Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oblíbeného jelena museli utratit, jeho potomci se narodili až později

  9:07aktualizováno  9:07
Tři koloušci se letos narodili v obůrce v Klopotovském údolí v Novém Městě nad Metují. Jsou to potomci oblíbeného jelena Matěje, jehož musel veterinář utratit koncem března kvůli nemocné noze. Narození mláďat nestihl o dva měsíce.

Kolouši s bílými skvrnkami na hřbetě se už zabydlují ve vyhledávané obůrce v lesním údolí na kraji Nového Města nad Metují. Návštěvníci je však spatří jen s dávkou štěstí. Zatímco jelen Matěj se donedávna spolehlivě předváděl turistům přímo u krmelce u plotu obůrky, stádo, které po něm zbylo, se chová dost plaše.

„Kolouši se drží nahoře v obůrce mimo ruch i mimo hlavní turistický čas. Potřebují trochu klidu, takže laně s nimi scházejí dolů, až všechno utichne. Když lidé chtějí něco vidět, měli by přijít spíš dopoledne, kdy se zvěř zdržuje trvaleji dole. Určitě by se měli chovat tiše a počkat si. Když je odpoledne teplé počasí, zvěř ani dolů nesejde,“ řekl vedoucí správy městských lesů na novoměstské radnici David Rek.

Fotogalerie

Podle něj by návštěvníci neměli obcházet kolem plotu obůrky, protože tím vystavují laně s mláďaty zbytečnému stresu.

Obůrku nyní obývají kromě letošních kolouchů také tři staré laně a dva jeleni s laní, kteří se narodili loni a už dospěli. Prohlédnout si zvěř z dřevěného můstku je však opravdu trochu oříšek.

Jakmile se návštěvník objeví u ohrady, jeden z mladých jelenů nedůvěřivě větří a radši se rychle vzdaluje od plného krmelce. Laně čekající ve svahu ho následují mezi stromy. Teprve za notnou chvíli se skupinka i s kolouchy objeví na slunečném palouku nad svahem, ale to už by byl potřeba skoro dalekohled. Pasou se, popocházejí, za chvíli mizí v lese.

Koloušci se narodili někdy kolem 23. května. Radnice už vybídla obyvatele, aby pro ně našli jména. Měla by začínat na písmeno M, na památku jelena Matěje. „Copak se stalo Matěji? To je hodně smutná zpráva. Ale hezká zpráva je, že jsou po něm potomci. Ať se mají čile k světu,“ přála na městských facebookových stránkách Iva Rolincová.

I další lidé se radovali z narození mláďat a poslali první návrhy. „Super informace. Návrh jmen Marek, Matěj, Martin,“ napsal Jiří Bárta. Alena Vondrová se přimlouvala za Matýska, Míšu a Mimíska. Veronika Rybářová by si zase přála Matěje II., Matyáše a Matouše.

Lidé na sociální síti hodně želeli, když jelen Matěj dokonal. Mnoho lidí tam napsalo smutné komentáře, takový ohlas přitom většinou denní zprávy z města nemívají.

Nejhorší možná zpráva

Když správci obůrky zjistili v půlce března, že jelen Matěj kulhá na pravý zadní běh, povolali specializovaného veterináře Miroslava Věříše. Ten zahájil léčbu další den. Po týdnu se však ukázalo, že se stav zranění nelepší. Po dalším týdnu našli jelena ležet před seníkem, dokázal vstát až po třech hodinách.

„Následující den při návštěvě veterinárního lékaře jsme se dozvěděli tu nejhorší možnou zprávu. Protože došlo k výraznému zhoršení stavu jelena a nebyla žádná naděje na uzdravení, rozhodl lékař ve snaze předejít utrpení zvířete o jeho utracení,“ popsal David Rek.

Jelen Matěj se narodil v květnu 2005 v oboře Volský Žlab u Přibyslavi na Českomoravské vysočině. Do novoměstské obůrky ho dovezli 6. března 2006 a hned se stal velmi populárním, protože obůrka už byla v té době častým cílem výletů rodin s dětmi.

Ještě na jaře novoměstští radní uvažovali, že nakoupí nového dospělého jelena jako náhradu, ale přehodnotili to.

„Kdybychom kupovali jelena odjinud, není jistota, jaké bude mít paroží. Matějovi potomci vždy měli pěkné paroží, takže je u nich velká záruka. Bude se tedy zřejmě vybírat mezi asi dvouletými jelínky, kteří v obůrce žijí,“ uvedl místostarosta Michal Beseda.

Kvůli tomu se stádo obmění. Správce městských lesů Rek tvrdí, že v obůrce je místo pro jednoho jelena a tři laně, aby to bylo únosné vůči prostoru. Z dvou mladých jelenů se vybere ten, který se chová klidněji a snáší se s ostatními, kritérium pěkného paroží bude jen jedno z několika. Zbývající mladý jelen bude muset pryč, stádo opustí i matka ponechaného jelena, aby nedocházelo k příbuzenské plemenitbě.

„Jelen vždy bývá dominantní a předvádí se. Právě Matěj byl hodně ochočený, teď chceme pokračovat ve stejném duchu i u mladých. Dva mladé jeleny se nám daří ochočovat pomaličku, takže už žerou z ruky, ale jen od lidí, kteří se o ně starají. K návštěvníkům mají zatím respekt a k plotu se příliš nepřibližují,“ popsal David Rek.

V Klopotovském údolí, kde obůrky začaly vznikat před třinácti lety, se nyní dají pozorovat také divočáci. V březnu však bachyně sežrala několikadenní selata, což se stává například kvůli stresu.

Lesníci nezjistili, co se stalo ani kolik mláďat se v přístřešku nacházelo, protože bachyně je ještě nevyvedla ven. V sousední voliéře jsou k vidění dva darovaní jedinci holuba hýla původem z Dalmácie, což je jedno z nejstarších a nejbarevnějších plemen holuba domácího. Zájemci také uvidí divoké holuby, zlaté bažanty, krůty a holuba hřivnáče a doupňáka.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Muž na návštěvě zkopal hostitele a odešel, napadený zraněním podlehl

Ilustrační snímek

Třiatřicetiletý muž zkopal v Hradci Králové svého známého a nechal ho bez pomoci. Zraněný muž pak ve svém bytě zemřel....

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Najdete na iDNES.cz