Chlapec si přišel na hřiště s kamarády zahrát fotbal okolo 17. hodiny. Ilustrační snímek

Chlapec si přišel na hřiště s kamarády zahrát fotbal okolo 17. hodiny. Ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MAFRA

Na chlapce spadla fotbalová branka, když se houpal. Na místě zemřel

  • 333
Čtrnáctiletého chlapce v Rasoškách na Náchodsku usmrtila ve středu odpoledne spadlá fotbalová brána. Konstrukce branky na něj spadla v okamžiku, kdy se na ní houpal. Na místo dorazili během několika minut záchranáři, ještě před převozem do nemocnice však hoch zemřel.

Chlapec si přišel na hřiště s kamarády zahrát fotbal okolo 17. hodiny.

„Podle svědků se poté, co postavili ležící brány, začal tento chlapec na jedné z nich houpat. Brána na něho spadla a způsobila mu těžká zranění neslučitelná se životem,“ řekla pro iDNES.cz mluvčí hradecké policie Ivana Ježková.

Podobné tragické případy

Případy úmrtí dětí pod spadlými brankami nejsou výjimečné. Například v říjnu 2011 na fotbalovém hřišti v Lubenci na Lounsku zahynul třináctiletý chlapec poté, co na něj spadla přenosná branka.

V prosinci 2009 kovová konstrukce házenkářské branky na hřišti v Dolní Cerekvi na Jihlavsku těžce zranila šestiletou dívku, která o dva dny později zemřela.

V srpnu 2009 konstrukce branky usmrtila třináctiletého chlapce v Přibyslavicích u Okříšek na Třebíčsku. Chlapec na sebe při hře s míčem branku převrátil a ta mu zlomila vaz.

Přes snahu přivolaných záchranářů chlapec zemřel. „Na místě přistál i vrtulník, bohužel však odletěl prázdný,“ dodala.

„Letecká záchranná služba na hřišti přistála necelých šest minut od výzvy a ihned převzala zraněného chlapce do své péče. Přestože se zdravotníci usilovně snažili o obnovu krevního oběhu, veškeré jejich snahy se ukázaly jako marné,“ sdělil mluvčí záchranné služby Ivo Novák.

„V průběhu resuscitace zasahující lékaři u chlapce diagnostikovali závažná poranění více orgánových systémů, která se ukázala jako neslučitelná se životem, a po čtyřiceti minutách museli resuscitaci ukončit,“ doplnil Novák.

Kriminalisté prověřují, zda za tragédii nenese odpovědnost nějaká konkrétní osoba, a to ať z nedbalosti nebo v úmyslu. „Zatím vše nasvědčuje tomu, že se bude s největší pravděpodobností jednat o nešťastnou událost bez cizího zavinění,“ uvedla mluvčí.

Na hřišti nebyl žádný dohled, podle policie se totiž nejedná o prostor, který by byl pravidelně hlídaný.

Do projektu Bezpečná branka se Královéhradecký kraj nezapojil

Fotbalová asociace vyhlásila spolu s kraji v roce 2009 projekt Bezpečná branka, který má za úkol postupně vyměnit fotbalové branky na přibližně 3 500 hřištích po celém Česku.

Nové branky jsou bezpečnější, vyrobené z lehkých kompozitních materiálů. Na rozdíl od běžných ocelových či duralových branek je zapotřebí k jejich shození sedmnáctkrát více energie a následný náraz je pětkrát menší.

"Dosud bylo vyměněno zhruba 1 200 branek," řekl Martin Gregor, mluvčí Fotbalové asociace ČR, který zároveň připomněl, že do projektu se nezapojily všechny kraje. Že se nezapojil Královéhradecký kraj, potvrdil předseda krajského výboru fotbalové asociace Václav Andrejs.

"O projektu se za mého předchůdce jednalo, ale tehdejší vedení kraje se do projektu nezapojilo," uvedl Andrejs, který krajský svaz vede od října 2010. Na září má ale plánované jednání s vedením krajského úřadu, kde chce otázku projektu opět otevřít.

Krajský fotbalový svaz se podle Andrejse snaží nové branky kupovat ze svých peněz. "Naše finanční možnosti jsou ale omezené, za poslední čtyři roky jsme koupili 15 branek. Jedna vyjde na asi 20 tisíc korun," řekl.

, ,