I když jde podnikatel Jiří Hlavatý do voleb, v čele textilky by zůstal.

I když jde podnikatel Jiří Hlavatý do voleb, v čele textilky by zůstal. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Do senátu chce vědec Malý, miliardář Hlavatý i generál Škácha

  • 3
Do senátních voleb na Hradecku, Trutnovsku a Rychnovsku sice zbývají ještě necelé tři měsíce, kandidátky už jsou vzhledem k blížícímu se termínu odevzdání téměř kompletní. Rýsuje se řada zajímavých soubojů, ze známých tváří se objeví šéf Juty Jiří Hlavatý, náčelník horské služby Adolf Klepš nebo vědec Jaroslav Malý.

Pozoruhodný mix „VIP osobností“ a politických matadorů nabízejí kandidátky do říjnových senátních voleb. Ze známých jmen mají zájem náčelník horské služby, brigádní generál, úspěšný vědec či majitel velké fabriky a zároveň miliardář.

Kandidáti do Senátu

Hradecko
ANO Přemysl Škácha (generál)
ODS Oldřich Vlasák (bývalý místopředseda EP)
ČSSD Jaroslav Malý (náměstek ředitele fakultní nemocnice)
TOP 09 Jiří Oliva (exposlanec)
KDU-ČSL Anna Maclová (radní Hradce)
KSČM Lubomír Štěpán (zastupitel Hradce)
Zelení Pavel Křížek (podnikatel)
? Vladimír Dryml (senátor)

Trutnovsko
ANO Jiří Hlavatý (majitel firmy)
ČSSD Pavel Trpák (senátor)
TOP 09 Adolf Klepš (náčelník horské služby)
ODS Pavel Káňa (učitel a radní Trutnova)
KSČM Slavomír Brádler (důchodce)

Rychnovsko
ANO Petr Sadovský (podnikatel)
ČSSD Miroslav Antl (senátor)
TOP 09 Václav Cempírek (exposlanec)
KDU-ČSL Luboš Řehák (starosta obce Val)
KSČM Josef Lukášek (krajský radní)
Piráti Roman Kučera (programátor)

Právě půl roku trvající kroužení hnutí ANO kolem továrníka Jiřího Hlavatého mělo úspěšný konec teprve před několika dny. Majitel královédvorské Juty nakonec kývl, přestože se netajil rozporuplnými pocity.

Podnikatel roku 2013 a podle časopisu Týden třicátý nejbohatší Čech se rozmýšlel, zda má usilovat o Valdštejnský palác, anebo se má spíš dál věnovat byznysu.

Hlavatého odrazovalo také politikaření. „Já nechci být politikem, v senátu bych se spíš snažil předat své celoživotní zkušenosti z podnikání. Nechci, aby se na mě všichni dívali jako na politika. Něčeho jsem dosáhl a nechci to jako politik ztratit,“ je upřímný kandidát hnutí pro Trutnovsko.

Sice odmítá masivní kampaň, ale o volebním programu už má jasno. „Vyjde z mých životních zkušeností v oblasti podnikání, z toho jak se orientovat v konkurenci, jak se starat o lidi,“ pokračuje Hlavatý, jenž v každém případě chce dál stát v čele textilky.

„Firma mě už nepotřebuje tolik jako v minulosti. Za 25 let jsem vybudoval v Jutě silný tým profesionálů, který je schopen ji dál rozvíjet,“ míní.

Adolf Klepš, náčelník Horské služby Krkonoše
Senátor ČSSD Pavel Trpák
Podnikatel Jiří Hlavatý byl zvolen poslancem jako nestraník za hnutí ANO.

Trutnovsko čeká souboj: zleva záchranář Klepš, senátor Trpák a šéf Juty Hlavatý.

Právě na „Hlavatého“ Trutnovsku se schyluje k velmi zajímavému souboji. Jeho soupeři totiž budou úřadující senátor Pavel Trpák (ČSSD), trutnovský radní Pavel Káňa (ODS) nebo náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš (TOP 09).

„Momentálně jsem stále náčelníkem, ale moji budoucnost už jsem s ředitelem projednával,“ říká Klepš, jenž by se ve Valdštejnském paláci nejraději věnoval cestovnímu ruchu a životnímu prostředí v horských oblastech.

Politolog: ČSSD to bude mít těžké

Před šesti lety sociální demokraté v kraji získali senátorské posty ve všech třech obvodech, kde se bude volit i nyní. Zatímco Pavel Trpák bude obhajovat trutnovský obvod a Miroslav Antl rychnovský, na Hradecku ČSSD získala lékařského náměstka fakultní nemocnice Jaroslava Malého.

O znovuzvolení na Hradecku sice bude opět usilovat i ředitel vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml, avšak se sociální demokracií se mezitím rozešel ve zlém.

Nováčci versus známé tváře

Miroslav Antl (ČSSD) Ve vrcholné politice se angažuje od roku 2008, kdy v senátních volbách porazil Václavu Domšovou. V senátu předsedá ústavně-právnímu výboru.

Jiří Hlavatý (za ANO) Sice politický nováček, ale v byznysu protřelý podnikatel, majitel největší české textilky Juta Dvůr Králové. Podnikatel roku 2013

Adolf Klepš (TOP 09) Náčelník Horské služby Krkonoše je zastupitelem a radním Špindlerova Mlýna, kandidatura do Senátu je jeho prvním pokusem o „velkou“ politiku.

Anna Maclová (KDU-ČSL) Někdejší ředitelka Oblastní charity vstoupila do politiky až v roce 2010, je náměstkyní hradeckého primátora, městskou i krajskou zastupitelkou.

Přemysl Škácha (ANO) Bývalý velitel kontingentu Armády České republiky v Iráku byl v roce 2009 prezidentem Klausem jmenován brigádním generálem.

Pavel Trpák (ČSSD) Jeho politická dráha začala už před 20 lety. Do senátu kandidoval již v roce 2002, uspěl až v minulých volbách, kdy porazil starostu Trutnova.

Oldřich Vlasák (ODS) Do senátu kandiduje poprvé, avšak v politice se angažuje 25 let. Šest let byl primátorem Hradce, poslední dva roky místopředsedou Evropského parlamentu.

Jaroslav Malý (ČSSD) Lékařský náměstek ředitele fakultní nemocnice, profesor vnitřního lékařství a expřednosta interní kliniky kandiduje jako nezávislý za ČSSD.

„Určitě kandidovat budu, to je ale vše, co k tomu lze zatím říct,“ odmítá Dryml prozradit, za kterou stranu či hnutí do voleb půjde.

V nejméně záviděníhodné pozici do říjnových voleb půjde podle politologa právě ČSSD.

„Sociální demokraté to tentokrát budou mít mnohem těžší než před šesti lety. Nyní jsou u vlády a nálady ve společnosti se za tu dobu poněkud změnily, přestože stranická politika ani příslušnost nejsou ve volbách do senátu určující,“ říká politolog Kamil Švec.

„Je také otázka, jakou strategii zvolí ostatní strany, které mohou sázet na známé tváře,“ posuzuje politolog Švec fenomén letošních voleb či kandidaturu Hlavatého a Klepše na Trutnovsku nebo vědce Jaroslava Malého (ČSSD) a veterána z irácké mise Přemysla Škáchy na Hradecku (TOP 09).

Už na jaře si přitom svou politickou dráhu rozmyslel šéf hradecké fakultní nemocnice Roman Prymula. „Z politiky jsem zcela vyléčen. Rozhodl jsem se, že tam opravdu není moje místo,“ domnívá se muž, na kterého měli původně políčeno Zemanovci.

„Ve volbách do Poslanecké sněmovny nejsem příznivcem nasazování takzvaných VIP osobností, avšak v senátu jejich kandidatura smysl má, protože mohou vystupovat sami za sebe a horní komoru mohou některé z nich jen obohatit,“ pokračuje Švec.

Opak si však politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy myslí o kandidatuře současných senátorů. „V politickém prostředí se velmi rychle ztrácí sebereflexe a málokdo odhadne vhodný čas k odchodu. Je tragické sledovat politiky, kteří sami nevědí, že promeškali své loučení. Naštěstí se to v příštích volbách většinou projeví,“ míní Švec.

„Svou kandidaturu vnímám tak, že od rozdělané práce se neutíká,“ říká o svém pokusu obhájit senátorský post lékař Trpák.

„V senátu jsem udělal hodně práce a hodně je jí ještě přede mnou,“ uvádí zase někdejší státní zástupce Antl.

Rovněž někdejší místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák je přesvědčen, že v senátu by byl prospěšný. „Znám spoustu vlivných lidí jak v zahraničí, tak v Praze. Věřím, že jako senátor dokážu pro své rodné Hradecko tyto kontakty využít,“ domnívá se kandidát ODS.