Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé odmítli masivní kácení stromů, víc než polovině dal značku vandal

  10:05aktualizováno  10:05
Lidé v hradecké čtvrti Malšovice se postavili za desítky stromů na konci ulice Emy Destinové, které lesníci vybrali ke skácení. Díky bleskové petici se jich podařilo většinu zachránit. Při kontrole se navíc zjistilo, že většinu stromů neoznačili lesníci, ale neznámý vandal.

Kácení stromů v Hradci tradičně vyvolává velký rozruch. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Je to už trochu místní kolorit. Jakmile se na nějakém stromě v Hradci Králové objeví červený puntík signalizující přípravu na kácení, obyvatelé čtvrti hned bijí na poplach.

Nejnovější případ nastal v Malšovicích, kde místní vystrašilo skoro šedesát červených a oranžových teček na stromech na konci ulice Emy Destinové. Lidé ještě ten den sepsali petici, začali s ní obíhat sousedy a vyvěsili ji i na internet. Díky tomu nejspíš stromů padne výrazně méně.

Vysoký počet dřevin ke skácení překvapil i samotné lesníky z Městských lesů. Část stromů totiž neoznačili oni, ale neznámý vtipálek.

Protesty proti kácení

„My jsme červenou barvou označili 24 nemocných, nakloněných či jinak nebezpečných stromů. Den po nás tam však řádil nějaký loupežník, který označil dalších třicet. Naštěstí oranžově, takže je rozeznáme,“ uvedl zástupce ředitele Městských lesů Radek Jůza.

Kvůli petici a diskusi ředitele lesů Milana Zerzána s lidmi z petičního výboru to vypadá, že nakonec k zemi půjde stromů jen sedm.

„Došlo k věcné diskusi o kácení stromů a jejich opětovné prohlídce. Po ní označili sedm stromů, jejichž zdravotní stav opravdu vyžaduje skácení. Na řediteli městských lesů bylo poznat, že chce tuto situaci řešit pokud možno bez průtahů, rychle a ke všeobecné spokojenosti, za což mu patří náš dík,“ uvedl Jiří Kadečka z petičního výboru.

Jen na internetu za pár dnů petici podepsalo přes 200 lidí, další připojili svůj podpis na papírové archy, které organizátoři po čtvrti roznášeli. Lesníci chtějí stromy začít kácet, až shodí listí.

Podle Jůzy jde o dřeviny napadené hnilobou či choroši, duté nebo nebezpečně nakloněné. Podle spekulací některých obyvatel Malšovic mají lesníci jednat na základě impulzu od majitele jednoho z přilehlých domů, kterému stromy měly překážet a stínit.

„Stromy nekácíme kvůli něčí iniciativě, ale proto, že za ně máme zodpovědnost,“ uvedl k nařčení Jůza.

Další stromy padnou v sousedství

Další kácení naplánovalo už samo město prostřednictvím svých technických služeb v sousední ulici Na Hrázce, kde půjde k zemi 22 javorů. Pracovníci městské zeleně je nahradí novými stromy.

„Obměna stromořadí v malšovické ulici Na Hrázce začala už před čtrnácti lety, kdy došlo k výměně jedné řady stromů. Sedmatřicet původních bylo tehdy nahrazeno třiceti mladými lípami. A právě dorůstající stromy kvůli původním javorům strádají. Stěžovat si na původní a často nemocné stromy začínají i tamní lidé,“ řekla mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Práce odstartují v následujících týdnech, až začne období vegetačního klidu. Podle magistrátu s tím už před několika lety počítali správci sítí, kteří s vědomím nutné obměny provedli v těsné blízkosti i drobné a hlavně nutné stavební práce. Úprava stromořadí by tak měla být bez komplikací.

„V krátkém časovém sledu nahradíme původní staré a nemocné stromy, konkrétně javory, novými, jako nejvhodnější se jeví výsadba méně vzrůstných javorů babyka,“ uvedl šéf městské zeleně Daniel Jeřábek.

Nové javory budou menšího vzrůstu. Jejich koruny by neměly zasahovat nad sousední pozemky a lípy, které tam rostou již čtrnáct let, budou v ulici dominovat.

„Současně nebudou vytvářet takový konkurenční tlak na nové výsadby javorů, neboť budou na jižní straně a větší lípy je nebudou zastiňovat. I s tímto efektem počítal původní harmonogram,“ dodal Jeřábek.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Zloděj ukradl z kostela 120 let starý hodinový stroj, vážil asi metrák

Ukradený hodinový stroj z kostela v Prosečném na Trutnovsku.

Historický stroj věžních hodin z roku 1896 zmizel během února z kostela v Prosečném u Hostinného na Trutnovsku. Zloděj...

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Vlekaři ve Špindlu žádají o souhlas k propojení Medvědína a Svatého Petra

Vizualizace parkovacího domu s dolními stanicemi nových lanovek na Hromovku a...

Více než deset let plánované propojení areálů Svatý Petr a Medvědín v krkonošském Špindlerově Mlýně by mohlo být hotové...

Najdete na iDNES.cz