Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve dvorské zoo zachraňují mládě geparda, už pije a hraje si s plyšáky

  17:17aktualizováno  17:17
Chovatelé v zoo ve Dvoře Králové nad Labem se snaží už druhý týden zachránit mládě geparda, které jeho matka prvorodička nebyla schopná krmit. Minulý týden byl plný zvratů a šelma málem nepřežila. V posledních dnech ale přibývá na váze a už se snaží o první kroky. Jeví taky zájem o plyšové hračky.

Mládě geparda, které se snaží zachránit v Zoo Dvůr Králové nad Labem. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Dvě mláďata se šestileté samici Darili narodila už 19. prosince. Zoo se snažila prvorodičku jen minimálně rušit, protože šelmy jsou na to citlivé, a tak se ošetřovatelé zpočátku starali jen o krmení pro matku.

"První dny se vše vyvíjelo zdárně, Darili se o mláďata vzorně starala a krmila je. Kolem 29. prosince však začalo být patrné, že samice má možná s krmením problém," popsal zoolog Josef Brokeš.

Další den se u jednoho z mláďat projevilo zhoršení zdraví, a tak chovatelé zasáhli a vyndali ho z porodního boxu. Zjistili, že je to samička, která váží pouhého půl kila. I přes snahu o záchranu po několika hodinách uhynula.

"Druhé mládě zůstalo u matky, ale na Nový rok muselo být odebráno také. Bylo jisté, že ho samice nekrmí a přestává o něj úplně pečovat. Při odebrání mládě vážilo 860 gramů, což svědčilo o výrazně lepší výživě než u samičky," sdělil zoolog.

Mládě geparda, které se snaží zachránit v Zoo Dvůr Králové nad Labem.
Mládě geparda, které se snaží zachránit v Zoo Dvůr Králové nad Labem.
Mládě geparda, které se snaží zachránit v Zoo Dvůr Králové nad Labem.

Podle mluvčí zahrady Jany Myslivečkové má dvorská zoo s takovými případy řadu zkušeností. Mládě skončilo v boxu s vyhřívací dečkou a UV lampou a ošetřovatelky se u něj střídají 24 hodin denně. "Kotě je zpočátku nutné krmit umělou výživou každé dvě až tři hodiny a masírovat mu zadeček, aby se vyprázdnilo," uvedla mluvčí.

A to se ukázalo jako problém. Zatímco jeden den mládě přijímalo umělé krmení bez problémů a dobře vylučovalo, druhý den přestalo jíst úplně. Jednou muselo dostat dokonce infuzi.

Novoroční želva a umazaný tygr

Prvním letošním novorozencem ve Dvoře byla letos želva uhlířská, která se vylíhla hned na Nový rok. Zoo je rozmnožuje běžně.
Návštěvníci mohou díky teplému počasí vidět momentálně i více zvířat ve venkovních výbězích. Problém dělá ošetřovatelům jen bláto, kvůli němuž museli přestěhovat zabláceného tygra ussurijského. Zatímco v mrazech chodí africká zvířata ven třeba jen na hodinu, teď bývají zebry, sloni či antilopy venku celé dopoledne. Navíc zahrada šetří na vytápění.

"Nechceme to zakřiknout, ale od soboty se stav začíná zlepšovat, malý gepard už pije, vyměšuje, dnes se snažil i pohybovat a hrát si, v pavilonu má plyšáky," popsala mluvčí Myslivečková.

Vyhráno prý ještě není, ale oproti minulému týdnu je situace výrazně lepší. Šelma už váží 1 110 gramů. Ošetřovatelky gepardovi zatím říkají Ježíšek, ale trvalé jméno dostane až od svého kmotra.

Servala vychovaly dvě kočky

Pro zoo to není zdaleka první případ, i když se podle Myslivečkové snaží zejména o co nejpřirozenější odchovy. Uměle mláďata živí lidé, jen když je to nezbytně nutné a snaží se, aby byla schopná vrátit se bez potíží mezi své soukmenovce. Aby si nezvykla na lidi.

"Tady se ošetřovatelé střídají, aby si zvíře nezvyklo na jednoho. Navíc mládě zůstává v pavilonu, kde cítí příslušníky svého druhu, snažíme se o co nejužší kontakt třeba přes mříže," popsala mluvčí.

Ideální je, když je mláďat víc a zabaví se mezi sebou. Jinak se snaží ošetřovatelé sehnat kamarády jiného druhu alespoň pro začátek.

"V poslední době jsme odchovávali servala. Naše ošetřovatelka si kvůli tomu koupila dvě kočky, které ho vychovaly. Díky nim z něj vyrostlo zdravé zvíře," dala příklad mluvčí zoo.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

Mladý plavec žije s bionickou nohou naplno, chce na paralympiádu

Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší

Patnáctiletý Petr Frýba ze Rtyně v Podkrkonoší má od narození na obou rukou méně prstů a nedovyvinutou pravou nohu....

Najdete na iDNES.cz