Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelé bojují za pohřbený vědecko-technický park v Jičíně

  19:11aktualizováno  19:11
Na jičínské zastupitele se obrátila už téměř desítka firem a podnikatelů, kteří měli mít laboratoře a kanceláře v plánovaném vědecko-technickém parku v budově jezuitské koleje. Žádají je, aby znovu zvážili rozhodnutí, kterým projekt zastavili.

Vizualizace Valdštejnova vědecko-technologického parku v Jičíně. | foto: Město Jičín

Na začátku přestavby chátrající jezuitské koleje v Jičíně na vědecko-technický park byly velké sliby podnikatelského inkubátoru, reprezentativních prostor v centru města a spolupráce s českými univerzitami. Na konci jsou jen rozhořčení studenti a firmy, které si prostory pro podnikání budou muset hledat jinde.

Historie jezuitské koleje

Na počátku 17. století povolal vévoda Albrecht z Valdštejna do Jičína jezuity, aby v hlavním městě jeho panství založili školu. V roce 1624 v budově jezuitské koleje nedaleko náměstí vzniklo gymnázium, které je dnes nejstarší střední školou ve východních Čechách. V roce 1883 se studenti přestěhovali do nové budovy v Jiráskově ulici a jezuitská kolej se přeměnila na vojenské kasárny, které po okupaci v roce 1968 obsadila sovětská armáda. Od jejího odchodu v roce 1990 je zchátralý barokní areál prázdný.

O konci projektu se podnikatelé dozvěděli až z médií. Podnikatelé, kteří městu v minulém roce přislíbili spolupráci, se už pustili do předběžných příprav. V Jičíně měli mít kanceláře, laboratoře a výzkumná centra.

Přípravám obětovali mnoho času a úsilí, ale pak se dozvěděli, že projekt padá. I přesto, že ministerstvo průmyslu a obchodu o půl roku městu prodloužilo lhůtu pro čerpání dotace.

"Dělali jsme už přípravy, propočty a plány vybavení, které bychom v Jičíně potřebovali. Rozhodnutí zastupitelstva nás proto velice mrzí, neboť jsme si od vědeckotechnického parku slibovali hodně. Měl nám v příštím roce výrazně pomoci vůči zahraniční partnerům," říká Michal Wolf, ředitel společnosti DAG-TS, která v bývalé jezuitské koleji měla mít výzkumné centrum na vývoj protiexplozivních pojistek na potrubí.

Osm firem už se obrátilo na jičínské zastupitele

V pondělí proto poslal jičínskému starostovi i městským zastupitelům dopis, ve kterém se snaží podpořit pokračování rekonstrukce bývalé jezuitské koleje na vědeckotechnický park. A nebyl sám. Na zastupitelstvo se obrátili i zástupci sedmi dalších firem, které ve zrekonstruovaném objektu měly mít svá sídla nebo laboratoře.

"Jako poslední se zatím ozvala biochemická laboratoř jičínské nemocnice, která se měla projektu taky účastnit," říká zastupitel Miroslav Matějka, který patří mezi velké propagátory výstavby vědeckotechnického parku.

Přípravy svého projektu, který chtěla realizovat v Jičíně, zahájila i liberecká firma LIF, která ve vědeckotechnickém parku měla mít výzkumnou laboratoř pro potravinářský průmysl a laboratorní minipivovar.

"Vedli jsme řadu jednání s odborníky a zadali jsme ověřovací studie. Zahájili jsme i výběrové řízení na vedoucího laboratoře," říká Tomáš Kučera z představenstva firmy, který měl přípravu její pobočky v jezuitské koleji organizovat.

Jeho společnost se na základě rozpracovaného projektu vědeckotechnického parku vzdala možnosti získat další dotace z fondů ministerstva průmyslu a obchodu. Informaci, že se zastupitelé rozhodli přestavbu budovy na vědeckotechnický park zrušit, nedozvěděl se Kučera od města, ale z médií.

"Dopis od pana starosty jsme obdrželi až poté, co jsme odeslali ten náš," tvrdí Kučera. Jičínský starosta Jiří Liška na dopisy, které mu chodí, postupně odpovídá.

"Podnikatelům odpovídám, že mě mrzí, jak to dopadlo. Věřím, že se v brzké době najde podobný projekt," říká. Šance, že se by podnikatelům podařilo zastupitele zviklat a ti své rozhodnutí zrušili, podle něj není. "Já jsem projekt podporoval. Čas ale běží a dostalo se to za hranici reálnosti dokončení rekonstrukce," tvrdí starosta Liška.

Město mělo na opravu získat rekordní dotaci téměř čtvrt miliardy korun. Projekt se ale kvůli problémům a rozepřím ve vedení radnice neustále odsouval. Zastupitelé proto začátkem listopadu rozhodli, že vědecko-technický park nebude.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz