Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na chlapce spadla fotbalová branka, když se houpal. Na místě zemřel

  7:47aktualizováno  12:45
Čtrnáctiletého chlapce v Rasoškách na Náchodsku usmrtila ve středu odpoledne spadlá fotbalová brána. Konstrukce branky na něj spadla v okamžiku, kdy se na ní houpal. Na místo dorazili během několika minut záchranáři, ještě před převozem do nemocnice však hoch zemřel.
Chlapec si přišel na hřiště s kamarády zahrát fotbal okolo 17. hodiny. Ilustrační snímek

Chlapec si přišel na hřiště s kamarády zahrát fotbal okolo 17. hodiny. Ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Chlapec si přišel na hřiště s kamarády zahrát fotbal okolo 17. hodiny.

„Podle svědků se poté, co postavili ležící brány, začal tento chlapec na jedné z nich houpat. Brána na něho spadla a způsobila mu těžká zranění neslučitelná se životem,“ řekla pro iDNES.cz mluvčí hradecké policie Ivana Ježková.

Podobné tragické případy

Případy úmrtí dětí pod spadlými brankami nejsou výjimečné. Například v říjnu 2011 na fotbalovém hřišti v Lubenci na Lounsku zahynul třináctiletý chlapec poté, co na něj spadla přenosná branka.

V prosinci 2009 kovová konstrukce házenkářské branky na hřišti v Dolní Cerekvi na Jihlavsku těžce zranila šestiletou dívku, která o dva dny později zemřela.

V srpnu 2009 konstrukce branky usmrtila třináctiletého chlapce v Přibyslavicích u Okříšek na Třebíčsku. Chlapec na sebe při hře s míčem branku převrátil a ta mu zlomila vaz.

Přes snahu přivolaných záchranářů chlapec zemřel. „Na místě přistál i vrtulník, bohužel však odletěl prázdný,“ dodala.

„Letecká záchranná služba na hřišti přistála necelých šest minut od výzvy a ihned převzala zraněného chlapce do své péče. Přestože se zdravotníci usilovně snažili o obnovu krevního oběhu, veškeré jejich snahy se ukázaly jako marné,“ sdělil mluvčí záchranné služby Ivo Novák.

„V průběhu resuscitace zasahující lékaři u chlapce diagnostikovali závažná poranění více orgánových systémů, která se ukázala jako neslučitelná se životem, a po čtyřiceti minutách museli resuscitaci ukončit,“ doplnil Novák.

Kriminalisté prověřují, zda za tragédii nenese odpovědnost nějaká konkrétní osoba, a to ať z nedbalosti nebo v úmyslu. „Zatím vše nasvědčuje tomu, že se bude s největší pravděpodobností jednat o nešťastnou událost bez cizího zavinění,“ uvedla mluvčí.

Na hřišti nebyl žádný dohled, podle policie se totiž nejedná o prostor, který by byl pravidelně hlídaný.

Do projektu Bezpečná branka se Královéhradecký kraj nezapojil

Fotbalová asociace vyhlásila spolu s kraji v roce 2009 projekt Bezpečná branka, který má za úkol postupně vyměnit fotbalové branky na přibližně 3 500 hřištích po celém Česku.

Nové branky jsou bezpečnější, vyrobené z lehkých kompozitních materiálů. Na rozdíl od běžných ocelových či duralových branek je zapotřebí k jejich shození sedmnáctkrát více energie a následný náraz je pětkrát menší.

"Dosud bylo vyměněno zhruba 1 200 branek," řekl Martin Gregor, mluvčí Fotbalové asociace ČR, který zároveň připomněl, že do projektu se nezapojily všechny kraje. Že se nezapojil Královéhradecký kraj, potvrdil předseda krajského výboru fotbalové asociace Václav Andrejs.

"O projektu se za mého předchůdce jednalo, ale tehdejší vedení kraje se do projektu nezapojilo," uvedl Andrejs, který krajský svaz vede od října 2010. Na září má ale plánované jednání s vedením krajského úřadu, kde chce otázku projektu opět otevřít.

Krajský fotbalový svaz se podle Andrejse snaží nové branky kupovat ze svých peněz. "Naše finanční možnosti jsou ale omezené, za poslední čtyři roky jsme koupili 15 branek. Jedna vyjde na asi 20 tisíc korun," řekl.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz