Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němci a Skotové v Hradci po letech opět opustili zákopy a hráli fotbal

  16:05aktualizováno  16:05
Vánoční příměří z roku 1914, vzácný projev zdravého rozumu v šílenství první světové války, si v Hradci Králové připomněli členové klubů vojenské historie. Desítky diváků byly i svědky fotbalového utkání mezi „německými a skotskými“ vojáky.

Vánoční příměří na Velkém náměstí v Hradci Králové. | foto: Lukáš UrbanMAFRA

Z reproduktorů zní koleda Tichá noc. Je sobotní podvečer, rychle se stmívá a poryvy ledového větru před katedrálou sv. Ducha v centru Hradce Králové načechrávají větve zářícího vánočního stromu. Důstojník německé armády pomalu přistupuje ke skotskému spojeneckému oficírovi, podávají si ruce na znamení příměří a oba si přihnou z jedné lahve.

Členové klubů vojenské historie v uniformách armád, které za první světové války na západní frontě proti sobě bojovaly, si tak připomněli sté výročí malého vánočního zázraku. Ten se na různých místech podél bitevních linií v Belgii a Francii odehrál i přes výnosy zakazují navazování přátelských kontaktů mezi protivníky.

„Připomínáme si okamžik, kdy lidskost zvítězila nad bezduchou službou státu. I když tato epizoda první světové války zdánlivě s Hradcem nesouvisí, tak si myslíme, že tato událost je naprosto univerzální a nadčasová. Chceme tím zdůraznit, že lidé jsou od toho, aby se měli rádi, aby spolu vycházeli a ne proto, aby se vraždili pro cizí zájmy. Jedná se o jednorázovou akci ke stému výročí této události, kterou s největší pravděpodobností už opakovat nebudeme,“ říká Radek Balcárek z pořádající Gardy města Hradec Králové.

Vojáci vylezli ze zákopů a zahráli si fotbal

Kdyby se soutěžilo o nejbizarnější předvánoční akci v Česku, tak by sobotní symbolická rekonstrukce vánočního příměří v konkurenci adventních trhů, živých betlémů, výstav a koncertů měla nepochybně slušnou šanci získat vavříny.

„Připomínáme událost, která se odehrála 24.prosince roku 1914 u belgického města Ypres, respektive v úseku St.Yves - Neuve Chappelle dlouhém asi čtyři kilometry, kde bylo sbratřování nejčastější. Šlo o to, že tehdy měli vojáci dost vraždění. Vystoupili na Štědrý den z vlhkých zákopů a společně v území nikoho pokrytého raněnými či mrtvými druhy v improvizovaném krátkém míru pohřbívali své druhy a oslavovali Vánoce. Dávali si napít, podělili se o cigarety, jídlo a dokonce hráli proti sobě fotbalová utkání,“ říká Balcárek, který se řadu let zabývá vojenskou historií.

Fotogalerie

Z dobových dokumentů vyplývá i to, že hodně vojáků souhlasilo s prodloužením míru i na Boží hod.

Pořadatelé vzpomínkové akce přivezli na Velké náměstí i několik rekvizit navozující dobovou atmosféru: polní kuchyni, kulomet a dřevěný vůz.

„Nejhorší je, když se dva lidé domluví, že budou válčit a trpí tím miliony dalších, kteří s tím nemají nic společného a hlavně, za normálních okolností by spolu obchodovali, bavili se a možná i spolu hráli fotbal. Také proto má smysl si tento ojedinělý moment, který se odehrál tisíce kilometrů odsud během první světové války, připomínat. Stačí se kouknout, co se děje v současnosti ve světě a hned to dává smysl,“ říká Miroslav Sehnal z Jindřichova Hradce v uniformě skotského dudáka.

Většina vojáků se konce války nedožila

Do Hradce přilákala akce i Pavla Friese z Jaroměře. „O vánočním příměří samozřejmě vím už mnoho let. Také proto mě to zajímalo a přijel jsem. Je pozoruhodné, že ti vojáci v sobě za známých podmínek, které za války panovaly, dokázali najít lidskost, přestat válčit a zabíjet se a udělali si Vánoce. První i druhou světovou válku si musíme připomínat, abychom nezapomněli. I dnes se na mnoha místech světa válčí, lidé jsou nepoučitelní,“ říká Fries.

Vyvrcholením víkendové vzpomínkové akce bylo fotbalové utkání mezi německými a skotskými vojáky, které v Hradci skončilo výsledkem čtyři jedna pro Německo.

Ve skutečnosti však závěr vánočního příměří před sto lety nebyl zdaleka tak idylický a přátelský jako v sobotu v centru Hradce. Se začátkem nového roku 1915 se válka opět rozhořela naplno a vojáci, kteří se před několika dny přátelili, se museli znovu začít zabíjet.

Kromě toho mnozí z nich za projev zdravého rozumu neušli přísným trestům, a to včetně důstojníků. Většina vojáků, která se improvizovaného vánočního příměří na západní frotně roku 1914 účastnila, byla převelena na východní frontu a konce války se nedožila.

Další podobné projevy normálnosti už brutalita první světové války nedovolila. Příměří z prosince prvního roku války, tak zůstalo jedinou velkou epizodou lidskosti a rozumu uprostřed zvěrstva a šílenství.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Najdete na iDNES.cz