Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majitel domu válčí s radnicí: Město se chová jako pokoutní gangsteři

  14:00aktualizováno  14:00
Do války s městem se pustil majitel činžáku v Hradci Králové. Dům stojí ve čtvrti Kukleny a radnice ho chtěla získat kvůli demolici sousední koželužny a plánu revitalizovat celou lokalitu. Z obchodu však sešlo. Město poté majiteli zakázalo používat jediný příjezd pro auta, který je v majetku radnice.

Areál bývalé koželužny likviduje těžká technika, zůstane jen komín. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Do kategorie zabrzděných projektů může patřit velkolepý plán hradecké radnice na proměnu zanedbaného území kolem bývalé koželužny v Kuklenách na relaxační zónu známou pod názvem Malý Labský náhon. Nedávné ocenění za urbanistický projekt roku výrazně kazí válka o oprýskaný činžák na Pražské třídě v těsném sousedství industriálního areálu koželužny.

Na místě domu z první poloviny 19. století město plánovalo postavit parkoviště. Jenže to údajně zapomnělo sdělit majiteli domu Pavlu Kalinovi.

Fotogalerie

„Nabídku koupit si ten činžák jsem dostal v roce 2014. Stalo se, chtěl jsem v něm udělat malometrážní byty, pronajímat je a mít z toho dobrý důchod. Pak jsem ale zjistil, co je s celým areálem v plánu. Abych byl slušný a seriózní, říkal jsem si, že to nabídnu městu, když už naši nemovitost zapomněl vykoupit útvar majetku,“ popisuje případ Kalina.

Z korespondence s městem, která začala 31. března 2015 a Kalina ji pečlivě eviduje, vyplývá, že obě strany jednaly o směně za jinou nemovitost. Komunikace trvala řadu měsíců, majitel činžáku si vybral dům v Mánesově ulici, který má město ve spoluvlastnictví, avšak když už se dohoda blížila k úspěšnému konci, radnice svou nabídku stáhla a Kalinovi nabídla jiné objekty.

Ten je však po předchozí zkušenosti i po stížnosti primátorovi na „nulovou komunikaci ze strany útvaru náměstka primátora pro oblast správy majetku“ odmítl a tím odstartoval skutečnou válku včetně soudního sporu.

Nedohodneme se? Tak pryč z naší cesty

Jako první přišel zákaz používání vjezdu do dvora. Objekt koželužny byl zkolaudován před 140 lety s jediným přístupem pro auta, který zároveň slouží jako jediný vjezd k činžáku.

Město prý začalo aktivně spolupracovat, až když si Kalina chtěl nechat vypracovat statický posudek. Zároveň však trvalo na tom, že expertizu zpracuje odborník najatý Hradcem. Další podmínkou byla smlouva, do které by vlastník domu neměl možnost nahlédnout.

„Lze se domnívat, že chtěli udělat statický posudek a na jeho základě mi ten dům zbourat. Potom bych se mohl bránit už jen velmi těžko. Myslel jsem si, že město je seriózní hráč, ale oni se chovají jako pokoutní gangsteři. Přemýšlejí chytře, nejsou hloupí, ale já také ne,“ říká Kalina.

„Jednání s panem Kalinou nebudu hodnotit. Zkrátka jsme se dohadovali o domluvě, ale naše představy se nakonec nesjednotily. To je ale docela běžná věc a není v tom žádný problém. Zákaz používání vjezdu zcela rozhodně není žádnou odvetou,“ rezolutně prohlašuje náměstkyně primátora Romana Lišková, podle které vlastník přístup ke svému činžáku má. Podle Kaliny však nejde o vjezd.

„Někomu ten pozemek patří a ten má potom právo s ním disponovat. Je potřeba buď se dohodnout, nebo přizpůsobit dané věci,“ upozorňuje nekompromisně Lišková.

Kalina má za sebou válečnou zkušenost v mírových misích za bosenského konfliktu pod anglickou divizí NATO, a tak spor s městem považuje za svou další bitvu proti údajnému bezpráví.

„Paní náměstkyně nám svým odmítavým postojem jak k možné směně, tak k součinnosti při užívání nemovitosti na Pražské 111 de fakto za město Hradec Králové vyhlásila válku. My jsme zvedli rukavici a účinně se budeme bránit,“ napsal majitel činžáku náměstku Jindřichu Vedlichovi v zatím posledním dopise.

Revitalizaci Malého Labského náhona, která nedávno začala demolicí staré koželužny, možná nakonec „přežije“ i činžák. Na jeho místě je sice zakreslené budoucí parkoviště, avšak město začíná připouštět, že dům kvůli ostrému sporu zůstane stát.

„Mám informace, že k našemu záměru ten dům není potřeba,“ říká náměstkyně Lišková.

I kdyby to měla být nabídka ke smíru, Kalina ji nepřijímá. Říká, že činžák na okraji budoucího náměstí je sice příjemným bonusem, ale údajná nečinnost města i aktuální soud o vjezd jej utvrzují, že boj je správnou cestou.

„Nehodlám být označován za spekulanta. Udělal jsem vše pro to, aby tam ten barák nebyl, a už skutečně nevím, co bych měl udělat víc. Ano, mohl bych ho městu darovat, ale to kvůli tomu jednání prostě nemůžu,“ zdůrazňuje Kalina, jenž svůj činžák chce zrekonstruovat. Významnou překážkou sice může být zakázaný vjezd, avšak i to má podle rozhněvaného majitele řešení.

„Pokud se nedohodneme, případně prohrajeme soudní spor a město nám zamezí, abychom se mohli o nemovitost řádně starat, bude uprostřed náměstí stát torzo domu jako memento. Já si myslím, že celou záležitost vyřeší až nové volby, kdy se vymění současná dosluhující garnitura, která se stará už jen o své a je jí úplně jedno, jestli po nich zůstanou rozoraná pole,“ dodává vlastník činžáku.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz