Centrum Pece pod Sněžkou s dominantou hotelem Horizont

Centrum Pece pod Sněžkou s dominantou hotelem Horizont | foto: Ondřej Littera, MAFRA

U lanovky na Sněžku by mohl být autokemp, má podporu obce i ochranářů

  • 2
V Peci pod Sněžkou možná vznikne autokemp. Měl by být kousek od lanovky na Sněžku a do této části Krkonoš má přilákat dobrodružněji založené návštěvníky. Projekt autokempu Tábořiště v Bukovém údolí má podporu ochranářů i města. Kemp by byl pro 200 lidí.

Pozemek, kde by měl vzniknout, patří Správě Krkonošského národního parku (KRNAP).

„Nemáme s tím problém, z naší strany je to povolené. Z hlediska ochrany přírody to pro nás není cílová lokalita. V druhé nebo dokonce první zóně by to samozřejmě byl problém, tam takové aktivity nepatří. Infrastruktura kempů je určitě pro Krkonoše příznivější než budování hotelů. Jde o ekologičtější způsob ubytování a v Bukovém údolí žádná nabídka dosud není,“ říká mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Investorem je společnost Sivia cz, která v Bukovém údolí už provozuje bobovou dráhu, největší atrakci v Peci pod Sněžkou. Projekt brzdí orgány ochrany přírody, kemp dosud neprošel procesem EIA, tedy vyhodnocením vlivu stavby na životní prostředí. Až pak může investor zažádat o územní a stavební povolení. „Zatím je to umrtvené, byla zpochybněna EIA,“ říká Jiří Karlík ze společnosti Sivia cs, která už autokemp provozuje v podhůří.

Úřadům vadí, že kemp má stát v ochranném pásmu odběru vody pro Pec. „To je hlavní argument, proč projekt nedostal EIA. Rád bych, aby se projekt podařilo dovézt k životu,“ říká Karlík. Přitom prý v posledních letech se odtud bere voda jen krátkou dobu v nejsušších měsících, a to jen malá část pro spotřebu obyvatel.

Po mostu přes Úpu

Oplocený areál kempu by měl stát na ploše 0,84 hektaru na levé straně řeky Úpy, která má charakter horského potoka, mezi přehradou a dolní stanicí lanovky na Růžovou horu a Sněžku v nevyužívané oblasti, kam se už několik let naváží zemina vytěžená při stavebních pracích ve městě a okolí.

Návrh počítá s úpravou terénu, vybudováním teras a zpevněných cest v areálu. Kemp je navržen pro maximálně 200 lidí z části ubytovaných v obytných automobilech a karavanech a z části ve stanech. Původní návrh počítá s 35 místy pro karavany, 32 pro stany a mimo oplocený areál ještě s parkovištěm pro deset aut.

Každé místo pro karavany a obytná auta by mělo být vybavené elektrickou přípojkou v zásuvkové skříni ve zděném pilíři. Do kempu se bude vjíždět z dvoupruhové asfaltky po mostu přes Úpu a hned za branou areálu by měla být recepce, hygienické zázemí a informační centrum.

„I kdyby to šlo dobře, mohlo by se začít stavět nejdříve v roce 2019. Teď za těchto podmínek je ale předčasné cokoli předjímat,“ říká Karlík.

Po Evropě v autech a se stany

Radnice v Peci, která si od projektu slibuje další rozšíření služeb a zatraktivnění horského městečka, je optimističtější. „Musí se vyřešit vše potřebné pro stavební povolení. Dokážu si představit, že by to celé mohlo být hotové do pěti let,“ míní starosta Alan Tomášek. Záměr Tábořiště v Bukovém údolí je už přes šest let součástí Územního plánu Pece pod Sněžkou.

„Každý nechce bydlet v hotelu, hodně lidí dává přednost ekologičtějšímu cestování. Existuje hodně zahraničních turistů, především Němců a Holanďanů, kteří jsou zvyklí po Evropě cestovat v autech se stany, v karavanech a jak to pozoruji, tak trend se rozmáhá. I k nám přijíždějí a v obytných autech musí spát v nedůstojných podmínkách na parkovišti. Kemp tu chybí a máme to ošetřené i v územním plánu. Pro Pec by to byl určitě přínos a hlavně bychom vyšli vstříc návštěvníkům Krkonoš. Stačí se podívat do Špindlerova Mlýna, kde kemp už roky docela dobře slouží. Tato služba v Peci chybí,“ říká Alan Tomášek.

S plánovaným kempem v Bukovém údolí nemá problém ani krajinný ekolog a znalec Krkonoš Pavel Klimeš, který kriticky sleduje rozvoj krkonošských horských středisek.

„Je to lokalita, kde nic moc zajímavého není. Byl by to další kamínek do nabídky služeb v Peci. U nás v infocentru se často zastavují lidé s karavanem nebo třeba skauti, kteří by nabídky využili. Pokud to bude dobře vyřešené, bude to doplňková služba k nabídce hotelů, proč ne. Hlavně aby tam nevznikly chatky, to by byla prohra. Proti klasickému kempu nic nemám,“ říká Klimeš.

Pec pod Sněžkou v posledních letech zažívá nebývalý stavební boom. Některé staré budovy zmizely, vznikají nové, převážně bytové domy (více čtěte například zde). V Bukovém údolí v lokalitě Lesovna se v roce 2013 otevřela nová dolní stanice lanové dráhy na Sněžku. Ta je od plánovaného kempu asi 250 metrů.