Pomník Babičky s vnoučaty v Babiččině údolí u Ratibořic

Pomník Babičky s vnoučaty v Babiččině údolí u Ratibořic | foto: Pavel Bednář, MF DNES

V Ratibořicích se o vás dobře postarají, soukromí a klid ale nečekejte

  • 4
Ratibořice a Babiččino údolí jsou hitem školních výletů po stopách hrdinek románu Boženy Němcové i letních rodinných cest. Další z testů MF DNES ukázal, že o turisty je tam postaráno dobře, ale romantické soukromí čekat nelze.

Stejně jako tisíce návštěvníků míříme do Ratibořic a Babiččina údolí proslulého díky knize Boženy Němcové. Už před Českou Skalicí na hlavním silničním tahu z Hradce Králové na Náchod dopravní značky upozorňují kam odbočit.

Navigace se hodí

Kdo do Skalice přijede poprvé a nemá navigaci, může být trochu zmaten. Pokud totiž zamíří k tamnímu Muzeu Boženy Němcové, mohl by si myslet, že je na místě. Směrovka do Ratibořic tam totiž není. Nevidíme ji ani na náměstí. Najdeme ji až před odbočkou na konci města. Na křižovatce ve Zliči je cedulí navádějících do Ratibořic hned několik.

Po výjezdu z lesa už je ratibořický zámek na dohled. U splavu u silnice se dá zaparkovat zadarmo, avšak moc aut se tam nevejde, přitom k zámku je to ještě skoro kilometr.

Míříme proto na parkoviště u zámku. Další menší je nedaleko sousoší Babičky a jejích vnoučat. Na obou se platí parkovné 30 korun. Přestože je neděle odpoledne a je hezké počasí, několik volných míst se najde.

Žádného člověka s kasírtaškou nevidíme. Že by si odskočil a my ušetřili? Omyl. Vedle nás právě brzdí chlapík na kole, podává lístek a bere si 30 korun.

"Když sem člověk přijede jednou za deset let, těch 30 korun moc není," míní Jiří Kabourek z Teplic. Jeho názor potvrzují i starší manželé z Hradce Králové: "U zámku se nám povedlo zaparkovat hned napoprvé, 30 korun na dnešní dobu není moc. Jinde se platí i víc."

Vítejte na zámku, dáte si klobásu?

Hned u vstupu do zámeckého areálu je kiosek se základním občerstvením. Dá se tam posedět na lavicích se stoly. Další občerstvení s posezením se nachází v dřevěné chatce v údolí poblíž sousoší Babičky.

Tam je o poznání víc rušno, možná proto, že tam ke klobásám hudebník nabízí i staré odrhovačky, trempské písně či popové melodie. Informací o památkách a otevírací době je všude dost. Před vstupem do areálu visí i plakáty, které zvou na různé akce.

Turisté na zámku v Ratibořicích
Občerstvení u vchodu do areálu zámku v Ratibořicích
Turisté v Babiččině údolí

Komu je to málo, ten si prostřednictvím bluetooth může informace zadarmo stáhnout do mobilního telefonu. Kdo je v areálu poprvé, může se orientovat i podle přehledných směrovek.

"Nenapadá mě, co bych zlepšil," pochvaluje si Kabourek.

Lidé čekající na prohlídku zámku mohou posedět na prostranství před zámkem či o kousek dál ve stínu u rybníčku.

Přes léto vidí zámek i 500 lidí denně

Správa ratibořického zámku nabízí návštěvníkům dva prohlídkové okruhy. První zahrnuje poschodí s reprezentačními salony, druhý přízemí se starožitným nábytkem. Dospělý zaplatí za jeden okruh 60 korun. Trasy však lze spojit, pak prohlídka celého zámku vyjde na 90 korun.

Test MF DNES

Při testu MF DNES zjišťujeme, jaké služby nabízejí turistům nejnavštěvovanější místa v kraji. Přečíst už jste si mohli o Adršpašských skalách nebo kempech v Krkonoších.

Pokud se do Ratibořic chystá větší skupina, správa zámku doporučuje objednání předem. "Jednotliví návštěvníci ale dlouho nečekají, na prohlídku se dostanou do patnácti minut," říká kastelán Ivan Češka a dodává, že památkové objekty si v létě podle počasí prohlédne 200 až 500 návštěvníků denně.

Čisté toalety jsou hned u zámku. Na pánských se dvoukorunový poplatek platí jen za použití kabinky.

V údolí je Rudrův mlýn a za vodním náhonem historický vodní mandl. Oba je možné navštívit. Plné vstupné do mlýna je 25, do mandlu 10 korun. Kolem sousoší Babičky se dojde až ke Starému bělidlu a Viktorčinu splavu.

Celá prohlídka údolí včetně památek a zámku je možná i s průvodcem. Dospělý za ni zaplatí 150 korun, správa zámku nabízí i rodinné vstupné ve výši 450 korun.

Samotu v Ratibořicích nečekejte. V neděli odpoledne tam za hezkého počasí proudí davy. O prázdninových víkendech tam návštěvníkům nabízejí projížďky na koních, focení s dravci či ochutnávky trdelníku. Jestli si vše chcete prohlédnout i užít, musíte se tam vypravit nejméně na půl dne.