Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel nechtěl vyměnit dům za ruinu, radnice před ním postavila plot

  12:10aktualizováno  12:10
Kauza činžáku, který překáží vzniku relaxační zóny v Hradci Králové, jde k soudu. Majitel žaluje hradecký magistrát, který údajně načerno postavil plot před jeho domem. Město spor považuje za běžný, podle vlastníka však přerostl v otevřenou válku.

Pavel Kalina za plotem, který je podle něj černou stavbou. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nově postavený plot odděluje zbořeniště někdejší koželužny v hradecké čtvrti Kukleny od soukromého činžáku. Jenže podle majitele domu Pavla Kaliny spíš symbolizuje nulovou komunikaci a neschopnost města dohodnout se na směně za jinou nemovitost.

Plot vyrostl velmi rychle a bez vědomí Kaliny, jemuž zabetonované sloupky a ohrazení výrazně komplikují užívání domu.

„Na pozemek se dostanu, ale nemohu jej využívat, jak jsme byli zvyklí. V podstatě tam vjíždíme bez oprávnění,“ stěžuje si Kalina, který chátrající dům koupil v roce 2014.

Fotogalerie

Když později zjistil, že na jeho místě má vzniknout parkoviště budoucí relaxační zóny známé pod názvem Malý Labský náhon, nabídl jej městu ke směně, avšak z nadějně se vyvíjející transakce nakonec sešlo. Radnice mu nabídla náhradní nemovitosti. Podle Kaliny šlo ale o domy ve velmi špatném stavu (více o sporu čtěte zde).

„Bohužel jsme si vybrali něco, co už měl od města slíbené někdo jiný,“ pokračuje vlastník, který plot chápe jako tlak k nedobrovolné dohodě o demoličním výměru.

Kalina se kvůli podle něj nelegálnímu oplocení obrátil na primátora i stavební odbor. Žádá o prošetření nepovolené stavby, kterou firma vybudovala na pokyn magistrátu i o zahájení řízení k odstranění.

Už za dva týdny se navíc bude konat soud, kde se majitel bude domáhat takzvaného zřízení věcného břemene, aby jako v minulých letech mohl využívat například vjezd na svůj pozemek. Přestože město podle Kaliny na další dva dopisy nereagovalo, o legitimitě plotu nejspíš skutečně rozhodne správní řízení.

„V obecné rovině samozřejmě platí, že když budu zčásti stavět na cizím pozemku, musím mít logicky souhlas majitele,“ říká vedoucí stavebního odboru hradeckého magistrátu Michal Jandík, jenž však o konkrétním problému příliš mluvit nechtěl: „Komentovat to skutečně nebudu, týká se to správního řízení, které je neveřejné a které je ve fázi zjišťování důkazů. Nechci proto předjímat, proč by tam plot měl či neměl být.“

Majitel činžáku je přesvědčen, že v otázce plotu i zřízení věcného břemene je právo na jeho straně a město jen testuje jeho nervy.

Relaxační plocha vznikne bez ohledu na spor

„Oni se nechtějí dohodnout, jen ukazují svaly, ale já se nebojím. Já budu v klidu a spokojený, když ten činžák zůstane na svém místě, protože jsem čestně udělal to, co jsem mohl. Město dobře ví, co zřízením plotu sleduje: zkouší mě omezit, abych nemovitost nemohl užívat, zároveň nesmím zažádat o stavební povolení, když u domu nebudu mít parkovací místo. Ten dům si přitom rekonstrukci zaslouží, když je starý 140 let,“ upozorňuje Kalina, který zdevastovaný dům původně hodlal upravit na nízkonákladové bytové jednotky, třeba pro seniory.

Na místě industriálního areálu, v jehož středu byla někdejší koželužna, město plánuje projekt Malého Labského náhona, kterému se nedávno dostalo i urbanistické ocenění. Z nákresů vyplývá, že starý činžák měl ustoupit úplně novému náměstí a parkovišti v sousedství Pražské třídy.

„Koncepce otevřeného náměstí s nevyřešeným barákem padá,“ domnívá se Kalina.

Město má však jiný názor. „Na jedné straně by bylo dobré spor vyřešit, ale z vyjádření architektů vyplývá, že rekonstrukci areálu můžeme udělat i bez dohody. Činžák lze zkrátka do prostoru zakomponovat,“ říká náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09), podle kterého stále jde o drobný spor.

„Dohadovali jsme se o domluvě, ale naše představy se nakonec nesjednotily. To je ale docela běžná věc a není v tom žádný problém. Zákaz používání vjezdu zcela rozhodně není žádnou odvetou,“ odmítá dramatizaci také náměstkyně primátora Romana Lišková (HDK).

Jenže „běžná věc“ mezitím dospěla až k soudu či naschválům.

„Jsem přesvědčen, že kauzu rozetne až jiné zastupitelstvo,“ myslí si Kalina, podle kterého současné vedení města už stříhá metr a válku o překážející činžák rádo předá svým nástupcům.

„Na magistrátu ze mě udělali spekulanta. Přitom jsem jen ukázal na chybu,“ dodává majitel nepohodlného domu.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Poláci míří na výlet do Adršpachu. Doprava už pátý den kolabuje

Jarní počasí láká turisty do Adršpachu (18. 4. 2018).

Doprava do skalního města v Adršpachu na Náchodsku dnes v 11:30 opět zkolabovala, a to pátý den po sobě. Kvůli náporu...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Najdete na iDNES.cz