Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve dvorské zoo zachraňují mládě geparda, už pije a hraje si s plyšáky

  17:17aktualizováno  17:17
Chovatelé v zoo ve Dvoře Králové nad Labem se snaží už druhý týden zachránit mládě geparda, které jeho matka prvorodička nebyla schopná krmit. Minulý týden byl plný zvratů a šelma málem nepřežila. V posledních dnech ale přibývá na váze a už se snaží o první kroky. Jeví taky zájem o plyšové hračky.

Mládě geparda, které se snaží zachránit v Zoo Dvůr Králové nad Labem. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Dvě mláďata se šestileté samici Darili narodila už 19. prosince. Zoo se snažila prvorodičku jen minimálně rušit, protože šelmy jsou na to citlivé, a tak se ošetřovatelé zpočátku starali jen o krmení pro matku.

"První dny se vše vyvíjelo zdárně, Darili se o mláďata vzorně starala a krmila je. Kolem 29. prosince však začalo být patrné, že samice má možná s krmením problém," popsal zoolog Josef Brokeš.

Další den se u jednoho z mláďat projevilo zhoršení zdraví, a tak chovatelé zasáhli a vyndali ho z porodního boxu. Zjistili, že je to samička, která váží pouhého půl kila. I přes snahu o záchranu po několika hodinách uhynula.

"Druhé mládě zůstalo u matky, ale na Nový rok muselo být odebráno také. Bylo jisté, že ho samice nekrmí a přestává o něj úplně pečovat. Při odebrání mládě vážilo 860 gramů, což svědčilo o výrazně lepší výživě než u samičky," sdělil zoolog.

Mládě geparda, které se snaží zachránit v Zoo Dvůr Králové nad Labem.
Mládě geparda, které se snaží zachránit v Zoo Dvůr Králové nad Labem.
Mládě geparda, které se snaží zachránit v Zoo Dvůr Králové nad Labem.

Podle mluvčí zahrady Jany Myslivečkové má dvorská zoo s takovými případy řadu zkušeností. Mládě skončilo v boxu s vyhřívací dečkou a UV lampou a ošetřovatelky se u něj střídají 24 hodin denně. "Kotě je zpočátku nutné krmit umělou výživou každé dvě až tři hodiny a masírovat mu zadeček, aby se vyprázdnilo," uvedla mluvčí.

A to se ukázalo jako problém. Zatímco jeden den mládě přijímalo umělé krmení bez problémů a dobře vylučovalo, druhý den přestalo jíst úplně. Jednou muselo dostat dokonce infuzi.

Novoroční želva a umazaný tygr

Prvním letošním novorozencem ve Dvoře byla letos želva uhlířská, která se vylíhla hned na Nový rok. Zoo je rozmnožuje běžně.
Návštěvníci mohou díky teplému počasí vidět momentálně i více zvířat ve venkovních výbězích. Problém dělá ošetřovatelům jen bláto, kvůli němuž museli přestěhovat zabláceného tygra ussurijského. Zatímco v mrazech chodí africká zvířata ven třeba jen na hodinu, teď bývají zebry, sloni či antilopy venku celé dopoledne. Navíc zahrada šetří na vytápění.

"Nechceme to zakřiknout, ale od soboty se stav začíná zlepšovat, malý gepard už pije, vyměšuje, dnes se snažil i pohybovat a hrát si, v pavilonu má plyšáky," popsala mluvčí Myslivečková.

Vyhráno prý ještě není, ale oproti minulému týdnu je situace výrazně lepší. Šelma už váží 1 110 gramů. Ošetřovatelky gepardovi zatím říkají Ježíšek, ale trvalé jméno dostane až od svého kmotra.

Servala vychovaly dvě kočky

Pro zoo to není zdaleka první případ, i když se podle Myslivečkové snaží zejména o co nejpřirozenější odchovy. Uměle mláďata živí lidé, jen když je to nezbytně nutné a snaží se, aby byla schopná vrátit se bez potíží mezi své soukmenovce. Aby si nezvykla na lidi.

"Tady se ošetřovatelé střídají, aby si zvíře nezvyklo na jednoho. Navíc mládě zůstává v pavilonu, kde cítí příslušníky svého druhu, snažíme se o co nejužší kontakt třeba přes mříže," popsala mluvčí.

Ideální je, když je mláďat víc a zabaví se mezi sebou. Jinak se snaží ošetřovatelé sehnat kamarády jiného druhu alespoň pro začátek.

"V poslední době jsme odchovávali servala. Naše ošetřovatelka si kvůli tomu koupila dvě kočky, které ho vychovaly. Díky nim z něj vyrostlo zdravé zvíře," dala příklad mluvčí zoo.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Konkurzy na ředitele jsou zmanipulované, tvrdí šéfové škol i člen komise

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

V průměru až osm z deseti aktuálních konkurzů na místa ředitelů škol v Královéhradeckém kraji je údajně zmanipulováno....

Další z rubriky

Nové radnice se v Hronově vzdali, za 65 milionů se zdála drahá

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Město Hronov couvlo od stavby nového městského úřadu, kterou připravovalo čtyři roky. I když proti přestavbě zchátralé...

Nový terminál v Hostinném je nebezpečný pro chodce, město ho upraví

Nové autobusové nádraží v Hostinném na Trutnovsku.

Přestože nový autobusový terminál v podkrkonošském Hostinném je už několik týdnů hotový, ještě z něj neodjel jediný...

Zdokonalíme podzemí a otevřeme další úkryt, říká správce tvrze Stachelberg

Předseda spolku Stachelberg Pavel Holzknecht

Dělostřeleckou tvrz mezi Trutnovem a Žacléřem každý rok navštíví přes 20 tisíc zájemců. V letošním roce začne u hlavní...

Grafton Recruitment Praha
Operator produkcje - Hradec Králové

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 18 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz