Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cévní příhody teď léčí i v Náchodě, pacienti už nemusí až do Hradce

  10:48aktualizováno  10:48
Ministerstvo zdravotnictví odsouhlasilo zřízení specializovaného pracoviště pro pacienty s cévní mozkovou příhodou v Oblastní nemocnici Náchod. Nemocným z Náchodska a Rychnovska se tak pomoci dostane dřív než dosud.

Zatím náchodská nemocnice chátrá, ale už na podzim začne její rozsáhlá rekonstrukce. | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Pacienti z Náchodska, Broumovska a Rychnovska mají větší naději na úspěšnou léčbu cévní mozkové příhody. Téměř dvouleté úsilí Oblastní nemocnice v Náchodě poskytovat takto nemocným lidem akutní péči a následnou rehabilitaci je od dubna skutečností. Pacienty už není nutno převážet do Hradce Králové nebo Trutnova a ztrácet tak drahocenný čas.

Iktové centrum v Náchodě

Na jednotce intenzivní péče neurologického oddělení náchodské nemocnice povolilo ministerstvo zdravotnictví od 1. dubna zřídit takzvané iktové centrum. V něm jsou soustředěny jak péče specialistů, tak přístrojové vybavení k poskytnutí rychlejšího a kvalitnějšího vyšetření a léčby závažného onemocnění. Tak se významně sníží riziko těžkého postižení nebo úmrtí u pacientů s cévní mozkovou příhodou, takzvaným iktem.

Podle ředitele náchodské nemocnice Miroslava Vávry měla záchranná služba už od ledna pacienty s podezřením na mozkovou příhodu vozit jen do iktových center. Jenže převoz pacientů po mrtvici do Hradce či Trutnova by trval příliš dlouho, což by pro ně představovalo zbytečné ohrožení.

Navíc pouze dvě dosud zřízená centra v kraji by ani neměla potřebné kapacity. Náchodská nemocnice přitom poskytuje neurologickou péči pro oblast se 150 tisíci lidmi a předloni tam léčili 517 pacientů s mozkovou příhodou.

Ministerská komise konečně dorazila

Komise ministerstva, která posuzuje podmínky v nemocnicích a schvaluje, kde iktová centra budou, náchodskou nemocnici navštívila před několika dny.

"Po téměř dvouleté komunikaci s ministerstvem jsme dosáhli toho, že si komise prohlédla naše pracoviště, která jsou připravena už z prvního kola, kdy komise nemocnici nenavštívila. Při současném posuzování nemocnice dosáhla 91 bodů ze 100 možných. To je velice dobrý výsledek. Především proto, že budeme moci poskytovat akutní léčbu trombolýzou pacientům s mozkovou příhodou," uvedl Vávra.

Iktová centra vznikají v nemocnicích, které při hodnocení dosáhnou 80 a více bodů. "Náchodské nemocnici však komise vytkla určité dílčí nedostatky a navrhla několik nápravných opatření, jejichž naplnění bude podmínkou pro udržení statusu iktového centra do budoucna," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Před třemi lety nemocnice v Náchodě neuspěla

Když se v roce 2010 v Česku zřizovala první centra pro léčbu cévních mozkových příhod, ministerská komise náchodskou nemocnici nevybrala, dokonce ji ani nenavštívila. Nemocnice prý nesplnila podmínky, neboť v roce 2009 neprovedla minimální požadovaný počet specializovaných zákroků (10 trombolýz za rok).

Chátrající budovy se brzy budou modernizovat

Nemocnice se však bránila, že tamní jednotka intenzivní péče sice zahájila činnost až v červenci, ale přesto za půl roku poskytla léčbu devíti nemocným.

Ministerstvo nakonec v celém kraji zřídilo komplexní cerebrovaskulární centrum v královéhradecké fakultní nemocnici a iktové centrum v nemocnici v Trutnově, kde kvůli tomu také museli zřídit rehabilitační oddělení, které tam dřív chybělo.

Apeloval i královéhradecký hejtman

Do dalšího výběru iktových center ministerstvo přijímalo pouze přihlášky nemocnic z krajů, kde dostupnost péče nebyla optimální. Na ministra zdravotnictví kvůli tomu apeloval i hradecký hejtman Lubomír Franc a doporučil zřízení iktového centra v Náchodě.

"Tamní nemocnice má už vedle personálního a technického vybavení také funkční neurologickou jednotku intenzivní péče, odpovídající pracoviště akutní rehabilitace či návaznost na další pracoviště. Dlouhodobě splňuje všechna ministerstvem požadovaná kritéria," uvedl Franc.

V nemocnici se využívají i odpovídající vyšetřovací metody - počítačový tomograf s možností hodnocení mozkového prokrvení či ultrazvukové přístroje k vyšetřování průtoku mozkových tepen.

Zřízení iktového centra v náchodské oblastní nemocnici podporovala i další odborná pracoviště, například krajská zdravotnická záchranná služba nebo vedení neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Zdokonalíme podzemí a otevřeme další úkryt, říká správce tvrze Stachelberg

Předseda spolku Stachelberg Pavel Holzknecht

Dělostřeleckou tvrz mezi Trutnovem a Žacléřem každý rok navštíví přes 20 tisíc zájemců. V letošním roce začne u hlavní...

Tomáš Klus hrál poprvé za mřížemi, vězeňské turné zahájil v Plzni

Tomáš Klus s kapelou odehráli koncert ve věznici Plzeň-Bory. (23. dubna 2018)

V centrále borské věznice v Plzni, pověstné hvězdě, odehrál v pondělí koncert muzikant Tomáš Klus se svojí kapelou....

Miss Hradeckého majálesu je vysokoškolačka Pavla se smyslem pro humor

Pavla Jelínková (Lékařská fakulta Hradec Králové)

Čtenáři iDNES.cz zvolili za letošní Miss Hradeckého majálesu 2018 zdravotní sestřičku a studentku Lékařské fakulty...

Najdete na iDNES.cz