Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bydžov bojuje s jedy kvůli kontaminaci vody, nasadil žravé bakterie

  8:45aktualizováno  8:45
V Novém Bydžově se testují řídce využívané „zbraně“ v boji s kontaminovanou spodní vodou. Jedovaté dědictví po slévárně Kovoplast pomáhají ničit bakterie obsažené v syrovátce a také manganistan. Smrtelně nebezpečná odmašťovadla tam za minulého režimu končila v kanálech a mohla způsobit úmrtí několika obyvatel.

Paradoxně dobrou zprávu přinesla velká voda, která do Nového Bydžova vtrhla vloni v červnu. Kontaminovaný mrak se totiž do pohybu nedal. Na chvilku se rozprostřel, ale nakonec se udržel v původně kontaminovaném území. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Kdyby příbuzný muže, který podlehl rakovině, v roce 2007 nenechal prozkoumat kvalitu vody ve studni zemřelého, na problém zamořené spodní vody v Novém Bydžově by se možná nikdy nepřišlo.

Likvidace koktejlu jedů sice zpočátku tvrdě narazila na byrokratický aparát, ale nyní již chemikálie z podzemí kolem zaniklé slévárny Kovoplast mizí.

Jen pro ilustraci: za necelý rok se podařilo odstranit přes metrák smrtelně nebezpečných chlorovaných uhlovodíků a odčerpalo se kolem čtyř tisíc kubíků kontaminované vody.

Zamořená místa v Hradeckém kraji

Lázně Bělohrad
Chlorované uhlovodíky ohrožují už i místní lázně. Do spodních vod se dostaly z někdejšího strojírenského podniku, náklady na sanaci dosahují asi 100 milionů korun.

Nové Město na Metují
Chlorované uhlovodíky unikají do spodních vod z bývalého státního podniku Elton. Likvidace má stát kolem 40 milionů korun.

Jičín
Rekultivace skládky pod vrchem Zebín už je naštěstí hotová. Stále odkládaná akce přišla na 23,5 milionu korun.

Rychnov nad Kněžnou
Další chlorované uhlovodíky zamořily půdu na pozemku bývalého závodu FAB. Sanace vyjde na 2,5 milionu korun.

Třebechovice pod Orebem
Podzemní vody u Bědovic jsou kontaminovány pesticidem atrazinem. Náklady na vyčištění budou asi 1,5 milionu korun.

Je prokazatelné, že odmašťovadla, která podle svědectví bývalých zaměstnanců běžně končila v kanálech, jsou rakovinotvorná. Podle místních právě na rakovinu v posledním roce před náhodným objevem kontaminace v nejbližším okolí továrny zemřelo až sedm lidí.

„Když si to tak zpětně uvědomuju, odnesla to tu řada sousedů,“ zlobí se Bohumil Dryák z Nového Bydžova.

Bakterie si na jedech pochutnávají

O to, aby se počet podezřelých úmrtí nezvyšoval, se v Novém Bydžově stará společnost G-servis Praha. Přestože dekontaminace potrvá ještě několik let, tetrachlormetan, těkavé náplně do hasicích přístrojů či pentachloretylen se daří úspěšně ničit.

Zamořené území kolem bývalé slévárny vlastně slouží jako „pokusný králík“. Bydžov totiž vsadil na řídce používanou metodu a do podzemních vod pumpuje potravinářskou syrovátku. Mezi její blahodárné účinky patří nejen odstranění celulitidy či akné, ale dokáže také biologicky odbourávat chlorované uhlovodíky.

„Nastavujeme takové prostředí, aby bakterie kontaminaci požíraly. Hladina perchloru klesá, a tak je vidět, že jsme proces, který jsme chtěli, úspěšně nastartovali. Už jsme tam napumpovali několik tun syrovátky,“ říká Zuzana Pargačová z G-servisu.

Co nevidět však kontaminace okusí opravdovou bombu: aplikaci manganistanu draselného. „Ta vytvoří velmi prudkou chemickou reakci, jejíž účinky jsou okamžité,“ popisuje Zdeněk Zýma, vedoucí skupiny biologie a sanace z pražské sanační firmy.

„Z posledního rozboru vod bylo vidět, že nebezpečné látky se rozpadají a reakce byla nastartovaná. Drobné změny se projevily také v zasažených studních. Přesto teprve zjišťujeme a ověřujeme, zda to bude fungovat,“ přiznává vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny na novobydžovské radnici Milena Žáková.

Slévárna Kovoplast

  • Definitivně zanikla v roce 1992. Už v době svého provozu (60.-80. léta minulého století) měla nebezpečné látky recyklovat, avšak místo toho odmašťovadla většinou končila v kanálech.
  • S likvidací dědictví se začalo na poslední chvíli: nedávná měření studentů chemicko-technologické fakulty totiž potvrdila podezření, že těkavé látky se mohou šířit dál.

Navzdory tomu, že jedy jsou na ústupu, stále platí velmi důrazné varování před jakýmkoli používáním vody ze studní.

Kontaminovaný mrak se naštěstí při povodních nedal do pohybu

Paradoxně dobrou zprávu přinesla velká voda, která do Nového Bydžova vtrhla vloni v červnu. Kontaminovaný mrak se totiž do pohybu nedal.

„Na chvilku se rozprostřel, ale už při dalším monitoringu jsme zjistili, že se udržel v původně kontaminovaném území,“ pokračuje Pargačová. „Je to tak. Výkyvy jsme zaznamenali jen ve výšce spodní vody,“ doplňuje Žáková.

Dalším paradoxem může být samotné poslání firmy G-servis v Novém Bydžově. Mezi její úkoly totiž nepatří očista areálu, ale jen testování.

„Metodu použití syrovátky i aplikace manganistanu draselného zkoušíme. Budeme tu působit jen do roku 2015 a až na konci procesu budeme schopní říct, jak dlouho potrvá kompletní dekontaminace,“ uzavírá Pargačová.Nejčtenější

Krkonošská vlčice je v zoo, po vypuštění zakousla štěně a vběhla do hospody

Více než roční samice vlka, kterou našel chovatel ovcí 3. srpna v ohradě mezi...

Roční samici vlka, kterou našel v pátek chovatel ovcí v ohradě u Vrchlabí, veterináři dočasně umístili do...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

Další z rubriky

Senátorem za Náchod chce být šéf lidovců, exšéf policie či poslankyně

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek a kandidát strany do Senátu v Praze 8 Hayato...

Pouze šest kandidátů se uchází o křeslo senátora za Náchodsko, které letos uvolní exhejtman Lubomír Franc z ČSSD....

Krkonošskou chatu Smetánku u sjezdovky proslavily Sněženky a machři

Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou.

Od dob natáčení kultovní komedie Sněženky a machři se Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou změnila jen málo. Je spjatá s...

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Najdete na iDNES.cz