Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Věznice Odolov na Trutnovsku staví nové ploty, loni uteklo šest vězňů

  10:20aktualizováno  10:20
Věznice Odolov na Trutnovsku přistoupila k razantnímu zvýšení bezpečnostních opatření. Důvodem jsou útěky vězňů. V loňském roce zde došlo k šesti incidentům, kdy se vězni buď nevrátili z práce, nebo zmizeli přímo z areálu.

Stavba nového plotu ve věznici Odolov na Trutnovsku. | foto: Tomáš Hejtmánek, MF DNES

Odolov je jednou z nejmírnějších věznic v Česku. Spadá do kategorie věznic s dozorem a část trestanců odsud může volně jezdit za prací do okolních firem. Kolem celého areálu postupně rostou úplně nové ploty doplněné dalšími bezpečnostními prvky a oplocení se opravuje také mezi jednotlivými bloky uvnitř věznice.

„Jsou tu úseky, třeba mezi budovami, které jsou oddělené plotem s prvky zabezpečení. Logicky to zvyšuje bezpečnost. I když jsme dozorový typ věznice - ten měkčí - museli jsme přijmout řadu opatření, mimo jiné v reakci na loňské události,“ řekl ředitel věznice Tomáš Kubín.

Fotogalerie

Odolov loni evidoval šest útěků, i když v některých případech šlo podle věznice o zneužití volného pohybu za účelem výkonu práce. Nejprve v květnu zmizeli dva muži, které ale policie hned druhý den našla na Broumovsku (psali jsme zde).

Další trestanec se nevrátil koncem července z pracoviště jedné firmy v Úpici. I když ho policie po několika dnech nalezla, v září uprchl znovu přímo z areálu věznice (více tady). Našli ho do 24 hodin. Jen o několik dní později se do věznice nevrátil další muž, zaměstnaný v Červeném Kostelci. Poslední loňský uprchlík zmizel z věznice 19. října a unikal tři týdny.

„Nehodnotili jsme to jako útěk, dotyčný odešel z vnitřního pracoviště. Byl to vězeň, který měl povolený vnitřní pohyb po věznici v rámci plnění pracovního úkolu a zkrátka selhal. Měl dobré předpoklady k tomu, aby byl podmínečně propuštěný. Dnes je za to jednání trestně odpovědný a těžko si vytvoří podmínky, aby byl propuštěn dříve,“ vysvětlil Kubín.

Nejprve odstoupil ředitel

Již po prvních dvou útěcích na konci června odstoupil dlouholetý ředitel věznice Jiří Beneš a v čele Odolova ho nahradil bývalý šéf pardubické věznice Tomáš Kubín. Právě on spustil již dříve připravované práce na zvýšení zabezpečení. Některé prvky se opravují, další budou úplně nové.

„Byla to plánovaná akce, ale samozřejmě ty události, které se staly, vyústily v její urychlení,“ potvrdil první zástupce ředitele věznice Daniel Vinkler.

Když vězni pracují, nemají čas na lumpárny

Věznice v Odolově ukázala firmám plány na nové pracoviště pro vězně, které vznikne uvnitř areálu do konce letošního roku. Mimo areál nyní pracuje zhruba polovina zdejších odsouzených. Dalším se tak věznice snaží nabídnout práci přímo na Odolově.

Již nyní tam jsou čtyři pracoviště pro 44 odsouzených. Dalších 40 trestanců je v údržbě či vězeňské kuchyni. Dvě nová pracoviště mají pojmout až 60 lidí.

„Když vězeň pracuje, nemá čas na lumpárny, může odvádět peníze a platit dluhy,“ řekl první náměstek ředitele věznice Daniel Vinkler.

Odolov projekt připravuje tři roky a teď hledá firmy, kterým by prostory pronajal. Aktuálně chystá soutěž na zhotovitele stavby. O možnost zaměstnání vězňů přímo v areálu se zajímalo několik firem. Třeba společnost Krkonošské obálky musela loni odmítnout zakázku na sedm milionů kusů obálek, protože nebyla schopná zajistit jejich kompletaci.

„Na Trutnovsku už prakticky nejsou volní lidé, kteří chtějí pracovat. Potřebuji 10 až 15 zaměstnanců. Třeba balení do balíčku by se dalo dělat i tady. Hledám ale i manipulační dělníky, které potřebuji ve fabrice,“ řekl ředitel Krkonošských obálek David Kotajný.

Zástupce červenokostelecké Saar Gummi se ptal na závoz materiálu kamionem. O práci vězňů z Odolova se zajímali také zástupci společnosti Suchánek & Walraven ze 45 kilometrů vzdálené Horky u Staré Paky. Firma už nyní zaměstnává vězně ve Valdicích, chce však postavit další výrobu.

V Odolově se nyní zaměstnanost vězňů pohybuje kolem 75 procent. Celorepublikově to je 54 procent ze zaměstnatelných vězňů. Odsouzení podle zákona mohou odmítnout pouze práci pro soukromé subjekty. Pokud jim činnost uloží přímo věznice, musejí ji přijmout, jinak by museli platit náklady výkonu trestu.

„Po zhlédnutí věznice bylo potřeba její zabezpečení zvýšit. Udělali jsme řadu akcí, ať to byly opravy či investiční akce. Samozřejmě nelze najednou zbourat přes kilometr plotu, proto jsme stanovili etapizaci. Udělali jsme výběrová řízení, jde o miliony korun,“ uvedl ředitel.

Stavba více než kilometrového plotu má tři etapy a podílejí se na ní i odsouzení. První část vyrostla loni na podzim, další by měla být hotová koncem června. Poslední úsek má stát nejpozději do konce roku.

Zmodernizují i kotelnu

Věznice v Odolově současně připravuje i další investice. Ještě letos chce přestavět kotelnu z hnědého uhlí na lehký topný olej. Nutí ji k tomu náklady na provoz i přísnější emisní limity, které zastaralá technologie brzy nebude splňovat.

Ve třetím čtvrtletí se chystá také vestavba pracovních prostorů do haly mezi kotelnou a ubikací vězňů. V objektu je již nyní menší pracoviště pro odsouzené.

V Odolově je 388 odsouzených, což je o čtvrtinu více, než je standardní kapacita. Zařízení je tak jednou z nejpřeplněnějších věznic v Česku. Existuje i studie na rozšíření, jenže nová budova pro 150 vězňů by přišla na desítky milionů korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Propuštěný vězeň ani nedojel domů, kvůli výtržnostem a vloupání zase sedí

Věznice ve Valdicích

Jen několik hodin vydržel na svobodě 33letý recidivista, kterého v polovině srpna propustili z věznice ve Valdicích na...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Park v centru Jaroměře zarůstá plevelem, město už měsíce řeší reklamace

Altán Na Valech v Jaroměři.

Nově vystavěná oddechová a parkovací zóna Na Valech v Jaroměři nemá ani po roce razítko o kolaudaci. Lidé už plochu...

Najdete na iDNES.cz