Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Větrník obci ani usedlíkům nevadí. Na energii mohou díky akciím vydělat

  7:05aktualizováno  7:05
Na konci obce Vítězná ve směru na Pilníkov v těchto dnech dělníci s obřím jeřábem montují 120 metrů vysoký stožár větrné elektrárny. Na projektu s rozpočtem 100 milionů korun vydělá investor, obec i místní. Jde o první větrník na Trutnovsku.

Stavba větrné elektrárny v obci Vítězná na Trutnovsku. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Společnost Eldaco obyvatelům z okolí prodala akcie, které jim zajistí podíl na zisku. Elektrickou energii má začít dodávat do sítě ještě letos.

Zatímco v jiných částech republiky nejsou větrné elektrárny kvůli svému vzhledu a hluku příliš populární, v podkrkonošské obci starousedlíkům nevadí. Stanou se totiž jejími spoluvlastníky. Akcie si nakoupilo 400 zájemců.

Stavba větrné elektrárny v obci Vítězná na Trutnovsku.
Stavba větrné elektrárny v obci Vítězná na Trutnovsku.

„Zapojení místních je pozitivní signál nejen pro nás, ale i pro úřady, které se schvalováním projektu zabývají,“ uvedl obchodní ředitel investorské firmy Michal Janeček. Výnos z akcií by se podle zkušeností z obce Rozstání na Drahanské vrchovině, kde společnost tento model vyzkoušela poprvé, měl pohybovat okolo pěti procent.

Jaký má výkon?

Větrník s výkonem tři megawatty je nejvyšší a jednou z nejvýkonnějších elektráren svého druhu u nás. Stožár měří 119 metrů, celková výška stavby i s lopatkami bude 170 metrů. Produkce větrníku pokryje spotřebu přibližně čtyř tisíc lidí.

Nejbližší domy stojí od elektrárny stovky metrů. Hluk proto nebude obyvatele příliš obtěžovat.

„Mně to nevadí, v Rakousku a Švýcarsku jsou takových elektráren desítky. Naopak je to rarita, už teď se sem lidé jezdí dívat, jak to staví,“ řekla Renata Obstová z Vítězné, která bydlí od elektrárny asi dva kilometry. „Podle někoho to může rušit zvěř, ale vezměte si, když se v lese těží dřevo, jaký to je rámus,“ dodala Obstová.

Obec dostane přes milion

Problém v tom nevidí ani zdejší radnice. Na projektu stejně jako akcionáři vydělá. Po kolaudaci stavby dostane 900 tisíc korun, po uplynutí šesti let pak obecní rozpočet vylepší každoročně částka 130 tisíc. To je pro obec výhodnější, než kdyby si koupila akcie.

„Žádná negativa nevidím. Díky novějším technologiím nebude elektrárna tak hlučná, jako jsou některé starší typy. Je to pro mě přijatelnější než solární panely, které zaberou spoustu prostoru a znamenají mnohem větší zásah do krajiny,“ míní starosta Vítězné Petr Hrubý.

Stavbu komplikuje vítr

Obrovitá stavba v nadmořské výšce 560 metrů navíc nebude v obci napořád. Její životnost je dvacet let, po uplynutí technici elektrárnu demontují a odvezou.

Stavba bude bude do konce měsíce finišovat. Stožár i s gondolou už stojí, tři lopatky stavbaři přidělají během následujících dnů. Přestože vítr je pro provoz elektrárny životně důležitý, při samotné stavbě je naopak žádoucí bezvětří. Silné poryvy z posledních dnů práci v terénu výrazně komplikují.

„Práce ve velkých výškách s těžkými břemeny je při větru nebezpečná, mohlo by dojít k poškození komponentů,“ upozornil obchodní ředitel firmy Eldaco.

Připojení elektrárny do distribuční sítě se plánuje do konce roku. Odborníci ve Vítězné rok měřili větrný potenciál. Zjistili, že jde o jednu z nejlepších lokalit pro umístění elektrárny v Královéhradeckém kraji.

Firma Eldaco chtěla původně v obci postavit dva větrníky, a to už v roce 2010. Avšak projekt, také kvůli složitému povolovacímu procesu, nabral zpoždění. Od stavby druhého větrníku společnost nakonec ustoupila.

„Pozemky pod plánovanou elektrárnou získal spekulant a byl z toho spor, který skončil u soudu. Nejdříve jsme čekali. Soudy však trvají příliš dlouho a když naše zdržení narůstalo, pokračovali jsme dále jen s jednou elektrárnou,“ vysvětlil Michal Janeček.

Eldaco se o další lokality ve východních Čechách nyní nezajímá. Důvodem je, že aktuální situace v české legislativě těmto projektům nepřeje.

„Nikdo dnes neví, co bude po roce 2015. Po tomto roce, jak je zákon dnes formulován, nebude možné získat výkupní cenu. A při takové nejistotě nemá smysl na projektech pracovat,“ konstatoval Janeček.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz