Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

V Žacléři řádí travič psů, používá jed na krysy, potvrdil veterinář

  • 63
Majitelé psů v krkonošském Žacléři na Trutnovsku mají poslední dobou špatné spaní. Tvrdí, že ve městečku útočí travič psů s jedem na krysy. Návnady klade do trávy v ulicích a hází je i do zahrad u rodinných domů. Potvrzuje to i tamní veterinář, který se od začátku roku setkal s pěti podezřeními na otravu.

„O otravách psů jsem přesvědčen, náhoda to být nemůže. Stavím to na základě klinického vyšetření, na vyšetření krve i na anamnéze, kterou mi sdělili majitelé: pes je apatický, zvrací krev, případně má krev v průjmu a odmítá žrát. Jsou to příznaky, které se projevují při otravě jedem na krysy,“ popisuje žacléřský veterinář Ondřej Vlček.

Polomrtvé zvíře mu nedávno přinesla i Markéta Stejskalová, která tvrdí, že psa Berta někdo otrávil na oplocené zahradě.

„Děda nám volal, že pes jen leží, nežere a je apatický. Přitom Bert je velmi živý. Veterinářovi se nakonec podařilo psa zachránit. Doktor říkal, že to bylo na hraně. Hledali jsme po zahradě návnadu, ale nic jsme nenašli. Pokud by to bylo v salámu, pes by to stejně sežral celé. Teď se ho bojíme pustit na zahradu a venčit bez vodítka,“ uvedla Stejskalová.

„Přišli včas, pes rychle zareagoval na protijed: vitamin K a podpůrnou terapii,“ potvrdil Vlček.

První otravy se objevily po Silvestru

První případy otravy psů se v Žacléři začaly objevovat hned po Silvestru. Do jednoho týdne na začátku ledna veterinář Ondřej Vlček ošetřil čtyři psy.

„Pak to na čas utichlo. Když jsem se už začal radovat, že je po všem, přivezli psa z Lampertic. Opět jed na krysy. Do souvislosti to však nedávám, protože šlo zřejmě o sousedský spor. Majitelé měli podezření,“ řekl Vlček.

Všechny letošní případy v Žacléři lidé hlásí z horní části města v okolí porcelánky.

„Vím to od pana doktora. Pokud tomu tak skutečně je, a nemám důvod mu nevěřit, tak to není nic příjemného. I já mám psa. Nic bližšího však k tomu nevím. Na městský web jsme dali upozornění majitelům, aby si dávali pozor, aby nenechávali pobíhat psy volně, což by stejně neměli,“ uvedl žacléřský starosta Miroslav Vlasák.

Ani jeden z letos otrávených psů nezemřel, i když několik jich mělo namále. Jeden bojoval o život několik dní. Když ho majitelka k veterináři přinesla, měl krvácení nejen podkožní, ale i ze sliznic. „Otrávil se buď před školkou, nebo před večerkou,“ tvrdila žena veterinářovi.

Podobný případ se stal už dříve

„Drželi jsme ho při životě pomocí infuzí asi deset dní. Letos naštěstí ani jeden pes nezemřel, před dvěma lety to bylo jiné, bylo to asi padesát na padesát. Tehdy si travič vybíral větší zvířata, avšak používal stejný jed jako letos. Později začal s průmyslovým hnojivem. Myslím si, že letos dává nižší dávky jedu, protože tehdy přicházeli majitelé se psy, kteří byli těsně před smrtí,“ říká Vlček.

Předloni někdo otrávil jedem na krysy psa Pavla Taška. V březnu 2013 viděl svoji pětiletou fenu Sáru umírat v bolestech. Nedaleko domu, kde bydlí, asi sežrala maso otrávené jedem na krysy nastražené v misce od pomazánkového másla.

„Když někdo mluví, že otravy psů souvisí s deratizací, je to nesmysl. Psa mi otrávili ještě před ní,“ sdělil Tašek. Ani tehdy, ani letos se policie případy otrav psů nezabývala. Nikdo z majitelů totiž nepodal trestní oznámení.

„Nedokážu si to vysvětlit. Je pravda, že v Žacléři je hodně pejskařů, a to může někomu vadit. Pro mě je to však nepochopitelné,“ dodává veterinář Vlček.