Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec s firmou ABD dál válčí o stadion, výpověď hokejistů trvá

  7:04aktualizováno  7:04
Už v neděli se může hradecký hokejový klub čítající kolem 300 lidí ocitnout na dlažbě. Nájemce zimního stadionu, firma ABD Invest, totiž po městu žádá doplacení více než 20 milionů korun za pronájem. To ale Hradec Králové odmítá. Společnost proto hokejisty k 30. červnu ze stadionu vypověděla.

Zimní stadion v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

"Nájemní smlouva je neplatná pro rozpor se zákonem a dobrými mravy. Její uzavření směřovalo k obohacení ABD Invest minimálně o 60 milionů korun," uvedl hradecký primátor Zdeněk Fink. Podle jednatelky ABD Invest Hany Zralé to ale není pravda. "Je to pouze účelové nařčení, aby primátor odůvodnil svoje chování před veřejností," reagovala písemně pro MF DNES.

Historie sporu ABD vs. město

Vše začalo v březnu 2011, kdy radnice poprvé řekla, že chce s firmou rozvázat spolupráci a na odstupném jí vyplatit kolem 160 milionů.

Letos v únoru však město "zjistilo", že šest let stará smlouva je neplatná, vyplacení zlatého padáku nebude nutné a v březnu za dohledu policie vyhnalo nechtěného nájemce ze stadionu.

Jenže ABD se nedala, za pravdu jí dal okresní soud, a když na účet do soboty nedostane dluh 20 708 163 korun, ze stadionu prý vyhodí celý klub.

"Vše řeší právníci města, kteří situaci analyzují a vedení poté navrhnou další postup," popsal nepřehlednou situaci náměstek primátora a současně předseda představenstva hokejového klubu Martin Soukup, jenž věří v dohodu.

"Doufám, že se ta trojčlenka (ABD, město a klub – pozn. red.) dohodne na fungování. I přes soudní spory by ani pro jednoho z účastníků nebyla dobrá vizitka, kdyby se to nepodařilo," dodal.

Katastrofický scénář, na jehož řešení zbývá necelý týden, zní: hokejový klub se stěhuje ze stadionu. Přestože termín, kdy časovaná nálož dotiká, se kvapem blíží, město ani hokejisté si vyhazov stále nedovedou představit.

"Už jsem si zvykl, že ten problém mám před sebou dnes a denně. Jsem stále ujišťován, že na našem stadionu budeme moct zůstat," řekl generální manažer HC VCES Aleš Kmoníček.

ABD na výpovědi netrvá, chce ale uhradit dluh

"Kdyby se klub musel stěhovat, pravděpodobně by skončila celá akciovka. Ale my se nemáme kam stěhovat, protože je nás tolik, že toho nejsme schopni. Z hlediska logistiky je to naprosto nepředstavitelné," pokračoval Soukup.

"Na výpovědi netrváme, jsme připraveni ke smírnému řešení, avšak je nutné, aby klub začal hradit své závazky," uvedla jednatelka Zralá. Vedení Hradce však o placení nechtěné firmě a o příměří nechce ani slyšet.

"Město jednostranně zneplatnilo smlouvy s ABD a najednou by ta firma dál fungovala na stadionu? To by si o nás občané oprávněně museli říct, že jsme nepříčetní," dodal předseda představenstva, který si východisko, že ABD bude dál spravovat stadion, nedovede představit.

Ani ABD z Rosic u Brna se ale nechce vzdát a má tvrdé lokty. Svědčí o tom i korespondence zkraje minulého týdne. Generální manažer klubu Aleš Kmoníček požádal o přípravu ledové plochy, jako odpověď však dostal spíš studenou sprchu. Společnost slušně, avšak asertivně odepsala, že o ledu může být řeč, ale jen za podmínky, když se klub začne zabývat dluhem 20 708 163 korun za pronájem. Jednatelka dodala, že výpověď ke 30. červnu rozhodně platí a lituje, že nemohla podat příznivější zprávu.

Různé varianty konce "války" mezi městem a ABD

Závěry výhodnější pro ABD:

  1. Hradec couvne, za klub zaplatí dluh přes 20 milionů a nechtěná ABD zůstane správcem stadionu.
  2. Radnice po poradě s právníky uzná, že šest let stará smlouva je platná a s ABD se rozloučí se zlatým padákem, který nyní dělá kolem 140 milionů.
  3. Veškeré dohody skončí krachem a hokejisté, kteří jsou vlastně rukojmími sporu, budou muset pryč.

Závěry podstatně lepší pro město:

  1. Magistrát má v rukávu schované eso, díky kterému válku vyhraje, obhájí tvrzení o neplatnosti smlouvy, sice zaplatí přes 20 milionů za pronájem, avšak ABD vyklidí místo činu.
  2. Jako správné se ukáže tvrzení, že výpověď je krajně nevýhodná pro oba účastníky sporu a dojde k dočasnému usmíření.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Devatenáctiletá řidička udělala s felicií několik přemetů, je v nemocnici

Po kotrmelcích v poli je z felicie vrak.

Mladá řidička nezvládla řízení a sjela z vozovky na silnici třetí třídy u obce Slatiny na Jičínsku. S autem skončila v...

Místo Tepny vznikne v centru Náchoda nová čtvrť, podobu určí soutěž

Vyklizené pozemky po bývalé Tepně v Náchodě.

Namísto původně plánovaného rozlehlého obchodního centra může vyrůst přímo v centru Náchoda úplně nová čtvrť. O tom,...

Horolezec se těžce zranil po pádu ze stěny v Prachovských skalách

Vrtulník letěl do Prachovských skal pro zraněného horolezce (16.9.2018).

Osmatřicetiletý muž se v neděli zřítil ze skalní věže v Prachovských skalách. Horolezec spadl z výšky osmi až deseti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz