Podle majitele byla fena v dobré formě, o jejím elánu svědčí i to, že v lese nejspíš chytila stopu zvěře a pustila se za ní. (foto: archiv Josefa Havla)

Podle majitele byla fena v dobré formě, o jejím elánu svědčí i to, že v lese nejspíš chytila stopu zvěře a pustila se za ní. (foto: archiv Josefa Havla) | foto: archiv Josefa Havla

Veterinář mi zabil psa a ještě nám vystavil účet, stěžuje si chovatel

  • 26
Co se může za půl dne stát se zatoulaným psem? Ač se našel a dobří lidé ho předali strážníkům, z veterinární kliniky se fena Astra už nevrátila. Veterinář ji utratil, rodina se však s vysvětlením lékaře nehodlá smířit.

Rodina Havlových z Dolní Radechové na Náchodsku oplakává svou fenku. Nemohou se smířit s tím, jakým způsobem zemřela. Než během několika hodin dohledali, kam se jim Astra zatoulala, zvěrolékař ji na veterinární klinice utratil. Většina indicií přitom napovídá, že to nebylo nutné.

Nešťastní majitelé se obrátili na Státní veterinární ústav v Praze, odkud by jim měly přijít výsledky pitvy zvířete během několika dní. Předběžně jim pražští zvěrolékaři řekli, že fena nebyla zraněná.

Fena velššpringršpaněla Astra se ztratila v okolí Náchoda během jednoho čtvrtečního dopoledne.

"Dcera s ní vyrazila na houby, asi kolem desáté hodiny se to stalo. Fena se asi v lese v okolí elektrovodu zamotala. Byl to miláček mé dcery, a tak si ona teď bere za vinu, že se Astra ztratila," říká smutně majitel feny Josef Havel z Dolní Radechové, který má chovnou stanici a velššpringršpanělům se věnuje už osmadvacet let.

Pes na těle neměl viditelné zranění a byl v dobré kondici

Přestože bylo feně už přes patnáct let a viděla jen na jedno oko, byla podle majitele v dobré formě a normálně chodila. O jejím elánu svědčí i to, že v lese nejspíš chytila stopu zvěře a pustila se za ní. Majitelé pak pročesávali les i okolí a jen úplnou náhodou zjistili, že fena došla až do sousední Kramolny.

Místní lidé se jí ujali, když dorazila do vesnice a pohybovala se u silnice. Po několika kilometrech bloudění už byla unavená.

"Nechtěl jsem, aby ji něco přejelo, proto jsme ji vzali na dvorek. Vyčistili jsme jí oči, chvíli se prospala, dali jsme jí napít a nějaký piškot. Pak už chodila po zahradě," popisuje Zdeněk Zelený z Kramolny, u nějž pes několik hodin zůstal.

Starosta Kramolny Jaroslav Vlček odpoledne zavolal strážníky z Náchoda. Právě on požádal, aby napřed vzali zvíře k veterináři. "Viděl jsem psa asi půl hodiny, jen ležel, jazyk vyplazený," říká starosta. 

Strážníci pak fenu odvezli hned k veterinářům. "Jak popisovali, pes neměl viditelné zranění, ale ležel, nechtěl se zvednout, což mohlo být vyčerpáním," popisuje velitel strážníků v Náchodě Miroslav Horák. Za běžných okolností si náchodská městská policie nechává nalezeného psa deset dní v kotcích a hledá se majitel. Teprve pak zvíře putuje do útulku.

Ač měla fena v uchu vytetované číslo, po majiteli se nikdo nesháněl. Ten se přihlásil sám městským strážníkům a ti ho odkázali na veterinární kliniku Canisvet, s níž má Náchod smlouvu ohledně nalezených a zraněných zvířat.

Majitele kliniky Oldřicha Novotného vloni okresní soud odsoudil za neoprávněné podnikání k podmínečnému trestu osmi měsíců na zkušební dobu pěti let a k peněžnímu trestu. Krajský soud to potvrdil a ještě přidal pětiletý zákaz výkonu činnosti veterinárního lékaře, veterinárního technika a veterinárního asistenta. Jeho klinika však působí dál a zaštiťuje ji veterinární lékař.

"Psa nám zabili a ještě mi lhali"

Když majitel feny po šesté večer dorazil do Provodova-Šonova na kliniku, zjistil, že je pes mrtvý.

"Pan Novotný mi předal fenu v krabici a měl už připravenu fakturu na 2 640 korun. Řekl jsem, že nic platit nebudu, protože jsem si nic neobjednal," zlobí se majitel feny. 

Jednání kliniky se mu zdá pochybné. Vyúčtovala totiž rentgenové a ultrazvukové vyšetření včetně odběru krve. Jenže na těle feny nebylo žádné vyholené místo, odkud by se krev brala.

"Měla jen vpich pod žebry, nic jiného, takže ji normálně utratili, zavraždili. Bral bych, kdyby mi to přímo řekli, jenže pan Novotný mi tvrdil, že fenu srazilo auto nebo ji snad někdo nakopl. Prý měla vnitřní krvácení. Jenže kdybych se po ní nesháněl, druhý den by už byla v kafilérii a nikdo by se nic nedozvěděl," podotýká Havel. 

Podle zákona na ochranu zvířat proti týrání smí lékař utratit zvíře, jen pokud se trápí a je ohrožené na životě. Zda veterináři nepochybili, by měla ukázat pitva ve Státním veterinárním ústavu v Praze. Předběžně se majitel dozvěděl, že zvíře nemělo žádné zranění. K tomu se kloní i muž z Kramolny.

"Kdyby ten pes byl sražen nebo měl vnitřní zranění, přece by nežral a nechodil jako u nás na zahradě. Nechtěl jsem věřit, že ho utratili, strašně mě to rozčílilo," říká Zdeněk Zelený.

Lidé z kliniky Canisvet se nechtěli k případu vyjádřit a redaktorku MF DNES vykázali ze dveří.

Majitel feny se dozvěděl jen to, že zvíře vyšetřovali veterinární lékaři Peter Eichler a Markéta Puturková. Majitel feny si už stěžoval u myslivecké jednoty i na okresní veterinární správě. Až dostane kompletní pitevní zprávu, chce věc předat policii.