Giňa zůstane ve vězení za drastickou smrt stařenky. Nové důkazy chyběly

  12:42aktualizováno  12:42
Krajský soud opět zamítl návrh o obnovení procesu Vladimíra Gini, odsouzeného na 14 let za zorganizování brutální vraždy stařenky v Olešnici na Rychnovsku. Svědek popřel, že by před devíti lety dovezl malé vrahy do Olešnice namísto odsouzeného Gini.

"Návrh odsouzeného se zamítá, neboť nebyly shledány důvody k obnově řízení," rozhodla předsedkyně senátu hradeckého krajského soudu Anna Bímová poté, co vyslechla navrhované svědky, kteří měli dosvědčit Giňovu nevinu.

Vypovídali jeho tehdejší sousedé, se kterými údajně v osudný den Giňa popíjel a oslavoval, ale také vězeň z Valdic, který při minulém slyšení tvrdil, že zaslechl rozhovor dvou dalších vězňů, z nichž jeden se k vraždě v Olešnici údajně přiznal a Giňa je podle něho odsouzen neprávem (více čtěte zde).

Vražda v Olešnici

K brutálnímu útoku na důchodkyni v Olešnici na Rychnovsku podle platného rozsudku navedl Vladimír Giňa svého syna a pět dalších dětí. Na místo činu je dovezl autem, ve kterém na ně čekal. Děti jednaosmdesátiletou ženu kopaly, bily paličkou na maso a bodaly nůžkami do hrudníku a krku. Z jejího domku si odnesly asi dva tisíce korun, které předaly Giňovi. Stařenka po pěti dnech v nemocnici zemřela.

Sedmi lety vězení byl potrestán jen šestnáctiletý syn Gini, ostatní vzhledem k nízkému věku u soudu nevypovídali (čtěte zde).

"Chci, aby pravda vyšla najevo. Nic jsem nespáchal, tak proč mám sedět 14 let za někoho jiného," ptal se soudu dopoledne Giňa.

Soud proto předvolal muže, který se údajně k vraždě spoluvězňům přiznal a nyní už je z valdické věznice na svobodě. Ten ale vše popřel.

"Nic takového nepotvrdil a uvedl naprosto jiné skutečnosti," uvedla soudkyně a dodala, že vězně zřejmě Giňa ve Valdicích navedl k tomu, aby svědčil v jeho prospěch.

Nebylo to poprvé, kdy se odsouzený pokoušel o obnovu řízení. Všechny jeho dosavadní návrhy ale soudy zamítly, až proti poslednímu rozhodnutí z roku 2010 podal stížnost ministr spravedlnosti (více čtěte zde).

Proti původnímu rozsudku z roku 2005 se Giňa mnohokrát odvolal, ale čtrnáctiletý trest mu potvrdil jak vrchní soud, tak Nejvyšší soud, a dokonce i soud ústavní.

"Původní důkazy zcela nepochybně prokázaly, že to byl právě odsouzený Vladimír Giňa, kdo dovezl děti na místo, kde se stala vražda," znovu zopakovala předsedkyně senátu. Odsouzený okamžitě podal proti jejímu rozhodnutí stížnost, zatímco státní zástupkyně se práva stížnosti vzdala.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Plechový slon musel od cesty na Trutnov zmizet, fanoušci plánují náhradu

Pracovníci dvorské zoo rozebrali slona u silnice do Trutnova (10.10.2018).

Poutač ve tvaru slona, který lidé desítky let vídali při cestě z Trutnova na Jaroměř poblíž obce Střítež, je již...

Další z rubriky

Mladý řidič srazil v Hradci Králové studentku, skončila v nemocnici

Řidič v Hradci Králové srazil mladou chodkyni (15.10.2018).

Dvacetiletý řidič na rušné ulici v Hradci Králové srazil šestnáctiletou chodkyni. Dívka skončila s vážným poraněním...

VIDEO: Recidivista s drogami v autě ujížděl policistům až stoosmdesátkou

Řidič po honičce s policií narazil do balvanů v areálu autobazaru (15.10.2018).

Zběsilou a riskantní jízdu předvedl na Náchodsku řidič, který v noci na pondělí prchal před policejní hlídkou. Řítil se...

Většina je příliš křehká, královéhradeckou koalici ale nikdo neposílí

Zástupci ANO a ODS na jednání o budoucí hradecké koalici. Poslanec ANO Jiří...

Zástupci hnutí ANO, ODS i Změny pro Hradec a Zelených si velmi dobře uvědomují, že vznikající koalice v Hradci Králové...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz