Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé odmítli masivní kácení stromů, víc než polovině dal značku vandal

  10:05aktualizováno  10:05
Lidé v hradecké čtvrti Malšovice se postavili za desítky stromů na konci ulice Emy Destinové, které lesníci vybrali ke skácení. Díky bleskové petici se jich podařilo většinu zachránit. Při kontrole se navíc zjistilo, že většinu stromů neoznačili lesníci, ale neznámý vandal.

Kácení stromů v Hradci tradičně vyvolává velký rozruch. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Je to už trochu místní kolorit. Jakmile se na nějakém stromě v Hradci Králové objeví červený puntík signalizující přípravu na kácení, obyvatelé čtvrti hned bijí na poplach.

Nejnovější případ nastal v Malšovicích, kde místní vystrašilo skoro šedesát červených a oranžových teček na stromech na konci ulice Emy Destinové. Lidé ještě ten den sepsali petici, začali s ní obíhat sousedy a vyvěsili ji i na internet. Díky tomu nejspíš stromů padne výrazně méně.

Vysoký počet dřevin ke skácení překvapil i samotné lesníky z Městských lesů. Část stromů totiž neoznačili oni, ale neznámý vtipálek.

Protesty proti kácení

„My jsme červenou barvou označili 24 nemocných, nakloněných či jinak nebezpečných stromů. Den po nás tam však řádil nějaký loupežník, který označil dalších třicet. Naštěstí oranžově, takže je rozeznáme,“ uvedl zástupce ředitele Městských lesů Radek Jůza.

Kvůli petici a diskusi ředitele lesů Milana Zerzána s lidmi z petičního výboru to vypadá, že nakonec k zemi půjde stromů jen sedm.

„Došlo k věcné diskusi o kácení stromů a jejich opětovné prohlídce. Po ní označili sedm stromů, jejichž zdravotní stav opravdu vyžaduje skácení. Na řediteli městských lesů bylo poznat, že chce tuto situaci řešit pokud možno bez průtahů, rychle a ke všeobecné spokojenosti, za což mu patří náš dík,“ uvedl Jiří Kadečka z petičního výboru.

Jen na internetu za pár dnů petici podepsalo přes 200 lidí, další připojili svůj podpis na papírové archy, které organizátoři po čtvrti roznášeli. Lesníci chtějí stromy začít kácet, až shodí listí.

Podle Jůzy jde o dřeviny napadené hnilobou či choroši, duté nebo nebezpečně nakloněné. Podle spekulací některých obyvatel Malšovic mají lesníci jednat na základě impulzu od majitele jednoho z přilehlých domů, kterému stromy měly překážet a stínit.

„Stromy nekácíme kvůli něčí iniciativě, ale proto, že za ně máme zodpovědnost,“ uvedl k nařčení Jůza.

Další stromy padnou v sousedství

Další kácení naplánovalo už samo město prostřednictvím svých technických služeb v sousední ulici Na Hrázce, kde půjde k zemi 22 javorů. Pracovníci městské zeleně je nahradí novými stromy.

„Obměna stromořadí v malšovické ulici Na Hrázce začala už před čtrnácti lety, kdy došlo k výměně jedné řady stromů. Sedmatřicet původních bylo tehdy nahrazeno třiceti mladými lípami. A právě dorůstající stromy kvůli původním javorům strádají. Stěžovat si na původní a často nemocné stromy začínají i tamní lidé,“ řekla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Práce odstartují v následujících týdnech, až začne období vegetačního klidu. Podle magistrátu s tím už před několika lety počítali správci sítí, kteří s vědomím nutné obměny provedli v těsné blízkosti i drobné a hlavně nutné stavební práce. Úprava stromořadí by tak měla být bez komplikací.

„V krátkém časovém sledu nahradíme původní staré a nemocné stromy, konkrétně javory, novými, jako nejvhodnější se jeví výsadba méně vzrůstných javorů babyka,“ uvedl šéf městské zeleně Daniel Jeřábek.

Nové javory budou menšího vzrůstu. Jejich koruny by neměly zasahovat nad sousední pozemky a lípy, které tam rostou již čtrnáct let, budou v ulici dominovat.

„Současně nebudou vytvářet takový konkurenční tlak na nové výsadby javorů, neboť budou na jižní straně a větší lípy je nebudou zastiňovat. I s tímto efektem počítal původní harmonogram,“ dodal Jeřábek.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Z návěsu kamionu se utrhlo kolo, zdemolovalo předek protijedoucího auta

Auto poškozené nárazem utrženého kola z kamionu (10.8.2018).

Přední část Škody Roomster zdemolovalo kolo, které se za jízdy utrhlo z návěsu kamionu. Při nehodě, která se stala na...

Stará sýpka u nádraží v Hradci unikne demolici, budou z ní kanceláře

Hradecký magistrát chce zachránit silo s cihlovou fasádou u nádraží.

Někdejší sýpka u hlavního nádraží v Hradci Králové k zemi nepůjde. Nový majitel chce v industriální památce vybudovat...

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Najdete na iDNES.cz