Dvorská zoo přišla o mladého hrocha. Uhynul zřejmě po kousnutí od samice

  • 10
V zoo ve Dvoře Králové nad Labem uhynul dvouletý samec hrocha Karl Wilhelm. Utrpěl zranění v tříslech zadní nohy, kvůli němuž dostal otravu krve. Hodně toho želí fanoušci a pracovníci zoo z německého Karlsruhe, kde se hroch narodil po čtrnáctileté pauze. Ve Dvoře pobyl pouhé dva měsíce.

Hroch zahynul 9. srpna, zprávu v úterý zveřejnila německá zahrada a tamní média. Dvorská zoo, která to německým kolegům oznámila, nyní úhyn potvrdila.

Tvrdí, že pokousání od samice je pravděpodobnou příčinou smrti, ale není vyloučené, že hroch se možná zranil sám už předtím, protože ve velkém výběhu s rybníkem je složité mít úplný přehled.

„Nemůžeme s určitostí říct, že zranění vznikla po napadaní samicí, nebo že se sám hroch nezranil svým pohybem ve výběhu, protože jsou na rybníku vybetonované břehy a jsou tam i kůly. Mohl mít zranění z dřívějška způsobené manipulací ve výběhu. Ataky od samic tam byly, ale nemůžeme stoprocentně říct, že to byla příčina smrti,“ řekla mluvčí dvorské zoo Andrea Jiroušová.

Veterinář zjistil tržnou ránu v tříslech, poblíž pohlavního orgánu. Zoolog se proto domníval, že jde o místo, kam by se samice při napadení těžko mohla dostat.

Němečtí fanoušci, kteří si hrocha oblíbili jako mládě, litovali jeho časného konce.

„Ačkoli při spojení skupiny nemůže být nikdy vyloučena taková tragická událost, je pro nás přesto velmi smutné dostat takovou zprávu,“ podotkl ředitel zoo v Karlsruhe Matthias Reinschmidt na facebookovém profilu.

Tamní zoo také vysvětlovala, že půtky mezi těmito zvířaty jsou běžné, protože někteří jedinci nechtějí ustupovat. Z domovské zahrady musel mladý hroch každopádně jako v jiných případech odejít, jelikož měl třenice s otcem.

Větší samice se do mladšího hrocha pustily víckrát

Karla Wilhelma přivezla dvorská zoo 9. června a připojila ho k dvěma starším samicím, pětileté Hule a čtyřleté Moně. Ty zahrada získala z Belgie a Dánska před rokem v květnu a plánovala obnovit po čtrnáctileté prodlevě chov těchto nejtěžších afrických sudokopytníků (psali jsme zde).

Loni pro hrochy vybudovali ve Dvoře Králové rozlehlý venkovní výběh, kde mají rybník, dvě louky, pláž i kontejnerový přístřešek pro nepříznivé počasí.

Zoo předpokládala, že v letním výběhu se snáze zdaří seznámení samic a samce. Jenže ten byl proti nim mladší a také mnohem menší.

„Po příjezdu jsme je spojili a vypadalo to, že je vše v pořádku, hned začali působit jako skupina. Pak ale starší a větší samice začala hrocha napadat, k nějakým šarvátkám tam došlo a řešili jsme, že možná bude potřeba je rozdělit. Pak se situace uklidnila. V den, kdy jsme samce převezli do zimoviště, došlo k napadení od této větší samice,“ uvedla mluvčí.

Zoo už jedná, zda by získala jiného samce. Tentokrát však chce obstarat většího a staršího hrocha, který by měl nad samicemi navrch.