Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelé bojují za pohřbený vědecko-technický park v Jičíně

  19:11aktualizováno  19:11
Na jičínské zastupitele se obrátila už téměř desítka firem a podnikatelů, kteří měli mít laboratoře a kanceláře v plánovaném vědecko-technickém parku v budově jezuitské koleje. Žádají je, aby znovu zvážili rozhodnutí, kterým projekt zastavili.

Vizualizace Valdštejnova vědecko-technologického parku v Jičíně. | foto: Město Jičín

Na začátku přestavby chátrající jezuitské koleje v Jičíně na vědecko-technický park byly velké sliby podnikatelského inkubátoru, reprezentativních prostor v centru města a spolupráce s českými univerzitami. Na konci jsou jen rozhořčení studenti a firmy, které si prostory pro podnikání budou muset hledat jinde.

Historie jezuitské koleje

Na počátku 17. století povolal vévoda Albrecht z Valdštejna do Jičína jezuity, aby v hlavním městě jeho panství založili školu. V roce 1624 v budově jezuitské koleje nedaleko náměstí vzniklo gymnázium, které je dnes nejstarší střední školou ve východních Čechách. V roce 1883 se studenti přestěhovali do nové budovy v Jiráskově ulici a jezuitská kolej se přeměnila na vojenské kasárny, které po okupaci v roce 1968 obsadila sovětská armáda. Od jejího odchodu v roce 1990 je zchátralý barokní areál prázdný.

O konci projektu se podnikatelé dozvěděli až z médií. Podnikatelé, kteří městu v minulém roce přislíbili spolupráci, se už pustili do předběžných příprav. V Jičíně měli mít kanceláře, laboratoře a výzkumná centra.

Přípravám obětovali mnoho času a úsilí, ale pak se dozvěděli, že projekt padá. I přesto, že ministerstvo průmyslu a obchodu o půl roku městu prodloužilo lhůtu pro čerpání dotace.

"Dělali jsme už přípravy, propočty a plány vybavení, které bychom v Jičíně potřebovali. Rozhodnutí zastupitelstva nás proto velice mrzí, neboť jsme si od vědeckotechnického parku slibovali hodně. Měl nám v příštím roce výrazně pomoci vůči zahraniční partnerům," říká Michal Wolf, ředitel společnosti DAG-TS, která v bývalé jezuitské koleji měla mít výzkumné centrum na vývoj protiexplozivních pojistek na potrubí.

Osm firem už se obrátilo na jičínské zastupitele

V pondělí proto poslal jičínskému starostovi i městským zastupitelům dopis, ve kterém se snaží podpořit pokračování rekonstrukce bývalé jezuitské koleje na vědeckotechnický park. A nebyl sám. Na zastupitelstvo se obrátili i zástupci sedmi dalších firem, které ve zrekonstruovaném objektu měly mít svá sídla nebo laboratoře.

"Jako poslední se zatím ozvala biochemická laboratoř jičínské nemocnice, která se měla projektu taky účastnit," říká zastupitel Miroslav Matějka, který patří mezi velké propagátory výstavby vědeckotechnického parku.

Přípravy svého projektu, který chtěla realizovat v Jičíně, zahájila i liberecká firma LIF, která ve vědeckotechnickém parku měla mít výzkumnou laboratoř pro potravinářský průmysl a laboratorní minipivovar.

"Vedli jsme řadu jednání s odborníky a zadali jsme ověřovací studie. Zahájili jsme i výběrové řízení na vedoucího laboratoře," říká Tomáš Kučera z představenstva firmy, který měl přípravu její pobočky v jezuitské koleji organizovat.

Jeho společnost se na základě rozpracovaného projektu vědeckotechnického parku vzdala možnosti získat další dotace z fondů ministerstva průmyslu a obchodu. Informaci, že se zastupitelé rozhodli přestavbu budovy na vědeckotechnický park zrušit, nedozvěděl se Kučera od města, ale z médií.

"Dopis od pana starosty jsme obdrželi až poté, co jsme odeslali ten náš," tvrdí Kučera. Jičínský starosta Jiří Liška na dopisy, které mu chodí, postupně odpovídá.

"Podnikatelům odpovídám, že mě mrzí, jak to dopadlo. Věřím, že se v brzké době najde podobný projekt," říká. Šance, že se by podnikatelům podařilo zastupitele zviklat a ti své rozhodnutí zrušili, podle něj není. "Já jsem projekt podporoval. Čas ale běží a dostalo se to za hranici reálnosti dokončení rekonstrukce," tvrdí starosta Liška.

Město mělo na opravu získat rekordní dotaci téměř čtvrt miliardy korun. Projekt se ale kvůli problémům a rozepřím ve vedení radnice neustále odsouval. Zastupitelé proto začátkem listopadu rozhodli, že vědecko-technický park nebude.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Hradec změkčil vyhlášku proti hazardu, umožní dělat z herny nonstop kasino

Odstraňování reklamy z heren v Hradci Králové v roce 2013.

Hradec Králové k nelibosti některých zastupitelů upravil vyhlášku proti hazardu. Její změkčení umožní provozovatelům...

Cizinec dostal za znásilnění dívky poblíž diskotéky 6 let a vyhoštění

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Šestadvacetiletý Kubánec Yosmel Richard Fernandéz Marty půjde na šest let do vězení za znásilnění dívky nedaleko...

Rychlodráha by mohla vést přes Hradec, vlak z Prahy by jel 20 minut

Nové vlaky, které začal Siemens už nasazovat v provozu na německé síti...

Cesta vlakem z Prahy do Hradce Králové by prý v nepříliš vzdálené budoucnosti měla trvat jen kolem 20 minut. Trasa z...

Navimedia s.r.o.
Senior PR manager a Junior PR manager

Navimedia s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz