Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víc peněz dostanou v Královéhradeckém kraji lékaři, řidiči mají smůlu

  17:15aktualizováno  17:15
Na vyšší číslo na výplatní pásce se v Královéhradeckém kraji mohou v příštím roce těšit pouze zaměstnanci úspěšných firem. Vedle nich si po Novém roce polepší hlavně zdravotníci ve státní fakultní nemocnici. Mnohé významné zaměstnavatele však vyjednávání s odbory teprve čeká.
V kraji si nejvíce polepší pracovníci zdravotnictví.

V kraji si nejvíce polepší pracovníci zdravotnictví. | foto: Petr NovotnýMF DNES

Brát víc peněz by chtěl nejspíš každý. Pokud toho však chce zaměstnanec v Královéhradeckém kraji v příštím roce dosáhnout, musí pracovat v některé z firem, jež si vedou jako tygři a jsou i přes problémy ekonomiky ve světě úspěšné. A nebo má druhou možnost: být zdravotníkem.

Kolik se bude přidávat

Zdravotníci ve FN v HK: 6,25 %

Veba Broumov: 4-5 % (s tím půjde firma do vyjednávání se zaměstnanci)

Assa Abloy Rychnov: 3 %

Farmet: mírně nad inflací (podle ČNB inflace v roce 2012 vlivem zvýšení DPH mírně přesáhne 3 %)

Dopravní podnik HK: 0 % (s odboráři se teprve bude vyjednávat)

Podle údajů statistiků za první tři čtvrtletí letošního roku činila průměrná hrubá mzda v Královéhradeckém kraji 21 794 korun.

Z největších zaměstnavatelů v kraji totiž bude asi nejvíc přidávat státní Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Výrazně přidáno dostanou lékaři, zkrátka nepřijdou ani zdravotní sestry.

"Od ledna přidáváme 6,25 % tarifního platu všem zdravotníkům. To znamená, že to dostane každý, jak sestry, tak lékaři," řekl ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula.

Zdravotnické zařízení s více než 4 600 zaměstnanci je největším zaměstnavatelem na Královéhradecku. Zvýšení přichází po letošním nátlaku lékařů po celé republice.

Podle šéfa Lékařského odborového klubu v nemocnici Davida Doležala nyní odboráři s vedením nemocnice vyjednávají kolektivní smlouvu na příští rok. "Ve většině bodů jsme se shodli. Pokud nás ministerstvo nepřekvapí nějakým názorovým přemetem, lze říci, že se nám podaří sjednat nárůst odměn lékařů v některých oblastech i nad zatím deklarovaných 6,25 %," prozradil Doležal.

Vloni byl průměrný plat lékaře v nemocnici 61 tisíc korun, za 11 měsíců letošního roku 70 625 korun, u sester 29 309 korun. Jejich kolegové v nemocnicích patřících kraji mají průměrný plat téměř 62 tisíc korun a sestry zhruba 24 tisíc korun. Také tam se má přidávat podle dohody uzavřené odboráři a ministrem zdravotnictví. Záleží ale na tom, kdy pojišťovny pošlou peníze.

Hradecký dopravní podnik zaměstnancům nepřidá

Pokud nepřijdou problémy, přidávat chce i několik velkých tahounů ekonomiky v kraji, jimž se daří. Minimálně tolik, aby zvýšení pokrylo zaměstnancům vyšší výdaje po zvyšování cen.

"Růst mezd očekáváme mírně nad inflací," řekl Karel Žďárský, ředitel společnosti Farmet z České Skalice, která vyváží zemědělské stroje do Evropy i Asie. Podle České národní banky inflace v roce 2012 vlivem zvýšení DPH mírně přesáhne 3 procenta. Od toho se tedy mohou odvíjet mzdy více než 210 zaměstnanců firmy, které už letos vzrostly o 5 %.

O 3 procenta narostou i mzdy téměř tisícovky zaměstnanců závodu Assa Abloy v Rychnově nad Kněžnou. Mluvčí společnosti Martin Prorok uvedl, že je to výsledek kolektivního vyjednávání a nárůst platů má pokrýt inflaci. Průměrný plat je nyní v závodě 23 125 korun.

Naopak třeba Dopravní podnik města Hradce Králové s 430 zaměstnanci od ledna přidávat nehodlá. "Valí se na nás ceny energií a zvýšení DPH z 10 na 14 procent. Celkově situace není ekonomicky dobrá, a tak změny nepřipravujeme," řekl ředitel podniku Miloslav Kulich.

Upozornil však, že se kolektivní jednání s odboráři uskuteční po Novém roce. Zástupce odborářů v podniku Václav Špina řekl, že zaměstnanci by rádi dostali přidáno. "Záleží na tom, jak to bude s ekonomikou vypadat," dodal.

Průměrná mzda v podniku činí kolem 21 tisíc korun a podle Špiny je v případě řidičů na šestém místě z 16 srovnatelných dopravních podniků v republice.

Majitel Juty: Bude-li se dařit, lidem přidáme

I v mnoha dalších velkých společnostech v kraji se o mzdách bude teprve vyjednávat. Třeba broumovská textilka Veba, která zaměstnancům přidává každým rokem, už ví, co může nabídnout.

"Znám obrys obchodně finančního plánu pro příští rok a vedení firmy půjde do jednání s návrhem zvýšení o čtyři až pět procent," řekl ředitel společnosti Josef Novák. Stávající kolektivní smlouva platí do pololetí.

Průměrný výdělek v textilce, která dává práci 1 100 lidem, se bez započtení prosince pohyboval kolem 22 700 korun. Jestli dostanou přidáno, to se 1 750 zaměstnanců největší české textilky Juta ve Dvoře Králové nad Labem dozví v pololetí. Tři procenta už dostali v červenci, do té doby činil průměrný plat bez managementu 19 tisíc, s managementem 21 tisíc korun.

"Máme podepsanou kolektivní smlouvu s odbory, v níž v roce 2012 se zvyšováním platů nepočítáme. Ale u nás bývá obvyklé, že v pololetí zhodnotíme situaci a pokud se bude firmě dařit, můžeme ke zvýšení platů v druhém pololetí přistoupit," řekl majitel Juty Jiří Hlavatý.

Dohromady několik tisíc lidí zaměstnává v závodech v Kvasinách a ve Vrchlabí Škoda Auto. Kolektivní smlouva zaměstnancům automobilky vyprší 31. března. Mluvčí automobilky Rudolf Dreithaler uvedl, že už se sice vyjednává o nové, ale část o mzdách se začne projednávat v lednu.

V loňském roce byla průměrná mzda v dělnických profesích 28 tisíc korun a ostatních zaměstnanců bez managementu činila 32 tisíc korun.

Výrobce klavírů, pianin a nábytku na zakázku královéhradecký Petrof čeká vyjednávání s odbory až po prvním čtvrtletí. Jednatelka společnosti Zuzana Ceralová Petrofová dodala, že bude záležet, jak firmě vyjdou plány.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Pohled na park byl k pláči, Týniště ho bude zkrášlovat po čtyři roky

Nemocné nebo překážející stromy v městském parku v Týništi nad Orlicí ustoupily...

Přestárlé a nemocné stromy v centrálním parku v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku nahradí nové dřeviny. Město už nechalo...

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

Pec pod Sněžkou odloží parkovací dům ve Velké Úpě, přednost má terminál

Vizualizace parkovacího domu pro 350 aut ve Velké Úpě.

Pec pod Sněžkou zrušila tendr na parkovací dům pro více než 350 aut ve Velké Úpě pod Portáškami. Důvodem byly vysoké...

Najdete na iDNES.cz