Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Týništi chtějí výstavu o starém podnikání. Exponáty shání mezi lidmi

  9:09aktualizováno  9:09
Členové Spolku přátel města v Týništi nad Orlicí chtějí připomenout továrny, živnostenské dílny a obchody, které ve městě existovaly před rokem 1948. Výstavu na toto téma chtějí uspořádat ve vodárenské věži, v níž už nyní funguje muzeum. Spolek proto žádá měšťany o zapůjčení dochovaných předmětů.

Muzeum ve vodárenské věži v Týništi nad Orlicí | foto: Archiv Spolku přátel města v Týništi nad Orlicí

Spolek shání například plakáty, vývěsní štíty, ale i výrobky firem, které v Týništi nad Orlicí do roku 1948 působily.

V létě chce prvorepublikovou atmosféru, která panovala v místních továrnách i živnostenských dílnách či obchodech připomenout výstavou ve staré vodárenské věži.

"To, co se z těch dob zachovalo, jsou jen torza. My sami toho ve sbírkách moc nemáme. Rádi bychom však i těch málo zbylých věcí ukázali. Něco se nám už sešlo, ale zatím to jsou spíše drobnosti," říká předseda Spolku přátel města Týniště nad Orlicí Libor Koldinský.

Hledají zařízení dílen, obchodů i korespondenci

Pro výstavu na téma historie podnikání v Týništi hledají členové spolku i zařízení dílen a obchodů, korespondenci či historické nástroje a přístroje. Zkrátka všechno z období před nástupem komunistické totalitní moci.

Věci mohou lidé zapůjčit jen na dobu konání výstavy od června do konce září. U písemných dokumentů si spolek pořídí reprodukce a hned je vrátí.

Na výstavě by se mohlo objevit třeba něco o místních koželužnách nebo o výrobcích nábytku, kol či strojů. "Co se poshání a nakonec tam bude, to teprve uvidíme," dodává Koldinský.

Co je však jisté, je expozice historických pohlednic města a okolí, která doprovodí historii podnikání. Vodárenská věž bude sloužit v letošní letní sezoně už třetím rokem díky dobrovolníkům jako městská galerie a malé muzeum.

Spolek dostal peníze na prosklené vitríny

Zatímco v roce 2010 byli nadšenci rádi, že věž vůbec zpřístupnili, vloni ji otevřeli s plnou parádou. Za pouhý rok stihli na oslavy 650 let od první písemné zmínky o městě celou věž z roku 1926 uvnitř opravit.

Kromě vymalování a nové elektroinstalace má i dřevěné schodiště a navíc jedno dřevěné patro, takže je víc prostoru pro výstavy, besedy či společenské večery. Jeden byl i s francouzskými šansony. "Podobné akce se budou dít i letos," podotýká Koldinský.

Úpravy ve věži členové spolku udělali díky státní dotaci okolo 300 tisíc korun, přispěly jim také místní radnice a Dobrovolný svazek obcí Podorlicko. A letos získali z dotací další peníze, aby pořídili prosklené a uzamykatelné vitríny a pulty. Doposud totiž vystavovali věci porůznu rozložené po stolech. "Teď to bude mít opravdu úroveň," pochvaluje si Koldinský.

Ve věži byli Poláci i Angličané

Loňskou sezonu si přátelé města pochvalují. Věž navštívilo víc jak 750 dospělých a nespočet dětí. Tolik návštěvníků ani nečekali. V návštěvní knize se podepsali Poláci, Slováci, Belgičané i Američané a Angličané.

Věž při oslavách výročí 650 let od první písemné zmínky o městě navštívil i ministr zdravotnictví Leoš Heger. "Byl to obrovský kus práce, ale jsme rádi," říká spokojeně Koldinský.

Nápad na založení muzea vznikl už před 12 lety. A když se naskytla možnost, sen se uskutečnil. Stará vodárenská věž je jednou z mála památek ve městě a jeho dominantou. Jako vodojem přestala sloužit před pěti lety. Protože v ní je vlhko skoro jako v tropech, expozice nabízí jen přes léto, kdy je vlhkost nejmenší.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Najdete na iDNES.cz