Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradec s firmou ABD dál válčí o stadion, výpověď hokejistů trvá

  7:04aktualizováno  7:04
Už v neděli se může hradecký hokejový klub čítající kolem 300 lidí ocitnout na dlažbě. Nájemce zimního stadionu, firma ABD Invest, totiž po městu žádá doplacení více než 20 milionů korun za pronájem. To ale Hradec Králové odmítá. Společnost proto hokejisty k 30. červnu ze stadionu vypověděla.

Zimní stadion v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

"Nájemní smlouva je neplatná pro rozpor se zákonem a dobrými mravy. Její uzavření směřovalo k obohacení ABD Invest minimálně o 60 milionů korun," uvedl hradecký primátor Zdeněk Fink. Podle jednatelky ABD Invest Hany Zralé to ale není pravda. "Je to pouze účelové nařčení, aby primátor odůvodnil svoje chování před veřejností," reagovala písemně pro MF DNES.

Historie sporu ABD vs. město

Vše začalo v březnu 2011, kdy radnice poprvé řekla, že chce s firmou rozvázat spolupráci a na odstupném jí vyplatit kolem 160 milionů.

Letos v únoru však město "zjistilo", že šest let stará smlouva je neplatná, vyplacení zlatého padáku nebude nutné a v březnu za dohledu policie vyhnalo nechtěného nájemce ze stadionu.

Jenže ABD se nedala, za pravdu jí dal okresní soud, a když na účet do soboty nedostane dluh 20 708 163 korun, ze stadionu prý vyhodí celý klub.

"Vše řeší právníci města, kteří situaci analyzují a vedení poté navrhnou další postup," popsal nepřehlednou situaci náměstek primátora a současně předseda představenstva hokejového klubu Martin Soukup, jenž věří v dohodu.

"Doufám, že se ta trojčlenka (ABD, město a klub – pozn. red.) dohodne na fungování. I přes soudní spory by ani pro jednoho z účastníků nebyla dobrá vizitka, kdyby se to nepodařilo," dodal.

Katastrofický scénář, na jehož řešení zbývá necelý týden, zní: hokejový klub se stěhuje ze stadionu. Přestože termín, kdy časovaná nálož dotiká, se kvapem blíží, město ani hokejisté si vyhazov stále nedovedou představit.

"Už jsem si zvykl, že ten problém mám před sebou dnes a denně. Jsem stále ujišťován, že na našem stadionu budeme moct zůstat," řekl generální manažer HC VCES Aleš Kmoníček.

ABD na výpovědi netrvá, chce ale uhradit dluh

"Kdyby se klub musel stěhovat, pravděpodobně by skončila celá akciovka. Ale my se nemáme kam stěhovat, protože je nás tolik, že toho nejsme schopni. Z hlediska logistiky je to naprosto nepředstavitelné," pokračoval Soukup.

"Na výpovědi netrváme, jsme připraveni ke smírnému řešení, avšak je nutné, aby klub začal hradit své závazky," uvedla jednatelka Zralá. Vedení Hradce však o placení nechtěné firmě a o příměří nechce ani slyšet.

"Město jednostranně zneplatnilo smlouvy s ABD a najednou by ta firma dál fungovala na stadionu? To by si o nás občané oprávněně museli říct, že jsme nepříčetní," dodal předseda představenstva, který si východisko, že ABD bude dál spravovat stadion, nedovede představit.

Ani ABD z Rosic u Brna se ale nechce vzdát a má tvrdé lokty. Svědčí o tom i korespondence zkraje minulého týdne. Generální manažer klubu Aleš Kmoníček požádal o přípravu ledové plochy, jako odpověď však dostal spíš studenou sprchu. Společnost slušně, avšak asertivně odepsala, že o ledu může být řeč, ale jen za podmínky, když se klub začne zabývat dluhem 20 708 163 korun za pronájem. Jednatelka dodala, že výpověď ke 30. červnu rozhodně platí a lituje, že nemohla podat příznivější zprávu.

Různé varianty konce "války" mezi městem a ABD

Závěry výhodnější pro ABD:

  1. Hradec couvne, za klub zaplatí dluh přes 20 milionů a nechtěná ABD zůstane správcem stadionu.
  2. Radnice po poradě s právníky uzná, že šest let stará smlouva je platná a s ABD se rozloučí se zlatým padákem, který nyní dělá kolem 140 milionů.
  3. Veškeré dohody skončí krachem a hokejisté, kteří jsou vlastně rukojmími sporu, budou muset pryč.

Závěry podstatně lepší pro město:

  1. Magistrát má v rukávu schované eso, díky kterému válku vyhraje, obhájí tvrzení o neplatnosti smlouvy, sice zaplatí přes 20 milionů za pronájem, avšak ABD vyklidí místo činu.
  2. Jako správné se ukáže tvrzení, že výpověď je krajně nevýhodná pro oba účastníky sporu a dojde k dočasnému usmíření.Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Hradec povede nový trenér, Sýkora po dvou letech končí

Hlavní hradecký kouč Václav Sýkora vysvětluje hráčům další cvičení.

Hokejisté Hradce Králové budou mít v příští sezoně nového trenéra. U týmu po dvou letech končí Václav Sýkora. Loni i...

Další z rubriky

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Brigádník po pádu ze střechy zemřel, jeho matka bojuje sedm let o odškodné

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové se znovu zabývá případem smrtelného úrazu mladíka na brigádě v Sendražicích na...

Miss Hradeckého majálesu je vysokoškolačka Pavla se smyslem pro humor

Pavla Jelínková (Lékařská fakulta Hradec Králové)

Čtenáři iDNES.cz zvolili za letošní Miss Hradeckého majálesu 2018 zdravotní sestřičku a studentku Lékařské fakulty...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz