Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podle hygieniků je voda v Kostelci pitná, ale zvyšuje riziko rakoviny

  8:21aktualizováno  8:21
Ačkoli pitná voda v Červeném Kostelci vyhovuje všem normám, hygienici varují před dlouhodobými účinky chlorovaných uhlovodíků na zdraví. Radí městu, aby jejich množství snížilo, protože zvyšují riziko onemocnění rakovinou.
Voda je v Červeném Kostelci znečištěná chlorovanými uhlovodíky už od 90. let. (Ilustrační snímek)

Voda je v Červeném Kostelci znečištěná chlorovanými uhlovodíky už od 90. let. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Letitou zátěž v pitné vodě musí řešit radnice v Červeném Kostelci. Z tamních podniků kdysi unikl do země perchlor a od devadesátých let se ve městě ví o znečištění vody chlorovanými uhlovodíky.

I když pitná voda splňuje veškeré normy a kontroluje se každý měsíc, městská vodárenská společnost požádala Státní zdravotní ústav o posudek hodnotící zdravotní rizika. Odborníci doporučili, aby město raději přešlo na jiné zdroje vody nebo provádělo další čištění pomocí aktivního uhlí.

Voda ze tří vrtů prochází úpravou

Vodu berou Kostelečtí v pěti vrtech z hloubky kolem sta metrů a zásobují s ní asi deset tisíc obyvatel. Rozbory potvrdily chlorované uhlovodíky v surové vodě ve všech vrtech, ve dvou dokonce překračují vyhláškou stanovený limit 10 mikrogramů na litr. Kvůli tomu se voda ze tří vrtů čistí v takzvaných stripovacích kolonách. K lidem se nakonec dostává voda s podílem znečišťujících látek od 2 do 5 mikrogramů na litr.

Město zveřejnilo posudky Státního zdravotního ústavu i řadu dalších dokumentů na svých webových stránkách www.cervenykostelec.cz.

"My jsme nikdy nepolevili ve snaze mít čistší vodu. Vloni jsme čistili jeden vrt, na letošek už máme smlouvu na novou čisticí technologii, takzvanou stripovací kolonu k vrtu na Větrníku. Navíc připravíme i možnost čerpání vody z Polické křídové pánve, tomu se vůbec nebráníme," řekl starosta města Petr Mědílek.

Voda má podle posuzování v Evropské unii vyšší rizika vzhledem k onemocnění rakovinou. Za přijatelné se pokládá jedno úmrtí na milion obyvatel, ale u hodnot zdejší vody je riziko vyšší – tři nemocní nad běžný výskyt choroby na deset tisíc obyvatel.

Poté, co se v médiích objevily zprávy o nebezpečí rakoviny z kostelecké vody, vyčíslili experti Státního zdravotního ústavu dopad na místní obyvatele. V přepočtu by podle nich šlo o jedno úmrtí za pětadvacet let na celé město, což je pro odborníky zanedbatelné číslo.

"Přijatelná míra rizika znečišťujících látek ve vodě je v Evropské unii něco jako obecný princip. Ten stojí na počátku úvah o regulaci jako cíl, kterého bychom měli ideálně dosáhnout," uvedl vedoucí oddělení hygieny vody Státního zdravotního ústavu František Kožíšek.

Odborníci ubezpečují, že když se kostelecká voda dočišťuje v kolonách, lidé ji mohou pít bez obav. Přesto se jí někteří místní lidé bojí.

"Na pití radši kupujeme balenou vodu, ale ze zdejší vaříme. Nevím o tom mnoho, jen jsem slyšela, že je voda nějaká špatná," řekla žena z Červeného Kostelce, která si nepřála uvést jméno.

Radnice chce najít nové zdroje vody

Zastupitelé minulý čtvrtek rozhodli, že budou hledat nové zdroje vody přímo ve městě a pokusí se snížit hodnoty chlorovaných uhlovodíků ve stávající vodě. Ty přitom postupně klesají.

Na druhé straně chce Kostelec zvážit i napojení nového vodovodu z Hronova. Nový vodovod z Polické křídové pánve by však přišel na 37 milionů korun. Město by se na něm podílelo spolu s Vodovody a kanalizacemi Náchod a možná by na něj získalo dotace.

Každopádně by však lidem cena vody stoupla. Městská vodárenská společnost vypočítala, že oproti loňsku by jen cena vodného šla nahoru skoro o 16 korun za kubík. Nyní lidé platí za vodné a stočné v Kostelci 54,50 korun za kubík, zatímco v městech na Náchodsku 65,40 korun.

Pokud by Kostelec budoval vodovod, musel by se vzdát svých původních vrtů a byl by zcela závislý na vodě odjinud. Paradoxem je, že pak by zřejmě řešil jiný zdravotní problém. Kostelecká voda je totiž podle odborníků bohatá na hořčík, zatímco voda z polické pánve nikoli. Nedostatek hořčíku má přitom vliv na kardiovaskulární onemocnění.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Najdete na iDNES.cz