Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otevřelo se lví safari ve Dvoře Králové. Splněný sen exředitele Vágnera

  10:20aktualizováno  10:20
První lví safari ve střední a východní Evropě otevřela v neděli po obědě zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem. Návštěvníci mohou mezi šelmami projíždět po půlkilometrové cestě vlastními automobily nebo ve vyhlídkovém Afrika Trucku.

Návštěvníci v novém safari uvidí dvě lví smečky. | foto:  Dan Materna, MAFRA

V bedlivě střeženém výběhu se střídají dvě skupiny celkem sedmi lvů, které chovatelé nedávno přivezli z Holandska a Anglie. S nápadem vybudovat lví safari přišel už před desítkami let slavný ředitel Josef Vágner.

Areál s novým pavilonem lvů za 18 milionů korun vznikl nedaleko nástupiště safaribusů. Nedělnímu ostrému startu předcházel zhruba měsíční testovací provoz. Během něj si zvířata zvykala na nové prostředí i automobily.

Fotogalerie

Pracovníci zoo se pokusili čtyři samice spojit s trojicí „anglických“ samců a vytvořit jednu smečku, to jim však na první pokus nevyšlo. „Zhruba po týdnu začaly mezi nimi šarvátky a jedna samice byla pokousaná. Musíme počkat, až se vyléčí a pak je budeme spojovat znovu,“ sdělil ředitel zoo Přemysl Rabas.

Dvorská zahrada chová také dvojčata lvů berberských Napoleona a Barta. Ty zatím návštěvníci uvidí pouze v expozici pavilonu. „Do budoucna chceme získat mladé samice a vytvořit s nimi druhou smečku, která by měla být zároveň chovná,“ dodal Rabas. Lidé by tak jednou mohli v safari vidět také lví mláďata. Samci, kteří přicestovali z Velké Británie, jsou vykastrovaní.

Mezi lvy neotvírat okénka a zamknout dveře

Lví safari provázejí velká bezpečnostní opatření, areál zdálky připomíná věznici. Kolem plochy s rozlohou 16 tisíc metrů čtverečných vede téměř čtyři metry vysoký plot a v několika úrovních elektrický ohradník. Vozy se dovnitř dostanou přes dvě elektronicky ovládané brány, které pracovníci zoo obsluhují z řídící věže. Okna aut musejí být zavřená, dveře zamčené a uvnitř nesmějí být psi.

V areálu je zásahové a technické vozidlo pro případ, že automobil bude mít technickou poruchu nebo návštěvníci dostanou náhlé zdravotní potíže. „Pokud by lidé nechali otevřená okna a lev je napadnul, ostraha je připravená v takovémto krajním případě zvíře i zastřelit,“ upozornil zástupce ředitele zoo Jaroslav Hyjánek.

K vidění je i vrak letadla

Otevřením lvího safari se naplnila další idea někdejšího ředitele Josefa Vágnera. Už od roku 2011 mohou návštěvníci do afrického safari vlastními vozidly, což byl také Vágnerův nápad.

„Jsem z toho nadšená, táta měl vždycky ve svých vizích lví safari. Plánoval, že systémem příkopů vznikne jeden velký výběh, ve kterém lidé uvidí volně se pohybující zebry, lvy a žirafy. Lví safari mělo být sice trochu jinde, ale jsem šťastná, že k tomu došlo,“ uvedla dcera legendárního ředitele Lenka Vágnerová.

Návštěva lvího safari je v ceně klasického safari, jehož je součástí, tedy 195 korun za automobil. Mezi šelmy jezdí také speciální Afrika Trucky s vyhlídkovými přívěsy za příplatek 60 korun na osobu ke vstupence do zoo. Kromě lvů zde lidé uvidí i „havarované“ letadlo. Má imitovat atmosféru afrického národního parku Serengeti, kde v minulosti často docházelo k leteckým tragédiím.

Šelmy mohou vidět také pěší návštěvníci. K novému pavilonu lvů, kde jsou v prosklené expozici dva lvi berberští, vede zpevněná cesta. Krále zvířat je možné pozorovat rovněž z nové dobrodružné vyhlídky, ta má podobu lanového hradu.

Lví safari je hlavní novinkou letošní sezony. Zoologická zahrada si od ní slibuje další zvýšení návštěvnosti. V loňském roce na prohlídku přišlo 464 tisíc lidí, letos chce zoo pokořit půlmilionovou hranici.

Do lvího safari jsme se podívali ještě před otevřenímNejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz