Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recept na úspěch zná exstarosta Jičína Puš, uvěřila krajská ODS

  8:21aktualizováno  22:30
Novým šéfem krajské ODS se v pondělí večer stal bývalý starosta Jičína Martin Puš. Porazil jediného protikandidáta, starostu Trutnova Ivana Adamce. Puš si dal za úkol, že strana musí víc naslouchat voličům, když už se stihla připravit o jejich důvěru.

Krajské volby v loňském roce přinesly ODS debakl, nový šéf Martin Puš má vytáhnout stranu zase nahoru. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Puše podporovalo Královéhradecko a Jičínsko, Adamce zase Trutnovsko a Rychnovsko. Rozhodli tak zřejmě Náchodští. V tajné volbě dostal Martin Puš 52 hlasů z celkových 90, jeho konkurent měl 36 hlasů.

"Přesvědčoval jsem sněm, že je potřeba nastavit lepší komunikaci, oslovit především mladé lidi, vtáhnout je do dění a dát jim šanci aktivně se zúčastnit," řekl devětačtyřicetiletý Puš.

Podle něj si ODS tak dlouho zahrávala s důvěrou voličů, až o ni přišla. Teď je prý čas znovu se obrátit na případné voličské skupiny.

Fotogalerie

"Je potřeba se jich ptát, jaké jsou jejich priority a co by si od nás představovali. Na základě toho bychom pak měli sestavovat náš volební program. Je třeba mít také lidi, kteří by program dál nabídli," prohlásil Puš po volbě.

Do loňského června vedl radnici v Jičíně, od podzimu je krajským zastupitelem. Nyní působí ve společnosti Revitalizace Kuks, založené krajem a obcí na podporu turistiky.

Volba předsedy se konala proto, že v dubnu rezignovala dosavadní šéfka regionu, poslankyně Zdeňka Horníková. Opustila politické funkce i sněmovnu, aby mohla odejít na post viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu.

Horníkové by vypršel mandát v čele regionu za devět měsíců. Právě po tu dobu Puš povede krajskou ODS.

"Když jde o volbu s dvěma kandidáty, vždy je jeden nespokojený a tomu odpovídala i atmosféra. Klidné prostředí vypadá určitě jinak, ale bylo to v mezích normálu," hodnotil Puš. Prvním místopředsedou regionu se stal poslanec Pavel Staněk.

Projevy tajili, ale kurz Horníkové chtěli změnit oba

Oba kandidáti tajili do poslední chvíle svůj projev, se kterým večer vystoupili v královéhradeckém kongresovém centru Aldis.

Bylo však  patrné, že ani jeden z nich nechce pokračovat v kolejích Horníkové.

"Byla to dobrá manažerka, dokázala nás semknout a v pravý čas i vyburcovat, ale nyní je potřeba přinést některé novinky," řekl Puš.

"Je potřeba změnit kurz," nastínil stručně Adamec, a oba tak naráželi na jasnou porážku občanské demokracie v loňských krajských volbách, která však tehdy žádné velké zemětřesení nezpůsobila.

Oba rivalové mluvili už před sněmem, že je nutné oživit důvěru. "Je potřeba vrátit důvěru našim voličům. I oni vyčkávají, až co uděláme my. Změnit by se rozhodně měly například mediální výstupy našich vrcholných představitelů, které obrazu strany neprospěly," apeloval trutnovský starosta Adamec.

Před rokem a půl se Adamec rozhodl stáhnout svou třetí kandidaturu na krajského předsedu. Překvapením bylo i to, že svého kandidáta nenominovala hradecká oblast.

Z boje o předsednický post sice již dříve ustoupil Miloslav Plass, který ještě v listopadu usiloval o místo českého místopředsedy ODS, avšak Náchodští i Trutnovští neskrývali překvapení, že předsednickou volbu nezkusil poslanec Pavel Staněk.

Horníkovou hodnotí spíš kriticky

A jak se bude vzpomínat na předsednictví Horníkové? Převažují spíš kritické hlasy.

"Novým předsedou by měl být člověk, který bude mít více prostoru pro práci v regionu, což vzhledem k vytížení paní Horníkové nebylo možné," upozornil místopředseda rychnovské oblasti Ivo Muthsam.

"Její předsednictví nepokládám za nejšťastnější období. Paradoxní je, že za razantního Adamce se dalo diskutovat, ale za Horníkové vůbec ne a aktivita regionální rady je na bodu mrazu. Ona se s nikým neradí, pouze oznamuje," přisadil si hudebník a někdejší místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Najdete na iDNES.cz