Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ekonomičtí tygři regionu staví nová centra, nabírají lidi a sklízí ceny

  19:00aktualizováno  19:00
Zatímco Ella-Cs, jejíž výrobky zachraňují životy, v Hradci stavět pozoruhodné sídlo s laboratořemi teprve začíná, jičínský Microrisc už své centrum otevřel. V kraji se mimořádně daří i strojírnám.

Připravovaný projekt nové budovy firmy Ella-Cs, která má stát podél ulice za poliklinikou (šedá budova vlevo nahoře). | foto: Archiv ELLA-CS

Jednou z rozvíjejících se firem v kraji je hradecká společnost Ella-Cs podnikatele a docenta Karla Volence. Firma, ve které pracuje 110 lidí, se zabývá vývojem a výrobou zdravotnických prostředků, zejména implantátů do trávicího traktu, takzvaných stentů.

Některá její řešení jsou světově unikátní a patentově chráněná. Protože firmě už perspektivně nemohou vyhovovat stávající prostory v ulici Milady Horákové v Třebši, chce v Hradci Králové stavět nový objekt na Moravském předměstí vedle Polikliniky III. v Domečkově ulici. Nyní firma sídlí v nájmu ve starší administrativní budově.

„Z dlouhodobého pohledu bychom měli problém vyhovět evropským a světovým normám pro výrobu zdravotnických prostředků. Jediné řešení je odejít jinam. Jako nejvýhodnější variantu považujeme postavit si vlastní, jak se říká na míru šitý objekt,“ vysvětlil ekonom a projektový manažer firmy Ella-Cs Vladimír Čížek.

Budova bude mít tři patra a trojúhelníkový půdorys

Firma, která vyvinula hned několik typů implantátů, jež nyní ve světě zachraňují životy, nyní sídlí hned na třech místech v Hradci a v provozovně v Třebechovicích pod Orebem.

Až budou mít vlastní budovu, jejich práce se ještě zefektivní a kromě logistických komplikací se tím vyřeší i řada dalších problémů.

„Převedeme sem celou výrobu, ušetříme čas i peníze. Ze starých prostor si necháme pouze výrobu v Třebechovicích, kde jsme investicí v řádech milionů vybudovali vlastní sterilizační jednotku,“ popsal Čížek.

Stavba třípatrové budovy, která bude mít trojúhelníkový půdorys, je nyní ve fázi projekčních prací a měla by začít v polovině příštího roku. Hotovo bude o rok později, provoz v nové budově by měl být zahájen v roce 2017.

Součástí objektu budou speciální laboratoře a takzvané čisté prostory se speciální klimatizací a filtrací.

„Jednali jsme i s obyvateli dané lokality, protože považujeme za nutné s nimi náš záměr konzultovat. Chceme mít dobré sousedské vztahy. Vysvětlili jsme jim, že s naší převážně ruční výrobou a s výrobky, které se často vejdou do dlaně ruky, nejsme firma s kouřícími komíny ani kamionovou dopravou a že jsme pro naše sousedy a pro naše okolí vlídný partner,“ dodal Čížek.

Karsit možná nabídne stovky nových míst

Ella-Cs však není sama. Podobnou štikou v regionu je i jičínský podnik Microrisc, který se soustředí na výzkum, vývoj, distribuci a export moderních elektronických komponentů a modulů. Letos otevřeli nové výzkumné centrum a pyšní se řadou českých i evropských patentů.

Jejich bezdrátová technologie nedávno získala ocenění Česká hlava.

„Po loňském úspěchu v soutěži Firma roku je to pro nás velice milé a silně motivující ocenění. Současně jsme horkými kandidáty na britské odborné ocenění Smart Metering Awards,“ chlubí se PR manažerka Adéla Slezáková. I Microrisc bude stavět a také nabírá nové odborníky.

Do Hradce Králové možná brzy expanduje i jaroměřský strojírenský gigant Karsit, který se orientuje na výrobky pro automobilový průmysl. Město teď pro hledá pro továrnu vhodné lokality. Firma by zde mohla nabídnout až čtyři stovky pracovních míst.

To rodinný strojírenský holding Kasper z Trutnova připravuje výstavbu nového školicího centra a svářečské školy. Letos firma investovala 50 milionů korun do CNC strojů, energetických úspor a technologických zařízení. Podobně vysokou investici chystají i v roce 2015. Letos také přijali přes 50 nových zaměstnanců, což výrazně pomáhá zaměstnanosti v Trutnově.

„Se zákazníky ze Švédska, Velké Británie a Švýcarska připravujeme několik významných dlouhodobých projektů, které by měly přinést nárůst ročních tržeb až o 100 milionů za rok,“ počítá majitel společnosti Rudolf Kasper.Nejčtenější

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Další z rubriky

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Krkonošskou chatu Smetánku u sjezdovky proslavily Sněženky a machři

Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou.

Od dob natáčení kultovní komedie Sněženky a machři se Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou změnila jen málo. Je spjatá s...

Najdete na iDNES.cz