Rehabilitační oddělení nemocnice v Náchodě (23.6.2010).

Rehabilitační oddělení nemocnice v Náchodě (23.6.2010). | foto: Ondřej Littera, MF DNES

Hradecký kraj couvá od fúze nemocnic, důvodem jsou i spory v koalici

  • 0
Sloučení všech nemocnic spravovaných královéhradeckým krajem se nejspíš neuskuteční. Kraj couvá od fúze, prý pro ni není důvod. V pozadí jde i o to, že se vládnoucí sociální demokraté a komunisté neshodnou nad změnami ve zdravotnictví.

Nemocnice v Náchodě, Trutnově, Jičíně a Dvoře Králové zůstanou patrně dál samostatné. Vzývaný i obávaný přechod pod IČO jediné velké nemocnice se zřejmě odkládá. Opoziční zastupitelé kritizují, že vedení kraje nedokázalo ani po roce dostat od zdravotnického holdingu podklady, zda bude výhodnější provozovat jednotlivé nemocnice, nebo jednu velkou (více čtěte zde).

„Nejsem příznivce ani odpůrce toho, abychom měli místo několika nemocnic jednu. Ale je vhodnější, aby kraj řekl, zda bude provozovat nemocnice tak či onak, protože tam dává pořád poměrně značné množství peněz. Došlo sice ke kladnému ekonomickému vývoji, ale nepodařilo se vyřešit vnitřní zadluženost, z čehož plynou obrovské problémy s přístrojovými a stavebními investicemi. Násobně větší problémy máme v oblasti personálu,“ tvrdí opoziční zastupitel, člen zdravotního výboru a primář náchodské interny Jiří Veselý (KDU-ČS).

Podle opozičního zastupitele Miloslava Plasse se přípravy na fúzi zcela zastavily po intervenci komunistů, posílili také odboráři z nemocnic a dozorčí rada zdravotnického holdingu pod novým vedením Pavla Trpáka (ČSSD) přispěla k nedávnému odchodu šéfa holdingu Jiřího Skřivánka.

„Pro fúzi krajských nemocnic není důvod“

Tvrdí, že současný systém zdravotnictví v kraji kryje vyvádění peněz z nemocnic. „Víme, komu fúze a další nástroje zprůhlednění prospívají a kdo se jim bude zákonitě bránit. Čeho jsme svědky v poslední době, je velmi intenzivní obrana proti krokům, které zpřehlední, zprůhlední, zefektivní a porovnají hospodaření jednotlivých nemocnic. Tyto kroky jsou vedeny z terénu,“ říká Miloslav Plass (ODS), který začátkem března rezignoval na členství v dozorčí radě holdingu kvůli tomu, že si stejně vše rozhodují socialisté a komunisté.

Krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková se pokusila zbavit úkolu připravit fúzi nemocnic, který dostala vloni. Radní to navrhla na posledním jednání krajských zastupitelů na konci března, ale neuspěla. Koalici scházely dva hlasy, opoziční zastupitelé byli proti nebo se zdrželi hlasování. 

Fúze nemocnic

O fúzi se uvažuje devět let, v roce 2008 ji zastupitelé odložili. Krajští radní odhlasovali přípravu fúze v prosinci 2013. Sloučené nemocnice měly začít nejdříve od ledna 2015, opozice se obávala, že ekonomicky silné špitály budou doplácet na zadluženou náchodskou nemocnici. Krajští zastupitelé v březnu 2014 uložili radní Janě Třešňákové předložit transformační projekt k fúzi nemocnic, což neučinila, chce toto usnesení zrušit.

„Pro fúzi krajských nemocnic není důvod. Nemocnice jsou ekonomicky stabilní a v příštím roce se navíc očekává nový zákon o neziskových nemocnicích. V současné době se zpracovává Koncepce zdravotnictví na dalších pět let, která by i na tuto otázku mohla odpovědět,“ zdůvodňuje radní Jana Třešňáková (ČSSD).

Kraj uspořádal seminář k možné fúzi a diskuzi se zástupci Pardubického kraje, kde už provedli sloučení špitálů. Teď Královéhradecký kraj čeká, jak se to u sousedů osvědčí.

„Momentálně nemáme jednoznačné důkazy, že jedno IČO něco ušetří našim nemocnicím, v některých oblastech ano, v některých ne. Například je třeba nejprve oddlužit nemocnice, což Pardubický kraj stálo nemalé peníze. My jsme však před nimi v daleko větším předstihu,“ míní krajský zastupitel, člen zdravotního výboru a praktický lékař Leoš Voborník (KSČM).

Předstihem míní centrální nákupy nebo agendu ekonomických ukazatelů nemocnic, tedy manažerský infosystém. „Zatím se ukazuje, že sloučením nemocnic nula od nuly pojde,“ míní krajský zastupitel, s nímž radní Třešňáková musí projednávat změny ve zdravotnictví podle loňského dodatku koaliční smlouvy. 

Tehdy komunisté hrozili odchodem z koalice, třeba kvůli odměnám v holdingu nebo kvůli personálním změnám ve zdravotnictví. Radní Třešňáková zatím ještě neví, zda se stejným návrhem přijde před zastupitele příště.

Podle ní by se však kraj mohl vrátit k možnosti fúze v budoucnosti, pokud by se ukázalo, že to bude ekonomicky a společensky výhodné.