Jana Tláskalová se svým nálezem. | foto: Irena Hubálková, Správa KRNAP

V Krkonoších našli největší kruh penízovek v Česku, průměr je 2,5 metru

  • 2
Houbařka v Krkonoších našla dosud největší houbový kruh v Česku. Útvar označovaný jako čarodějný kruh tvoří stovky penízovek, které rostou na kružnici. Objev už přeměřili odborníci z Krkonošského národního parku. Zápis do knihy rekordů ale není jistý.

Čarodějný kruh na Janské hoře nedaleko Janských Lázní našla Jana Tláskalová ze Svobody nad Úpou minulou sobotu při houbaření.

Svůj nález ohlásila pracovníkům Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), kteří již kontaktovali Agenturu Dobrý den. Ta by měla potvrdit, zda se skutečně jedná o nový český rekord.

„Paní Tláskalová krátce předtím zaznamenala v médiích zprávu o tom, že podobně velký kruh našel houbař na Vysočině a jeho nález bude zapsán do České knihy rekordů. Protože se jí zdálo, že kruh na Janské hoře je ještě větší, kontaktovala nás,“ uvedl Jakub Kašpar ze Správy KRNAP.

Kruh tvořený stovkami penízovek již zdokumentovali odborníci z národního parku. Jeho průměr je 240 centimetrů, v nejširším místě dokonce 270. Mělo by tak skutečně jít o nový český rekord, který překoná týden starý nález z Vysočiny. Tamní kruh měřil 204 centimetrů a tvořilo jej 869 hub (více o čarodějném kruhu na Vysočině čtěte zde). Ten krkonošský však není zcela souvislý a je proto méně vidět.

České nálezy přesto zůstávají malými oproti světovému unikátu. Podle otevřené webové encyklopedie Wikipedia nejstarší a dosud největší kruh má průměr jednoho kilometru a je přibližně 700 let starý. V průměru sto metrů mají tři století staré kruhy špičky obecné na kopcích poblíž Stonehenge v Anglii.

Čarodějné kruhy se projevují jako shluky plodnic rostoucích v kruhu na louce, v parku či v lese. Jedná se o přirozený růst některých druhů hub, někdy se projevují jako mezikruží tmavě zelené trávy či nekrotické zóny. Některé čarodějné kruhy jsou staré stovky let.