Fotografie, kterou stihl fotograf pořídit těsně předtím, než ho vyhodili z

Fotografie, kterou stihl fotograf pořídit těsně předtím, než ho vyhodili z veřejného projednávání plánovaného stadionu v Malšovicích (12. 7. 2012). | foto: Martin Veselý, MF DNES

Na bouřlivé diskusi o stavbě stadionu nesměli novináři fotit a nahrávat

  • 20
Na hradeckém magistrátě se jednalo o novém fotbalovém stadionu a Arkádách. Na veřejném jednání si úředníci a investor vymohli i přes nesouhlas lidí zákaz focení i nahrávání. Obyvatelé Malšovic křičeli na projektanty, bojí se hlavně dopravy.

Jak vypadá "veřejné projednání po Hradecku" ve čtvrtek ukázali úředníci a zástupci firmy ECE Projektmanagement Praha na hradeckém magistrátu. Jeho výsledkem byl jeden vyhozený novinář a mnoho stížností na nedostatek informací.

Veřejné projednání se týkalo žádosti o vydání územního rozhodnutí na stavbu Parku Malšovice. Tedy projektu, který má změnit tvář Hradce Králové. Firma ECE Projektmanagement Praha chce v Malšovicích ve spolupráci s městem postavit obchodní komplex s fotbalovým stadionem. Zástupci firmy i úředníci z odboru hlavního architekta ale k veřejnému projednání přistoupili po svém.

Nevíte, jaké to pro nás bude, křičeli lidé na projektanty

Na veřejné projednávání o územním rozhodnutí na výstavbu fotbalového stadionu a centra Arkády v hradeckých Malšovicích přišly ve čtvrtek v 9 hodin asi dvě desítky lidí. Do schůze, která trvala až do odpoledních hodin, zasáhli už dopoledne námitkami hlavně obyvatelé Malšovic.

Nejvíce byla slyšet i vidět trojice mužů v popředí, kteří si stěžovali hlavně na dopravu. „Bydlím hned pod nadjezdem a teď mi tam bude jezdit ještě víc aut a náklaďáků směřujících do Arkád,“ stěžuje si Václav Šafka.

Většinu dopoledne zabralo čtení námitek od lidí a sdružení, kteří projekt nechtějí. Usínající místnost občas vyrušil pouze dotaz z publika, atmosféra místy houstla.
„My tam bydlíme desítky let. Jak odtamtud vyjedeme, když tam přibude tisíce aut denně,“ křičel na zástupce města i ECE obyvatel Malšovic pan Matějka, „vy tam nežijete a vůbec si neuvědomujete, jaký to na nás bude mít dopad!“

Architekti se snažili přesvědčit přítomné, že aut ve výsledku zase tolik nepřibude. Moc se jim to nedařilo a lidé jeden po druhém pomalu opuštěli místnost.

Už od začátku zavládla v místnosti ve druhém patře na magistrátě zvláštní atmosféra, to když se fotograf MF DNES snažil vyfotit magistrátní úředníky i zástupce ECE.

"Jestli můžete fotit a pořizovat si záznamy, o tom budeme muset hlasovat a všichni musí být pro," rázně zakročil Jiří Marek z odboru hlavního architekta, který celé řízení vedl. Vzbudil tím neskrývaný údiv asi dvaceti lidí, kteří se přišli na jednání podívat osobně.

A tak se hlasovalo. Zatímco většině přítomných žádný záznam nevadil, úředníci i zaměstnanci ECE zvedli ruku pro zákaz focení a vyzvali ostatní, aby si vypnuli diktafony a nejlépe i mobily.

"Ze zákona na to máme právo," prohlásil Marek a fotograf kvůli rozhodnutí opustil místnost. Že jde o účelový postup, prozradil po chvíli zástupce společnosti ECE architekt Michal Švarcbach.

"Nechtěli jsme dovolit nahrávání hlavně kvůli tomu, aby o nás noviny jako Mladá fronta nebo Blesk nepsaly nepravdivé věci," uvedl.

Odborníci na média postup úředníků kritizují

Nad tím, jak si pojem "veřejné jednání" vyložili hradečtí úředníci, kroutí hlavou i odborníci na média a přístup k informacím.

Park Malšovice v Hradci Králové

* Budova komerčního a společenského centra má stát tři miliardy korun a má mít čtyři patra včetně dvou parkovacích podlaží.

* Obchodní plocha má být 36 tisíc metrů čtverečních, počítá se tam se 130 obchody a s vytvořením asi dvou tisíc nových pracovních míst.

* Moderní fotbalová aréna se 12 tisícovkami míst pro diváky má stát uvnitř centra s názvem Arkády Hradec Králové.

"Je to velmi neobvyklé. V programu jednání nebylo nic, co je citlivé nebo by muselo být utajeno. Novinář má přece informovat veřejnost. Přijde mi to účelové, vždyť jsou to veřejní činitelé na veřejném zasedání. Nejsme přece v roce 1950, abychom si všechno zapisovali tužkou a blokem," diví se Jana Mravcová ze sdružení Otevřená společnost, které se specializuje na právo na informace.

Postup úředníků kritizuje i mediální specialista, vedoucí katedry Mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně Rudolf Burgr.

"Myslím si, že to není správné a celé je to postavené na hlavu. Pokud šlo o veřejné zasedání, jako novinář tam přicházíte za účelem zpravodajské práce, chcete informovat lidi. Je to podobné, jako když přijdete na nádraží a začnete fotografovat. Na to prostě máte právo. Navíc v tomto případě mohl o zákazu hlasovat každý v místnosti, nikoliv pouze kompetentní osoby. To také nedává příliš smysl," podotkl Burgr.

Ani náměstkovi primátora se zákaz nelíbil

V sále seděl i náměstek primátora Jindřich Vedlich, nikoliv však v komisi, ale jako divák. Podle něj byl přístup úředníků legální, on sám by však žádný podobný zákaz nedával.

"Jiří Marek postupoval v souladu se zákonem. Jestliže chce někdo pořizovat zvukový nebo obrazový záznam, vyžaduje to ve všech řízeních podle správního řádu souhlas všech účastníků řízení. Já jsem byl pro, aby se mohlo nahrávat. Myslím si, že jakékoliv jednání na magistrátu by mělo být naprosto transparentní a přístupné veřejnosti," řekl Vedlich.

Podle Mravcové z Otevřené společnosti je takové rozhodnutí v Česku výjimečné. "Znám spoustu měst, kde se z podobných jednání pořizuje videopřenos, žádné obtíže s tím nemají a je to velmi transparentní. Předejde se jakýmkoliv sporům," uvedla.

Někteří obyvatelé Hradce i zastupitelé města si navíc stěžovali, že s nimi autoři nedostatečně komunikují a nechtějí jim dát dostatek informací.

"O zvláštních praktikách vypovídá i to, že firma ECE zakázala, aby si kdokoliv mohl kopírovat stránky z projektové dokumentace. Existují samozřejmě autorská práva, ale také je spousta dalších materiálů, u kterých nebyl důvod zakázat vytvářet kopie. Třeba studie vlivu na krajinný ráz a podobně," tvrdí zastupitel Václav Záruba ze Změny pro Hradec.

Přidali se i další. "Zákaz pořizování nahrávek vnímám jako snahu bránit tomu, aby lidé příliš věděli, co mají v plánu stavět. Na takových jednání by přece měli být zástupci médií vítáni," řekl Michal Vojtíšek, který se za sdružení Cesta trvalé prosperity vyjadřuje k dopravním a ekologickým problémům projektu.