V Týništi chtějí výstavu o starém podnikání. Exponáty shání mezi lidmi

  9:09aktualizováno  9:09
Členové Spolku přátel města v Týništi nad Orlicí chtějí připomenout továrny, živnostenské dílny a obchody, které ve městě existovaly před rokem 1948. Výstavu na toto téma chtějí uspořádat ve vodárenské věži, v níž už nyní funguje muzeum. Spolek proto žádá měšťany o zapůjčení dochovaných předmětů.

Muzeum ve vodárenské věži v Týništi nad Orlicí | foto: Archiv Spolku přátel města v Týništi nad Orlicí

Spolek shání například plakáty, vývěsní štíty, ale i výrobky firem, které v Týništi nad Orlicí do roku 1948 působily.

V létě chce prvorepublikovou atmosféru, která panovala v místních továrnách i živnostenských dílnách či obchodech připomenout výstavou ve staré vodárenské věži.

"To, co se z těch dob zachovalo, jsou jen torza. My sami toho ve sbírkách moc nemáme. Rádi bychom však i těch málo zbylých věcí ukázali. Něco se nám už sešlo, ale zatím to jsou spíše drobnosti," říká předseda Spolku přátel města Týniště nad Orlicí Libor Koldinský.

Hledají zařízení dílen, obchodů i korespondenci

Pro výstavu na téma historie podnikání v Týništi hledají členové spolku i zařízení dílen a obchodů, korespondenci či historické nástroje a přístroje. Zkrátka všechno z období před nástupem komunistické totalitní moci.

Věci mohou lidé zapůjčit jen na dobu konání výstavy od června do konce září. U písemných dokumentů si spolek pořídí reprodukce a hned je vrátí.

Na výstavě by se mohlo objevit třeba něco o místních koželužnách nebo o výrobcích nábytku, kol či strojů. "Co se poshání a nakonec tam bude, to teprve uvidíme," dodává Koldinský.

Co je však jisté, je expozice historických pohlednic města a okolí, která doprovodí historii podnikání. Vodárenská věž bude sloužit v letošní letní sezoně už třetím rokem díky dobrovolníkům jako městská galerie a malé muzeum.

Spolek dostal peníze na prosklené vitríny

Zatímco v roce 2010 byli nadšenci rádi, že věž vůbec zpřístupnili, vloni ji otevřeli s plnou parádou. Za pouhý rok stihli na oslavy 650 let od první písemné zmínky o městě celou věž z roku 1926 uvnitř opravit.

Kromě vymalování a nové elektroinstalace má i dřevěné schodiště a navíc jedno dřevěné patro, takže je víc prostoru pro výstavy, besedy či společenské večery. Jeden byl i s francouzskými šansony. "Podobné akce se budou dít i letos," podotýká Koldinský.

Úpravy ve věži členové spolku udělali díky státní dotaci okolo 300 tisíc korun, přispěly jim také místní radnice a Dobrovolný svazek obcí Podorlicko. A letos získali z dotací další peníze, aby pořídili prosklené a uzamykatelné vitríny a pulty. Doposud totiž vystavovali věci porůznu rozložené po stolech. "Teď to bude mít opravdu úroveň," pochvaluje si Koldinský.

Ve věži byli Poláci i Angličané

Loňskou sezonu si přátelé města pochvalují. Věž navštívilo víc jak 750 dospělých a nespočet dětí. Tolik návštěvníků ani nečekali. V návštěvní knize se podepsali Poláci, Slováci, Belgičané i Američané a Angličané.

Věž při oslavách výročí 650 let od první písemné zmínky o městě navštívil i ministr zdravotnictví Leoš Heger. "Byl to obrovský kus práce, ale jsme rádi," říká spokojeně Koldinský.

Nápad na založení muzea vznikl už před 12 lety. A když se naskytla možnost, sen se uskutečnil. Stará vodárenská věž je jednou z mála památek ve městě a jeho dominantou. Jako vodojem přestala sloužit před pěti lety. Protože v ní je vlhko skoro jako v tropech, expozice nabízí jen přes léto, kdy je vlhkost nejmenší.

Nejčtenější

Tajemství vašich dětí: pětina dívek poslala intimní fotky cizímu člověku

Ilustrační snímek

Obří boom sociálních sítí jako je Facebook, Instagram nebo Skype způsobil, že kybernetických mravnostních deliktů...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

S postiženou dcerou házela matka o pult, pak jí zlomila stehenní kost

Nikola N. u Krajského soudu v Hradci Králové (11. 12. 2018)

Nejméně několik měsíců týrala v prvním roce života svou dceru dvaadvacetiletá Nikola N. S tělesně postiženým dítětem...

Bylo to mrazivé peklo, říká redaktorka o nočním výstupu na Sněžku

Turisté v noci stoupají na Sněžku.

Asi pět stovek dobrodruhů vyrazilo v noci na sobotu na Sněžku. Sedmnáctikilometrový výstup jen za svitu čelovky a s...

Další z rubriky

Vlak na Náchodsku rozmetal auto, řidič vyvázl se zlomenými žebry

Nehoda spěšného vlaku a auta u Červeného Kostelce (18.12.2018).

U Červeného Kostelce na Náchodsku se dopoledne srazil vlak s osobním autem. Zraněného řidiče museli hasiči vyprostit a...

Bylo výchovné, řekl soud a zastavil stíhání vedoucího lisovny kvůli úrazu

Okresní soud v Náchodě.

Okresní soud v Náchodě zastavil trestní stíhání vedoucího lisovny v případu vážně zraněné ženy v továrně na autodíly....

Bylo to mrazivé peklo, říká redaktorka o nočním výstupu na Sněžku

Turisté v noci stoupají na Sněžku.

Asi pět stovek dobrodruhů vyrazilo v noci na sobotu na Sněžku. Sedmnáctikilometrový výstup jen za svitu čelovky a s...

Najdete na iDNES.cz