Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oblíbeného jelena museli utratit, jeho potomci se narodili až později

  9:07aktualizováno  9:07
Tři koloušci se letos narodili v obůrce v Klopotovském údolí v Novém Městě nad Metují. Jsou to potomci oblíbeného jelena Matěje, jehož musel veterinář utratit koncem března kvůli nemocné noze. Narození mláďat nestihl o dva měsíce.

Kolouši s bílými skvrnkami na hřbetě se už zabydlují ve vyhledávané obůrce v lesním údolí na kraji Nového Města nad Metují. Návštěvníci je však spatří jen s dávkou štěstí. Zatímco jelen Matěj se donedávna spolehlivě předváděl turistům přímo u krmelce u plotu obůrky, stádo, které po něm zbylo, se chová dost plaše.

„Kolouši se drží nahoře v obůrce mimo ruch i mimo hlavní turistický čas. Potřebují trochu klidu, takže laně s nimi scházejí dolů, až všechno utichne. Když lidé chtějí něco vidět, měli by přijít spíš dopoledne, kdy se zvěř zdržuje trvaleji dole. Určitě by se měli chovat tiše a počkat si. Když je odpoledne teplé počasí, zvěř ani dolů nesejde,“ řekl vedoucí správy městských lesů na novoměstské radnici David Rek.

Fotogalerie

Podle něj by návštěvníci neměli obcházet kolem plotu obůrky, protože tím vystavují laně s mláďaty zbytečnému stresu.

Obůrku nyní obývají kromě letošních kolouchů také tři staré laně a dva jeleni s laní, kteří se narodili loni a už dospěli. Prohlédnout si zvěř z dřevěného můstku je však opravdu trochu oříšek.

Jakmile se návštěvník objeví u ohrady, jeden z mladých jelenů nedůvěřivě větří a radši se rychle vzdaluje od plného krmelce. Laně čekající ve svahu ho následují mezi stromy. Teprve za notnou chvíli se skupinka i s kolouchy objeví na slunečném palouku nad svahem, ale to už by byl potřeba skoro dalekohled. Pasou se, popocházejí, za chvíli mizí v lese.

Koloušci se narodili někdy kolem 23. května. Radnice už vybídla obyvatele, aby pro ně našli jména. Měla by začínat na písmeno M, na památku jelena Matěje. „Copak se stalo Matěji? To je hodně smutná zpráva. Ale hezká zpráva je, že jsou po něm potomci. Ať se mají čile k světu,“ přála na městských facebookových stránkách Iva Rolincová.

I další lidé se radovali z narození mláďat a poslali první návrhy. „Super informace. Návrh jmen Marek, Matěj, Martin,“ napsal Jiří Bárta. Alena Vondrová se přimlouvala za Matýska, Míšu a Mimíska. Veronika Rybářová by si zase přála Matěje II., Matyáše a Matouše.

Lidé na sociální síti hodně želeli, když jelen Matěj dokonal. Mnoho lidí tam napsalo smutné komentáře, takový ohlas přitom většinou denní zprávy z města nemívají.

Nejhorší možná zpráva

Když správci obůrky zjistili v půlce března, že jelen Matěj kulhá na pravý zadní běh, povolali specializovaného veterináře Miroslava Věříše. Ten zahájil léčbu další den. Po týdnu se však ukázalo, že se stav zranění nelepší. Po dalším týdnu našli jelena ležet před seníkem, dokázal vstát až po třech hodinách.

„Následující den při návštěvě veterinárního lékaře jsme se dozvěděli tu nejhorší možnou zprávu. Protože došlo k výraznému zhoršení stavu jelena a nebyla žádná naděje na uzdravení, rozhodl lékař ve snaze předejít utrpení zvířete o jeho utracení,“ popsal David Rek.

Jelen Matěj se narodil v květnu 2005 v oboře Volský Žlab u Přibyslavi na Českomoravské vysočině. Do novoměstské obůrky ho dovezli 6. března 2006 a hned se stal velmi populárním, protože obůrka už byla v té době častým cílem výletů rodin s dětmi.

Ještě na jaře novoměstští radní uvažovali, že nakoupí nového dospělého jelena jako náhradu, ale přehodnotili to.

„Kdybychom kupovali jelena odjinud, není jistota, jaké bude mít paroží. Matějovi potomci vždy měli pěkné paroží, takže je u nich velká záruka. Bude se tedy zřejmě vybírat mezi asi dvouletými jelínky, kteří v obůrce žijí,“ uvedl místostarosta Michal Beseda.

Kvůli tomu se stádo obmění. Správce městských lesů Rek tvrdí, že v obůrce je místo pro jednoho jelena a tři laně, aby to bylo únosné vůči prostoru. Z dvou mladých jelenů se vybere ten, který se chová klidněji a snáší se s ostatními, kritérium pěkného paroží bude jen jedno z několika. Zbývající mladý jelen bude muset pryč, stádo opustí i matka ponechaného jelena, aby nedocházelo k příbuzenské plemenitbě.

„Jelen vždy bývá dominantní a předvádí se. Právě Matěj byl hodně ochočený, teď chceme pokračovat ve stejném duchu i u mladých. Dva mladé jeleny se nám daří ochočovat pomaličku, takže už žerou z ruky, ale jen od lidí, kteří se o ně starají. K návštěvníkům mají zatím respekt a k plotu se příliš nepřibližují,“ popsal David Rek.

V Klopotovském údolí, kde obůrky začaly vznikat před třinácti lety, se nyní dají pozorovat také divočáci. V březnu však bachyně sežrala několikadenní selata, což se stává například kvůli stresu.

Lesníci nezjistili, co se stalo ani kolik mláďat se v přístřešku nacházelo, protože bachyně je ještě nevyvedla ven. V sousední voliéře jsou k vidění dva darovaní jedinci holuba hýla původem z Dalmácie, což je jedno z nejstarších a nejbarevnějších plemen holuba domácího. Zájemci také uvidí divoké holuby, zlaté bažanty, krůty a holuba hřivnáče a doupňáka.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

V Trutnově narazila okupační vojska na odpor, na cestách hořely barikády

Stržený památník tanku v Horské ulici v Trutnově v srpnu 1968.

Při příjezdu okupačních vojsk v roce 1968 to v Trutnově vypadalo jako ve válečné zóně. Na příjezdových cestách hořely...

Kraj schválil převzetí Škroupova domu, opravy ruiny začnou do dvou let

Chátrající Škroupův dům v Osicích na Královéhradecku.

Po desítkách let chátrání existuje konečně jasný plán na záchranu oprýskaného a vybydleného Škroupova domu v Osicích na...

Útěk je záhadou. Policie nezjistila, jak se tygři a lev dostali z klecí

Šelmy jsou zpět v kleci (16. 7. 2018).

Kriminalistům se nepodařilo zjistit, jak se třem šelmám z Bioparku Štít na Královéhradecku podařilo v půlce července...

Najdete na iDNES.cz