicích v budoucnu zaparkují jen místní...

Najdete na iDNES.cz