Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté udělali na silnici průvan, zatkli i po Evropě hledaného muže

  19:00aktualizováno  19:00
Celorepubliková akce cizinecké policie zaměřená na nelegální migraci se v hradeckém kraji rozrostla na jednu z největších policejních akcí posledních let. Hned v prvních minutách zatkli muže hledaného po celé Evropě.

Vytipované řidiče testovali policisté nejen na přítomnost alkoholu, ale i drog. Poslední dobou je čím dál víc trápí excesy opilých či zfetovaných řidičů, kteří hazardují a policejním hlídkám se často snaží ujíždět. | foto: Martin Veselý, MAFRA

"Dobrý den pane řidiči, vaše doklady prosím." Větu, která děsí snad všechny řidiče, slýchali šoféři ve středu nebývale často. Asi vůbec nejčastěji zněla v polštině nebo v ruštině, protože cizinecká policie zorganizovala velký zátah zaměřený hlavně na nelegální migraci cizinců.

Každou chvíli naváděl policista na motorce či policejní passat s modrými majáčky na parkoviště u silnice mezi Hradcem Králové a Jaroměří auta, kamiony i autobusy s polskou či litevskou poznávací značkou.

Fotogalerie

Policisty zaujaly například tři podezřelé automobily, které Gruzínci koupili v Německu a vydali se v nich přes Českou republiku jen s převozními značkami.

"Kontrolujeme hlavně, jestli mají víza a pobývají tady legálně, zda mají v pořádku doklady a jestli nejeví známky padělání," vysvětloval policista v uniformě, jenž pečlivě zkoumal pasy tří gruzínských řidičů, kteří nervózně čekali, než další policisté prověří, zda osobní auta nejsou kradená.

Hlídky kontrolovaly dodržování rychlosti, váhu nákladu i technický stav aut.

Mezitím psovod pečlivě prohlížel vnitřek vozidel s fenkou Iggy, speciálně vycvičenou na vyhledávání drog. Ta sice složila zkoušky na vyhledávání omamných a psychotropních látek teprve před dvěma týdny a v akci byla vůbec poprvé, ale už během středy musela prohledat nespočet aut a kamionů.

V Královéhradeckém kraji se rozhodli tajnou celorepublikovou akci cizinecké policie pojmout ve velkém a krajské ředitelství přizvalo i dopravní policii, celníky a další složky.

Desítky policistů na pěti pevných stanovištích a v sedmi pohyblivých hlídkách tak celý den kontrolovaly také dodržování rychlosti, váhu nákladu či technický stav aut. Během prvních dvou hodin se jim podařilo zatknout cizince hledaného po celé Evropě a další dva, kteří u nás pobývali nelegálně a které nyní čeká vyhoštění.

"Dále jsme zkontrolovali desítky vozidel a zjistili několik přestupků u technického stavu vozidel, upevnění nákladu, způsobu a rychlosti jízdy nebo porušení sociálních předpisů, jeden řidič nedodržel stanovenou dobu odpočinku," vypočítával už kolem desáté hodiny dopoledne krajský policejní mluvčí Jan Čížkovský.

Donutil řidiče, aby před ním z předního skla sundal talismany

Zatímco v Jaroměři policisté kamiony vážili, na odpočívadle u Černožic podrobně zkoumali jejich technický stav. "Hledám závady na obložení brzd a kontroluju kotouče, jestli nejsou opotřebené nebo popraskané," vysvětloval policista s endoskopem v ruce, na jehož displeji pozoroval vnitřek kola.

"Tady vidím prasklinu na kotouči, ale nezasahuje do okrajů, takže to zatím není závada, nicméně upozorním řidiče, že tak za měsíc už to bude problém," dodal policista.

Předběžné výsledky policejní akce

  • 1 zjištěná osoba, na kterou byl vydán evropský zatykač 
  • 1 zadržená osoba v celostátním pátrání 
  • 1 zajištěný pachatel trestného činu (řídil v době, kdy měl zákaz řízení, navíc u něj byla zjištěna přítomnost drog 
  • 2 osoby, které neoprávněně pobývaly na území ČR 
  • 151 zkontrolovaných osobních aut, 65 nákladních aut, 7 autobusů a 79 dodávek 
  • 275 osob celkem zkontrolováno z České republiky, 101 osob ze zemí Evropské unie mimo ČR a 80 osob z ostatních zemí 
  • 74 přestupků (celková hodnota pokut téměř 50 tisíc korun)

Donutil také řidiče z Litvy, aby před ním z předního skla sundal talismany v podobě plyšáků a lapače snů s barevnými pírky.

"V zorném poli 360 stupňů nesmí nic být," upozornil přísně cizince a drobné prohřešky vyřešil pro tentokrát pouze domluvou.

Vytipované řidiče testovali policisté nejen na přítomnost alkoholu, ale i drog. Poslední dobou je čím dál víc trápí excesy opilých či zfetovaných řidičů, kteří hazardují a policejním hlídkám se často snaží ujíždět.

Nedávno řidič pod vlivem drog smrtelně zranil policistku na Mělnicku, v hradeckém kraji policisté honili zfetovaného řidiče naposledy minulou neděli, kdy jim právě na silnici z Hradce Králové do Jaroměře dvě hodiny ujížděl.

"Dopravní policie se věnuje nejen správnému způsobu jízdy, ale i alkoholu a drogám. Celkově dnes chceme v rámci Královéhradeckého kraje udělat průvan a ubezpečit řidiče, že budeme dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu i nadále," vzkázal bývalý policejní prezident Martin Červíček, který se v březnu postavil do čela krajské policie.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz