Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hořickou akademii povede Neuman, kraj pochybnosti o konkurzu odmítl

  12:44aktualizováno  12:44
Zemědělskou akademii v Hořicích na Jičínsku povede Stanislav Neuman. Napotřetí o tom rozhodl zřizovatel střední školy, kterým je Rada Královéhradeckého kraje. Hejtmanství obměňuje ředitele asi na padesáti svých školách, jenže první vlnu konkurzů provázejí pochybnosti o regulérnosti.

Zástupci koalice vládnoucí Královéhradeckému kraji. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Rada kraje jednala o jmenování ředitele 16. dubna a 23. dubna, ale bez výsledku.

„V pondělí si radní vyžádali další informace. Dnes se hlasovalo o více variantách, ve hře bylo i nové výběrové řízení. Nakonec rada vybrala na doporučení konkurzní komise ze dvou kandidátů Stanislava Neumana,“ řekla bez dalších podrobností mluvčí kraje Sylvie Velčovská.

„Pan Neuman splnil veškeré podmínky stanovené v konkurzním řízení, má dostatečnou kvalifikaci, splňuje i délku praxe v řídicí funkci, kterou potvrdilo i Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy. Veřejná prohlášení jednoho z členů konkursní komise - starosty (Lázní Bělohrad) Pavla Šubra se rozhodně nezakládají na pravdě. Jedná se o jeho spekulace a křivá obvinění, proti kterým zvažuji právní kroky,“ uvedla dnes bez dalších podrobností v tiskové zprávě náměstkyně hejtmana pro školství Martina Berdychová (Východočeši).

O nejasnostech při vybírání nových ředitelů jako první informovala MF DNES už před dvěma týdny. O údajné manipulaci hovořili někteří svědci konkurzů. Obavy pod podmínkou anonymity potvrdili i stávající šéfové škol a podpořil je dokonce člen komise pro rozvoj školství.

Na hradecké stavební průmyslovce se bude konkurz opakovat

O přinejmenším nestandardních okolnostech konkurzu na hořickou školu mluvil starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr. Vítěz konkurzu například nesplnil zákonný předpoklad pro místo ředitele spočívající v předchozím působení v řídicí funkci po dobu alespoň pěti let. 

„Podivné bylo i to, že při konkurzu znal perfektně odpovědi i na mimořádně těžké otázky ze školských zákonů,“ konstatoval Šubr.

Martina Berdychová tvrzení o zmanipulovaných konkurzních řízeních od začátků odmítá. „Je to spekulace. Musíme vybrat dobrého ředitele a chceme, aby školství na Hořicku bylo stabilizované a získalo jasný směr,“ říká Berdychová.

Nyní má Královéhradecký kraj uzavřeno 14 konkurzů na místa ředitelů středních škol, dalších téměř 40 se postupně očekává do poloviny června. Žádného uchazeče o ředitelský post komise nedoporučila jmenovat pro hradeckou střední průmyslovou školu stavební, zde se konkurz bude opakovat.

Autoři: ,Nejčtenější

Fabia zapadla uprostřed silnice do výkopu, řidič si díry v zákazu nevšiml

Škoda Fabia zapadla v Častolovicích do výkopu (20.5.2018).

Dvaasedmdesátiletý řidič modré Škody Fabia vjel v neděli odpoledne na hlavní silnici v Častolovicích na Rychnovsku do...

Ostudná místa Hradce Králové: dědictví socialismu i Bronx pro otrlé

Panelákové „schody do nebe“ u hradeckého Aldisu (10.5.2018).

Šílená dědictví socialistického stavitelství, symbol neschopnosti dospět ke kýžené rekonstrukci nebo tak dlouhé odklady...Záchranka vyjela na volání k člověku na chodníku, byla to ale kaluž

Oznamovatel viděl na ulici v Hradci Králové ležet nehybnou postavu. Záchranka a...

Záchranáři a policisté vyjížděli ve středu v Hradci Králové k planému poplachu, který měl netypickou příčinu....

Hradecký námořník plul po mořích desítky let, viděl krásy i otřesnou bídu

Námořník Zdeněk Chramosta z Hradce Králové

Životní příběh Zdeňka Chramosty z Hradce Králové by vydal na knihu. Téměř 40 let strávil na moři, začínal jako pomocný...

Mapa republiky taje rychleji, zmizet může nejdříve v historii měření

Mapa republiky na Studniční hoře na záběru z kamery (14. 5. 2018)

Mapa republiky v Krkonoších kvůli teplému počasí taje rychleji, než se odhadovalo při nedávném měření. Někteří...

Další z rubriky

Hradecký námořník plul po mořích desítky let, viděl krásy i otřesnou bídu

Námořník Zdeněk Chramosta z Hradce Králové

Životní příběh Zdeňka Chramosty z Hradce Králové by vydal na knihu. Téměř 40 let strávil na moři, začínal jako pomocný...

Hradci se nedaří investovat. Ta neschopnost je trapná, říká i primátor

Opravy Základní umělecké školy Střezina v Hradci Králové (27.4.2017).

Největší investice Hradce Králové mají velké potíže. Ve skluzu jsou rekonstrukce Základní umělecké školy Střezina i...

Žhář na Královédvorsku zapálil čtyři auta, v cele napadl policisty

Ohořelé auto na Královédvorsku (20.5.2018)

Šestadvacetiletý muž v neděli na Královédvorsku zapálil čtyři zaparkované automobily, dřevník a pokusil se podpálit i...

Najdete na iDNES.cz