Diskuzi moderoval Martin Veselovský a vysílal Radiožurnál i Český Rozhlas Hradec Králové.

Diskuzi moderoval Martin Veselovský a vysílal Radiožurnál i Český Rozhlas Hradec Králové. | foto: Michal FantaMF DNES

V Náchodě lidé diskutovali o těžbě břidlicového plynu, bojí se o vodu

  • 17
O dobývání plynu z břidlicových vrstev diskutovali naštvaní lidé z Náchodska se zástupci těžařské společnosti, ministerstva životního prostředí, ministerstva průmyslu a obchodu, geology i ekology.

Speciál Martina Veselovského vysílal po 17. hodině Radiožurnál a Český Rozhlas Hradec Králové. Aulu Jiráskova gymnázia v Náchodě zaplnili hlavně lidé, kteří nechtějí, aby se na Náchodsku břidlicový plyn těžil. Bojí se o jediný zdroj pitné vody.

Reportáž z debaty o těžbě plynuČtěte ve středu 4. dubna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Moderátor se na začátku diskuse telefonicky spojil s Davidem Messinou z těžařské firmy s australsko-americkými vlastníky Basgas Energia Czech.

"Až dokončíme první vrt a výsledky budou slibné, tak se pokusíme o hydraulické štěpení. Kapaliny, které bychom používali, by byly ty nejmodernější. Jsou stále bezpečnější a za tři roky budou pro životní prostředí velmi bezpečné," řekl Messina.

Náchodský starosta Jan Birke ale uvedl hned několik argumentů, proč s těžbou místní nesouhlasí: "Nevíme, do jaké hloubky kontrolní vrty půjdou, ale budou v lokalitách, kde je jediný zdroj pitné vody. Také je ohrožená náchodská minerální voda Ida."

"Abychom si v Náchodě vyvrtali studnu hlubší než 30 metrů, tak musíme žádat geologický ústav a teď si tady necháme udělat dva vrty?" zeptal se starosta Náchoda a sklidil velký potlesk.

Ministerstvo životního prostředí teprve rozhodne

Firma Basgas Energia Czech požádala o 777 čtverečných kilometrů průzkumného území na Náchodsku a Trutnovsku a stát ho pro ni už na pět let nepravomocně vytyčil. Kvůli protestům věc ale řeší rozkladová komise.

"Rozkladová komise nyní řeší odvolání. Lze očekávat, že komise zpracuje stanovisko o stanovení průzkumného území a dá ji během tři týdnů ministrovi," vysvětlil náměstek ministra životního prostředí Libor Ježek.

Pozitivně lidé reagovali i na Jiřího Malíka z občanského sdružení Živá voda. "Schvaluje se něco, co by tady vůbec nemělo být, hydrofrakce je špatná a injektáž je nepřijatelná. Nechceme ani žádný projekt, protože víme, že to je špatně," řekl rázně ekolog.

Naopak nesouhlasné mručení se ozývalo, když promluvili zástupci vlády nebo geologické společnosti.   

"Jak můžou mít jistotu, že tento vrt zničí spodní vodu, když ještě není hotový projekt?" kontroval vedoucí oddělení obnovitelných zdrojů ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Gebauer.

Geolog Juraj Franců dokonce sklidil mezi místními posměch. "Je třeba seriozní studii. Je to zcela nová technologie a nelze vycházet z analogií z minulosti," řekl odborník na těžbu břidlicového plynu Franců.

Lidé měli prostor i na dotazy a například Jan Ježek z Náchoda připomenul, že proti těžbě lidé podepisovali dvě petice, na jedné je 17 tisíc podpisů a druhou podepsalo osm tisíc lidí. "V USA tato metoda běží několik let a už padají první pokuty ohledně znečištění zdrojů pitné vody," řekl náchodský obyvatel.

Měl by se na Náchodsku a Trutnovsku těžit plyn z břidlic?

celkem hlasů: 225

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 25. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 186
Ano
Ano 30
Je mi to jedno
Je mi to jedno 9