Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Týništi chtějí výstavu o starém podnikání. Exponáty shání mezi lidmi

  9:09aktualizováno  9:09
Členové Spolku přátel města v Týništi nad Orlicí chtějí připomenout továrny, živnostenské dílny a obchody, které ve městě existovaly před rokem 1948. Výstavu na toto téma chtějí uspořádat ve vodárenské věži, v níž už nyní funguje muzeum. Spolek proto žádá měšťany o zapůjčení dochovaných předmětů.

Muzeum ve vodárenské věži v Týništi nad Orlicí | foto: Archiv Spolku přátel města v Týništi nad Orlicí

Spolek shání například plakáty, vývěsní štíty, ale i výrobky firem, které v Týništi nad Orlicí do roku 1948 působily.

V létě chce prvorepublikovou atmosféru, která panovala v místních továrnách i živnostenských dílnách či obchodech připomenout výstavou ve staré vodárenské věži.

"To, co se z těch dob zachovalo, jsou jen torza. My sami toho ve sbírkách moc nemáme. Rádi bychom však i těch málo zbylých věcí ukázali. Něco se nám už sešlo, ale zatím to jsou spíše drobnosti," říká předseda Spolku přátel města Týniště nad Orlicí Libor Koldinský.

Hledají zařízení dílen, obchodů i korespondenci

Pro výstavu na téma historie podnikání v Týništi hledají členové spolku i zařízení dílen a obchodů, korespondenci či historické nástroje a přístroje. Zkrátka všechno z období před nástupem komunistické totalitní moci.

Věci mohou lidé zapůjčit jen na dobu konání výstavy od června do konce září. U písemných dokumentů si spolek pořídí reprodukce a hned je vrátí.

Na výstavě by se mohlo objevit třeba něco o místních koželužnách nebo o výrobcích nábytku, kol či strojů. "Co se poshání a nakonec tam bude, to teprve uvidíme," dodává Koldinský.

Co je však jisté, je expozice historických pohlednic města a okolí, která doprovodí historii podnikání. Vodárenská věž bude sloužit v letošní letní sezoně už třetím rokem díky dobrovolníkům jako městská galerie a malé muzeum.

Spolek dostal peníze na prosklené vitríny

Zatímco v roce 2010 byli nadšenci rádi, že věž vůbec zpřístupnili, vloni ji otevřeli s plnou parádou. Za pouhý rok stihli na oslavy 650 let od první písemné zmínky o městě celou věž z roku 1926 uvnitř opravit.

Kromě vymalování a nové elektroinstalace má i dřevěné schodiště a navíc jedno dřevěné patro, takže je víc prostoru pro výstavy, besedy či společenské večery. Jeden byl i s francouzskými šansony. "Podobné akce se budou dít i letos," podotýká Koldinský.

Úpravy ve věži členové spolku udělali díky státní dotaci okolo 300 tisíc korun, přispěly jim také místní radnice a Dobrovolný svazek obcí Podorlicko. A letos získali z dotací další peníze, aby pořídili prosklené a uzamykatelné vitríny a pulty. Doposud totiž vystavovali věci porůznu rozložené po stolech. "Teď to bude mít opravdu úroveň," pochvaluje si Koldinský.

Ve věži byli Poláci i Angličané

Loňskou sezonu si přátelé města pochvalují. Věž navštívilo víc jak 750 dospělých a nespočet dětí. Tolik návštěvníků ani nečekali. V návštěvní knize se podepsali Poláci, Slováci, Belgičané i Američané a Angličané.

Věž při oslavách výročí 650 let od první písemné zmínky o městě navštívil i ministr zdravotnictví Leoš Heger. "Byl to obrovský kus práce, ale jsme rádi," říká spokojeně Koldinský.

Nápad na založení muzea vznikl už před 12 lety. A když se naskytla možnost, sen se uskutečnil. Stará vodárenská věž je jednou z mála památek ve městě a jeho dominantou. Jako vodojem přestala sloužit před pěti lety. Protože v ní je vlhko skoro jako v tropech, expozice nabízí jen přes léto, kdy je vlhkost nejmenší.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Místní spekulují o úmyslném zapálení barokního zámku v Horním Maršově

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Najdete na iDNES.cz