Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cévní příhody teď léčí i v Náchodě, pacienti už nemusí až do Hradce

  10:48aktualizováno  10:48
Ministerstvo zdravotnictví odsouhlasilo zřízení specializovaného pracoviště pro pacienty s cévní mozkovou příhodou v Oblastní nemocnici Náchod. Nemocným z Náchodska a Rychnovska se tak pomoci dostane dřív než dosud.

Zatím náchodská nemocnice chátrá, ale už na podzim začne její rozsáhlá rekonstrukce. | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Pacienti z Náchodska, Broumovska a Rychnovska mají větší naději na úspěšnou léčbu cévní mozkové příhody. Téměř dvouleté úsilí Oblastní nemocnice v Náchodě poskytovat takto nemocným lidem akutní péči a následnou rehabilitaci je od dubna skutečností. Pacienty už není nutno převážet do Hradce Králové nebo Trutnova a ztrácet tak drahocenný čas.

Iktové centrum v Náchodě

Na jednotce intenzivní péče neurologického oddělení náchodské nemocnice povolilo ministerstvo zdravotnictví od 1. dubna zřídit takzvané iktové centrum. V něm jsou soustředěny jak péče specialistů, tak přístrojové vybavení k poskytnutí rychlejšího a kvalitnějšího vyšetření a léčby závažného onemocnění. Tak se významně sníží riziko těžkého postižení nebo úmrtí u pacientů s cévní mozkovou příhodou, takzvaným iktem.

Podle ředitele náchodské nemocnice Miroslava Vávry měla záchranná služba už od ledna pacienty s podezřením na mozkovou příhodu vozit jen do iktových center. Jenže převoz pacientů po mrtvici do Hradce či Trutnova by trval příliš dlouho, což by pro ně představovalo zbytečné ohrožení.

Navíc pouze dvě dosud zřízená centra v kraji by ani neměla potřebné kapacity. Náchodská nemocnice přitom poskytuje neurologickou péči pro oblast se 150 tisíci lidmi a předloni tam léčili 517 pacientů s mozkovou příhodou.

Ministerská komise konečně dorazila

Komise ministerstva, která posuzuje podmínky v nemocnicích a schvaluje, kde iktová centra budou, náchodskou nemocnici navštívila před několika dny.

"Po téměř dvouleté komunikaci s ministerstvem jsme dosáhli toho, že si komise prohlédla naše pracoviště, která jsou připravena už z prvního kola, kdy komise nemocnici nenavštívila. Při současném posuzování nemocnice dosáhla 91 bodů ze 100 možných. To je velice dobrý výsledek. Především proto, že budeme moci poskytovat akutní léčbu trombolýzou pacientům s mozkovou příhodou," uvedl Vávra.

Iktová centra vznikají v nemocnicích, které při hodnocení dosáhnou 80 a více bodů. "Náchodské nemocnici však komise vytkla určité dílčí nedostatky a navrhla několik nápravných opatření, jejichž naplnění bude podmínkou pro udržení statusu iktového centra do budoucna," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Před třemi lety nemocnice v Náchodě neuspěla

Když se v roce 2010 v Česku zřizovala první centra pro léčbu cévních mozkových příhod, ministerská komise náchodskou nemocnici nevybrala, dokonce ji ani nenavštívila. Nemocnice prý nesplnila podmínky, neboť v roce 2009 neprovedla minimální požadovaný počet specializovaných zákroků (10 trombolýz za rok).

Chátrající budovy se brzy budou modernizovat

Nemocnice se však bránila, že tamní jednotka intenzivní péče sice zahájila činnost až v červenci, ale přesto za půl roku poskytla léčbu devíti nemocným.

Ministerstvo nakonec v celém kraji zřídilo komplexní cerebrovaskulární centrum v královéhradecké fakultní nemocnici a iktové centrum v nemocnici v Trutnově, kde kvůli tomu také museli zřídit rehabilitační oddělení, které tam dřív chybělo.

Apeloval i královéhradecký hejtman

Do dalšího výběru iktových center ministerstvo přijímalo pouze přihlášky nemocnic z krajů, kde dostupnost péče nebyla optimální. Na ministra zdravotnictví kvůli tomu apeloval i hradecký hejtman Lubomír Franc a doporučil zřízení iktového centra v Náchodě.

"Tamní nemocnice má už vedle personálního a technického vybavení také funkční neurologickou jednotku intenzivní péče, odpovídající pracoviště akutní rehabilitace či návaznost na další pracoviště. Dlouhodobě splňuje všechna ministerstvem požadovaná kritéria," uvedl Franc.

V nemocnici se využívají i odpovídající vyšetřovací metody - počítačový tomograf s možností hodnocení mozkového prokrvení či ultrazvukové přístroje k vyšetřování průtoku mozkových tepen.

Zřízení iktového centra v náchodské oblastní nemocnici podporovala i další odborná pracoviště, například krajská zdravotnická záchranná služba nebo vedení neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Najdete na iDNES.cz