Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Krkonoších se zase staví ve velkém, chystá se golf i chaty na svahu

  11:57aktualizováno  11:57
V Černém Dole vzniká nový golfový resort, tvář Pece pod Sněžkou změní bytový a obchodní komplex, na krkonošských sjezdovkách vyrostou moderní roubenky. Živelný stavební boom z přelomu milénia se ale podle všeho do hor nevrátí.

Areál rodiných domů Zlatý Hamr ve Svobodě nad Úpou. | foto: GROMAR s.r.o.

Krkonoše jsou opět ve středu zájmu developerů a investorů. Na několika místech už začala nebo v nejbližší době začne stavba velkých ubytovacích komplexů.

Jedním z nejrozsáhlejších projektů je golfový resort v Černém Dole s několika bytovými domy, roubenkami a osmnáctijamkovým hřištěm. V Peci pod Sněžkou se připravuje stavba čtyř apartmánových objektů a nový areál s rodinnými domy vyrůstá také ve Svobodě nad Úpou.

Černý důl se změní k nepoznání

Golfový areál v Černém Dole vzniká na ploše 85 hektarů, celkový rozpočet se blíží k 300 milionům korunám. Celkem zde postaví 18 poloroubených chalup a deset bytových domů se stovkou apartmánů, třetina z nich bude fungovat pro krátkodobé ubytování na hotelovém principu.

Infrastruktura v novém areálu Černý Důl je už připravená.

Infrastruktura v novém areálu Černý Důl je už připravená.

Hotové už jsou inženýrské sítě i komunikace a první z bytových domů je rozestavěný.

„Ještě v letošním roce ho chceme dokončit a začneme stavět další objekt. Příští rok začneme stavět prvních devět jamek, na kterých by se v roce 2017 mělo hrát,“ říká podnikatel Jiří Sedláček, který o vybudování golfového resortu usiluje už několik let.

Projekt přibrzdila krize po roce 2008, kdy banky nechtěly poskytovat úvěry (více o projektu čtěteč zde).

„Když jsem s nápadem přišel, byl o byty obrovský zájem, v roce 2010 ale jako když utne. Od roku 2012 je vidět, že jde ekonomika nahoru. Banky půjčují peníze rekordně nízkými úroky a lidé zase mají chuť investovat,“ vysvětluje Sedláček, podle kterého má být resort kompletně dokončený do čtyř let.

Rušno je také na druhé straně Černé hory. Mezi Černohorským potokem a silnicí ze Svobody nad Úpou do Janských Lázní začal vznikat areál rodinných domů, které se inspirovaly v typické krkonošské architektuře. V první fázi developer postaví devět nízkoenergetických objektů.

Fotogalerie

„V současné době máme vyřízená všechna stavebně-právní povolení a připravujeme výstavbu prvních třech dvojdomků pro konkrétní klienty. Domky budou dokončeny a předány do zahájení zimní sezony 2015,“ říká Jaroslav Rufer, jednatel developerské společnosti Gromar. Zbývající dřevostavby plánuje vybudovat v příštím roce.

Developer obnovil cestu podél Černohorského potoka, která je v zimě přímou spojnicí se skiareálem v Janských Lázních. U silnice vznikne 36 parkovacích stání se zelenou střechou, která bude zároveň fungovat jako optická a protihluková bariéra silnice do Janských Lázní. Firma připravuje další rozšíření areálu rodinných dřevostaveb.

„Jedná se o první etapu výstavby s rozpočtovými náklady zhruba 65 milionů korun, další etapa výstavby bude následovat ihned po dokončení posledního dvojdomku,“ dodává Rufer.

Moderní architektura změní v příštím roce centrum Pece pod Sněžkou. Podnikatel Martin Kubík z Litomyšle na místě 35 let staré prodejny vybuduje bytový a obchodní komplex. Vzniknou zde čtyři domy s 88 apartmány hotelového typu s rezervačním systémem, nová samoobsluha, restaurace a menší obchody. V podzemí bude parkovací stání.

Bytový komplex v Peci podle návrhu studia Opočenský Valouch.

Bytový komplex v Peci podle návrhu studia Opočenský Valouch.

„Předpokládám, že příští rok na jaře bychom měli začít stavět,“ tvrdí spolumajitel několika prodejen Martin Kubík. Stavba potrvá půldruhého roku. Bytové domy budou mít podobu dřevem obložených hranolů se sedlovou střechou (více čtěte zde).

Kurz Pece pod Sněžkou stoupá

Rozvoj lyžařského střediska v Peci pod Sněžkou, do kterého po změně vlastníka začaly proudit mnohamilionové investice, přitahuje také další podnikatele. Například Gebas atelier architects připravuje ve spolupráci se soukromými investory realizaci hotelových apartmánů pro krátkodobé ubytování. Dva objekty s celkem 30 apartmány mají vyrůst v těsné blízkosti sjezdovek Hnědý vrch a Zahrádky.

„Inspirovali jsme se tradiční krkonošskou architekturou. Jedná se v podstatě o moderně pojaté roubenky částečně zděné, částečně ze dřeva, které zapadnou do okolní krajiny. V těchto místech navíc historicky ubytovací objekty stály, ale shořely nebo byly zbourané,“ vysvětluje architekt Miroslav Gebas.

Podle Gebase projektu současná ekonomická situace nahrává.

„Pec pod Sněžkou jde jako skiareál nahoru, na české hory začíná jezdit čím dál více Čechů, hlavně rodiny s dětmi, a o tento typ bydlení je zájem,“ dodává architekt.

Krkonošský boom

85 hektarů bude mít golfový areál, který za téměř 300 milionů vzniká v Černém Dole

88 apartmánů s obchody i restaurací postaví Martin Kubík v centru Pece pod Sněžkou

Největšímu stavebnímu boomu Krkonoše čelily na přelomu tisíciletí, kdy v horských střediscích často velmi necitlivě vyrostly desítky obřích apartmánů. Obce i ochranáři jsou ale dnes při povolování nových projektů mnohem obezřetnější.

Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku Radka Drahného i přes ekonomické oživení posledních let nehrozí, že by se situace opakovala.

„Většina míst na území národního parku, která byla vhodná k zástavbě, je již obsazená, a nedá se stavět donekonečna. Není to spirála,“ upozorňuje.

Ve Špindlu už mají stopku

Horská střediska mají i účinnější mechanismy, jak výstavbu omezit. Špindlerův Mlýn, který nejvíce ze všech krkonošských center pozměnila živelná stavba apartmánů, se dnes může opřít o nový územní plán a regulační plány.

„Stávající územní plán neumožňuje výstavbu nových ubytovacích objektů na zelené louce,“ míní starosta Vladimír Staruch.

Investoři mohou žádat o změnu územního plánu, město ale nemá o další apartmánová monstra zájem.

„Domnívám se, že ubytovací kapacity jsou dostatečné. Když se podívám na nabídku realitních kanceláří, myslím si, že po dalších apartmánech ani v současnosti není poptávka,“ dodává starosta.

Přestože se radnici díky územnímu plánu podařilo nekontrolovaný stavební boom přibrzdit, neznamená to, že by se ve Špindlu nestavělo. Investoři předělávají stávající objekty a realizují projekty povolené před několika lety. Nejviditelnějším příkladem je obří Luční dům nedaleko špindlerovského centra.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

VIDEO: Bloudění po parkovištích a hlava na hlavě. Adršpach okupují Poláci

Fronta u vstupu do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Druhý den po sobě museli policisté uzavřít příjezdové cesty do obce Adršpach na Náchodsku. Především turisté z Polska,...

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz