Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel domu válčí s radnicí: Město se chová jako pokoutní gangsteři

  14:00aktualizováno  14:00
Do války s městem se pustil majitel činžáku v Hradci Králové. Dům stojí ve čtvrti Kukleny a radnice ho chtěla získat kvůli demolici sousední koželužny a plánu revitalizovat celou lokalitu. Z obchodu však sešlo. Město poté majiteli zakázalo používat jediný příjezd pro auta, který je v majetku radnice.

Areál bývalé koželužny likviduje těžká technika, zůstane jen komín. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Do kategorie zabrzděných projektů může patřit velkolepý plán hradecké radnice na proměnu zanedbaného území kolem bývalé koželužny v Kuklenách na relaxační zónu známou pod názvem Malý Labský náhon. Nedávné ocenění za urbanistický projekt roku výrazně kazí válka o oprýskaný činžák na Pražské třídě v těsném sousedství industriálního areálu koželužny.

Na místě domu z první poloviny 19. století město plánovalo postavit parkoviště. Jenže to údajně zapomnělo sdělit majiteli domu Pavlu Kalinovi.

Fotogalerie

„Nabídku koupit si ten činžák jsem dostal v roce 2014. Stalo se, chtěl jsem v něm udělat malometrážní byty, pronajímat je a mít z toho dobrý důchod. Pak jsem ale zjistil, co je s celým areálem v plánu. Abych byl slušný a seriózní, říkal jsem si, že to nabídnu městu, když už naši nemovitost zapomněl vykoupit útvar majetku,“ popisuje případ Kalina.

Z korespondence s městem, která začala 31. března 2015 a Kalina ji pečlivě eviduje, vyplývá, že obě strany jednaly o směně za jinou nemovitost. Komunikace trvala řadu měsíců, majitel činžáku si vybral dům v Mánesově ulici, který má město ve spoluvlastnictví, avšak když už se dohoda blížila k úspěšnému konci, radnice svou nabídku stáhla a Kalinovi nabídla jiné objekty.

Ten je však po předchozí zkušenosti i po stížnosti primátorovi na „nulovou komunikaci ze strany útvaru náměstka primátora pro oblast správy majetku“ odmítl a tím odstartoval skutečnou válku včetně soudního sporu.

Nedohodneme se? Tak pryč z naší cesty

Jako první přišel zákaz používání vjezdu do dvora. Objekt koželužny byl zkolaudován před 140 lety s jediným přístupem pro auta, který zároveň slouží jako jediný vjezd k činžáku.

Město prý začalo aktivně spolupracovat, až když si Kalina chtěl nechat vypracovat statický posudek. Zároveň však trvalo na tom, že expertizu zpracuje odborník najatý Hradcem. Další podmínkou byla smlouva, do které by vlastník domu neměl možnost nahlédnout.

„Lze se domnívat, že chtěli udělat statický posudek a na jeho základě mi ten dům zbourat. Potom bych se mohl bránit už jen velmi těžko. Myslel jsem si, že město je seriózní hráč, ale oni se chovají jako pokoutní gangsteři. Přemýšlejí chytře, nejsou hloupí, ale já také ne,“ říká Kalina.

„Jednání s panem Kalinou nebudu hodnotit. Zkrátka jsme se dohadovali o domluvě, ale naše představy se nakonec nesjednotily. To je ale docela běžná věc a není v tom žádný problém. Zákaz používání vjezdu zcela rozhodně není žádnou odvetou,“ rezolutně prohlašuje náměstkyně primátora Romana Lišková, podle které vlastník přístup ke svému činžáku má. Podle Kaliny však nejde o vjezd.

„Někomu ten pozemek patří a ten má potom právo s ním disponovat. Je potřeba buď se dohodnout, nebo přizpůsobit dané věci,“ upozorňuje nekompromisně Lišková.

Kalina má za sebou válečnou zkušenost v mírových misích za bosenského konfliktu pod anglickou divizí NATO, a tak spor s městem považuje za svou další bitvu proti údajnému bezpráví.

„Paní náměstkyně nám svým odmítavým postojem jak k možné směně, tak k součinnosti při užívání nemovitosti na Pražské 111 de fakto za město Hradec Králové vyhlásila válku. My jsme zvedli rukavici a účinně se budeme bránit,“ napsal majitel činžáku náměstku Jindřichu Vedlichovi v zatím posledním dopise.

Revitalizaci Malého Labského náhona, která nedávno začala demolicí staré koželužny, možná nakonec „přežije“ i činžák. Na jeho místě je sice zakreslené budoucí parkoviště, avšak město začíná připouštět, že dům kvůli ostrému sporu zůstane stát.

„Mám informace, že k našemu záměru ten dům není potřeba,“ říká náměstkyně Lišková.

I kdyby to měla být nabídka ke smíru, Kalina ji nepřijímá. Říká, že činžák na okraji budoucího náměstí je sice příjemným bonusem, ale údajná nečinnost města i aktuální soud o vjezd jej utvrzují, že boj je správnou cestou.

„Nehodlám být označován za spekulanta. Udělal jsem vše pro to, aby tam ten barák nebyl, a už skutečně nevím, co bych měl udělat víc. Ano, mohl bych ho městu darovat, ale to kvůli tomu jednání prostě nemůžu,“ zdůrazňuje Kalina, jenž svůj činžák chce zrekonstruovat. Významnou překážkou sice může být zakázaný vjezd, avšak i to má podle rozhněvaného majitele řešení.

„Pokud se nedohodneme, případně prohrajeme soudní spor a město nám zamezí, abychom se mohli o nemovitost řádně starat, bude uprostřed náměstí stát torzo domu jako memento. Já si myslím, že celou záležitost vyřeší až nové volby, kdy se vymění současná dosluhující garnitura, která se stará už jen o své a je jí úplně jedno, jestli po nich zůstanou rozoraná pole,“ dodává vlastník činžáku.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Rozhodující přesilovka Hradce? Zaplatíte za mě pokutu? ptal se Pešán

Zleva trenér Liberce Filip Pešán a jeho asistent Karel Mlejnek v utkání proti...

Neřekl to naplno, ale z jeho slov bylo poznat, jak moc ho štve rozhodující gól Hradce. Kouč libereckých hokejistů Filip...

Další z rubriky

Janské Lázně vypustily velký bazén. Do léta v něm opraví vrt minerálky

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Návštěvníci krkonošských Janských Lázní se při léčebných procedurách musejí několik týdnů obejít bez koupání ve velkém...

Šlechtění jablek trvá desítky let, ta nejlepší v obchodech nenajdete

Tým šlechtitelů vedený Luborem Zeleným pracuje na odrůdách nejen nových jablek,...

Nechají vyklíčit semínko z ohryzku jablka, které bylo hezky barevné i dobré, a pak jen čekají na sklizeň? Ani náhodou....

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz