Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skalní města na Broumovsku opět propojí Vlčí rokle, nejspíš už letos

  19:35aktualizováno  19:35
Kvůli shnilým dřevěným chodníkům, lávkám a žebříkům je turisticky oblíbená Vlčí rokle v Adršpašsko-teplických skalách už skoro rok zavřená. Správci chráněné oblasti by však už brzy měli z ministerstva dostat peníze a začít opravovat.

Přechod přes skalní hřebínek ve Vlčí rokli je uzavřen, žebříky a schody jsou v havarijním stavu. | foto: Luboš Němeček

Už loni v srpnu musela Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko shnilé dřevěné části odstranit a stezku mezi rozcestím Pod sedmi schody a Adršpašským jezírkem uzavřít.

Teď je ale šance, že se trasa stihne opravit ještě letos. Nový ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský totiž podepsal už delší dobu připravený program na podporu návštěvnické infrastruktury českých národních parků a chráněných krajinných oblastí (CHKO).

Vlčí rokle

Vlčí roklí vede 440 metrů chodníků, 9 lávek, 12 žebříků, 75 protierozních schodů a 5 dalších protierozních přehrážek, ty všechny je nutné obnovit. Celková suma, kterou vyčíslili projektanti, je 2,3 milionu korun.

Přes dva miliony korun by tak v následujících týdnech měly přitéct i do skalních měst na Broumovsku. Správa CHKO se do oprav necelého půlkilometru dřevěných chodníků chce pustit co nejdříve.

"Stav ve Vlčí rokli nás tíží už od minulého roku. Máme připravenu projektovou dokumentaci na obnovu chodníků, žebříků a lávek. Ve chvíli, kdy dorazí příslib peněz na naše ředitelství, zahájíme výběrové řízení. Když se nikdo neodvolá a vše půjde dobře, v září bychom mohli mít soutěž uzavřenu a pak by už nic nebránilo tomu, abychom začali stavět," uvedla vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová.

Zároveň ale upozornila, že konkrétní termín může sdělit až tehdy, kdy budou ministerské peníze ležet na účtě a administrativa bude vyřízena. Vedení správy původně doufalo, že by se chodníky měly začít opravovat už letos na jaře, to se však nepodařilo.

Turisté, kteří chtějí navštívit obě skalní města během jednoho dne, mezi nimi tak zatím musí přejet vlakem, autem či na kole.

Populární dřevěné chodníky doposud správa CHKO budovala ze smrkové kulatiny, kterou získávala z okolních lesů.

"Rádi bychom ji nahradili odolnějším modřínovým dřevem, aby stezky byly pro návštěvníky bezpečnější. Modřínové dřevo oproti smrkovému v tak extrémním prostředí, jakým Vlčí rokle je, vydrží déle," vysvětluje Heinzelová.

"Peníze, které ministerstvo životního prostředí v minulých letech ušetřilo, si letos a příští rok může dovolit investovat právě do povalových chodníků, informačních cedulí, rozhleden, pozorovatelen, stojanů na kola nebo přístřešků proti dešti. Národní parky, chráněné krajinné oblasti a jeskyně tak svým návštěvníkům nabídnou lepší komfort," podotkl nový ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

Agentura pro ochranu přírody a krajiny, pod niž CHKO Broumovsko spadá, z ministerské podpory získala přes 67 milionů korun. Ty využije na opravy v letošním a příštím roce.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Pivo ze zoo pomáhá zachránit nosorožce, suroviny dovážejí z Afriky

Názvy všech pěti druhů piva souvisí se zoo či s Afrikou. Klasický ležák byl...

Safari park ve Dvoře Králové nad Labem se veze na módní vlně minipivovarů. Ročně plánuje uvařit až 1 200 hektolitrů....

Turisté utíkali před medvědem, vyděsil je nejspíš jelen

Ilustrační snímek

Policisté a členové horské služby museli v Krkonoších zachraňovat dva polské turisty, kteří se domnívali, že v Modrém...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Najdete na iDNES.cz