Giňa zůstane ve vězení za drastickou smrt stařenky. Nové důkazy chyběly

  12:42aktualizováno  12:42
Krajský soud opět zamítl návrh o obnovení procesu Vladimíra Gini, odsouzeného na 14 let za zorganizování brutální vraždy stařenky v Olešnici na Rychnovsku. Svědek popřel, že by před devíti lety dovezl malé vrahy do Olešnice namísto odsouzeného Gini.

"Návrh odsouzeného se zamítá, neboť nebyly shledány důvody k obnově řízení," rozhodla předsedkyně senátu hradeckého krajského soudu Anna Bímová poté, co vyslechla navrhované svědky, kteří měli dosvědčit Giňovu nevinu.

Vypovídali jeho tehdejší sousedé, se kterými údajně v osudný den Giňa popíjel a oslavoval, ale také vězeň z Valdic, který při minulém slyšení tvrdil, že zaslechl rozhovor dvou dalších vězňů, z nichž jeden se k vraždě v Olešnici údajně přiznal a Giňa je podle něho odsouzen neprávem (více čtěte zde).

Vražda v Olešnici

K brutálnímu útoku na důchodkyni v Olešnici na Rychnovsku podle platného rozsudku navedl Vladimír Giňa svého syna a pět dalších dětí. Na místo činu je dovezl autem, ve kterém na ně čekal. Děti jednaosmdesátiletou ženu kopaly, bily paličkou na maso a bodaly nůžkami do hrudníku a krku. Z jejího domku si odnesly asi dva tisíce korun, které předaly Giňovi. Stařenka po pěti dnech v nemocnici zemřela.

Sedmi lety vězení byl potrestán jen šestnáctiletý syn Gini, ostatní vzhledem k nízkému věku u soudu nevypovídali (čtěte zde).

"Chci, aby pravda vyšla najevo. Nic jsem nespáchal, tak proč mám sedět 14 let za někoho jiného," ptal se soudu dopoledne Giňa.

Soud proto předvolal muže, který se údajně k vraždě spoluvězňům přiznal a nyní už je z valdické věznice na svobodě. Ten ale vše popřel.

"Nic takového nepotvrdil a uvedl naprosto jiné skutečnosti," uvedla soudkyně a dodala, že vězně zřejmě Giňa ve Valdicích navedl k tomu, aby svědčil v jeho prospěch.

Nebylo to poprvé, kdy se odsouzený pokoušel o obnovu řízení. Všechny jeho dosavadní návrhy ale soudy zamítly, až proti poslednímu rozhodnutí z roku 2010 podal stížnost ministr spravedlnosti (více čtěte zde).

Proti původnímu rozsudku z roku 2005 se Giňa mnohokrát odvolal, ale čtrnáctiletý trest mu potvrdil jak vrchní soud, tak Nejvyšší soud, a dokonce i soud ústavní.

"Původní důkazy zcela nepochybně prokázaly, že to byl právě odsouzený Vladimír Giňa, kdo dovezl děti na místo, kde se stala vražda," znovu zopakovala předsedkyně senátu. Odsouzený okamžitě podal proti jejímu rozhodnutí stížnost, zatímco státní zástupkyně se práva stížnosti vzdala.

Nejčtenější

Tajemství vašich dětí: pětina dívek poslala intimní fotky cizímu člověku

Ilustrační snímek

Obří boom sociálních sítí jako je Facebook, Instagram nebo Skype způsobil, že kybernetických mravnostních deliktů...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

S postiženou dcerou házela matka o pult, pak jí zlomila stehenní kost

Nikola N. u Krajského soudu v Hradci Králové (11. 12. 2018)

Nejméně několik měsíců týrala v prvním roce života svou dceru dvaadvacetiletá Nikola N. S tělesně postiženým dítětem...

Bylo to mrazivé peklo, říká redaktorka o nočním výstupu na Sněžku

Turisté v noci stoupají na Sněžku.

Asi pět stovek dobrodruhů vyrazilo v noci na sobotu na Sněžku. Sedmnáctikilometrový výstup jen za svitu čelovky a s...

Další z rubriky

Po třiceti letech se ve dvorské zoo narodil hroch, má přes 25 kilo

Mládě hrocha obojživelného, které se v prosinci narodilo v Zoo Dvůr Králové.

V safari parku ve Dvoře Králové nad Labem se na konci minulého týdne narodilo mládě hrocha obojživelného. Pro zahradu...

K výjezdu běží i v pantoflích, hasiči z Borohrádku mají chytrou zbrojnici

Hasičská zbrojnice v Borohrádku na Rychnovsku

Je nedělní ráno, krátce po půl deváté. Starší muž se jde projít do lesa, když kousek za Borohrádkem zahlédne doutnající...

Bylo to mrazivé peklo, říká redaktorka o nočním výstupu na Sněžku

Turisté v noci stoupají na Sněžku.

Asi pět stovek dobrodruhů vyrazilo v noci na sobotu na Sněžku. Sedmnáctikilometrový výstup jen za svitu čelovky a s...

Najdete na iDNES.cz