Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Větrník obci ani usedlíkům nevadí. Na energii mohou díky akciím vydělat

  7:05aktualizováno  7:05
Na konci obce Vítězná ve směru na Pilníkov v těchto dnech dělníci s obřím jeřábem montují 120 metrů vysoký stožár větrné elektrárny. Na projektu s rozpočtem 100 milionů korun vydělá investor, obec i místní. Jde o první větrník na Trutnovsku.

Stavba větrné elektrárny v obci Vítězná na Trutnovsku. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Společnost Eldaco obyvatelům z okolí prodala akcie, které jim zajistí podíl na zisku. Elektrickou energii má začít dodávat do sítě ještě letos.

Zatímco v jiných částech republiky nejsou větrné elektrárny kvůli svému vzhledu a hluku příliš populární, v podkrkonošské obci starousedlíkům nevadí. Stanou se totiž jejími spoluvlastníky. Akcie si nakoupilo 400 zájemců.

Stavba větrné elektrárny v obci Vítězná na Trutnovsku.
Stavba větrné elektrárny v obci Vítězná na Trutnovsku.

„Zapojení místních je pozitivní signál nejen pro nás, ale i pro úřady, které se schvalováním projektu zabývají,“ uvedl obchodní ředitel investorské firmy Michal Janeček. Výnos z akcií by se podle zkušeností z obce Rozstání na Drahanské vrchovině, kde společnost tento model vyzkoušela poprvé, měl pohybovat okolo pěti procent.

Jaký má výkon?

Větrník s výkonem tři megawatty je nejvyšší a jednou z nejvýkonnějších elektráren svého druhu u nás. Stožár měří 119 metrů, celková výška stavby i s lopatkami bude 170 metrů. Produkce větrníku pokryje spotřebu přibližně čtyř tisíc lidí.

Nejbližší domy stojí od elektrárny stovky metrů. Hluk proto nebude obyvatele příliš obtěžovat.

„Mně to nevadí, v Rakousku a Švýcarsku jsou takových elektráren desítky. Naopak je to rarita, už teď se sem lidé jezdí dívat, jak to staví,“ řekla Renata Obstová z Vítězné, která bydlí od elektrárny asi dva kilometry. „Podle někoho to může rušit zvěř, ale vezměte si, když se v lese těží dřevo, jaký to je rámus,“ dodala Obstová.

Obec dostane přes milion

Problém v tom nevidí ani zdejší radnice. Na projektu stejně jako akcionáři vydělá. Po kolaudaci stavby dostane 900 tisíc korun, po uplynutí šesti let pak obecní rozpočet vylepší každoročně částka 130 tisíc. To je pro obec výhodnější, než kdyby si koupila akcie.

„Žádná negativa nevidím. Díky novějším technologiím nebude elektrárna tak hlučná, jako jsou některé starší typy. Je to pro mě přijatelnější než solární panely, které zaberou spoustu prostoru a znamenají mnohem větší zásah do krajiny,“ míní starosta Vítězné Petr Hrubý.

Stavbu komplikuje vítr

Obrovitá stavba v nadmořské výšce 560 metrů navíc nebude v obci napořád. Její životnost je dvacet let, po uplynutí technici elektrárnu demontují a odvezou.

Stavba bude bude do konce měsíce finišovat. Stožár i s gondolou už stojí, tři lopatky stavbaři přidělají během následujících dnů. Přestože vítr je pro provoz elektrárny životně důležitý, při samotné stavbě je naopak žádoucí bezvětří. Silné poryvy z posledních dnů práci v terénu výrazně komplikují.

„Práce ve velkých výškách s těžkými břemeny je při větru nebezpečná, mohlo by dojít k poškození komponentů,“ upozornil obchodní ředitel firmy Eldaco.

Připojení elektrárny do distribuční sítě se plánuje do konce roku. Odborníci ve Vítězné rok měřili větrný potenciál. Zjistili, že jde o jednu z nejlepších lokalit pro umístění elektrárny v Královéhradeckém kraji.

Firma Eldaco chtěla původně v obci postavit dva větrníky, a to už v roce 2010. Avšak projekt, také kvůli složitému povolovacímu procesu, nabral zpoždění. Od stavby druhého větrníku společnost nakonec ustoupila.

„Pozemky pod plánovanou elektrárnou získal spekulant a byl z toho spor, který skončil u soudu. Nejdříve jsme čekali. Soudy však trvají příliš dlouho a když naše zdržení narůstalo, pokračovali jsme dále jen s jednou elektrárnou,“ vysvětlil Michal Janeček.

Eldaco se o další lokality ve východních Čechách nyní nezajímá. Důvodem je, že aktuální situace v české legislativě těmto projektům nepřeje.

„Nikdo dnes neví, co bude po roce 2015. Po tomto roce, jak je zákon dnes formulován, nebude možné získat výkupní cenu. A při takové nejistotě nemá smysl na projektech pracovat,“ konstatoval Janeček.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Po hádce o otcovu milenku i smrt muž podle obžaloby ubodal švagra

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

V krveprolití přerostla loni v létě v pražské Hostivaři rodinná hádka mezi čtyřiatřicetiletým Srdanem M. a jeho o sedm...

Nález pevnostní pekárny zpozdí stavbu parkovacího domu v centru Hradce

Odkrytá budova sloužila jako pekárna a skladiště mouky a pečiva. Hradečtí...

Mimořádné úspěchy přinesl archeologický výzkum na místě budoucího parkovacího domu v Gayerových kasárnách v centru...

Najdete na iDNES.cz